Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Atrakcje Zakopanego

Zakopane to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Zimowa stolica Polski jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku przez cały rok. W samym Zakopanem jest dużo atrakcji, choć oczywiście magię tego miejsca zawdzięczamy Tatrom. Kto nie był to koniecznie musi nadrobić zaległości, a Ci co już odwiedzili Zakopane na pewno jeszcze nieraz do niego powrócą. Tak jak my! Podczas naszej ostatniej wizyty w tym mieście zebraliśmy informacje co warto zobaczyć w Zakopanem.

Zakopane dla piechurów - szlaki górskie

Każdy kto wybiera się do Zakopanego, musi zapakować do plecaka górskie buty. Bowiem to właśnie stąd rusza wiele szlaków do najpiękniejszych tatrzańskich zakątków. Żadna atrakcja w mieście nie może się równać z potęgą i pięknem gór. Nawet jeśli nie jesteście wytrawnymi piechurami, zaplanujcie sobie czas na pieszą wycieczkę. Na pewno znajdziecie coś dla siebie. Z Zakopanego wiedzie dużo szlaków, a niektóre z nich są dobre dla początkujących i dzieci. Są tu też oczywiście trasy dla osób zaawansowanych w wspinaczce górskiej, wymagające odpowiedniego sprzętu i przygotowania fizycznego. Szlakami dojdziecie między innymi na Rusinową Polanę, Morskie Oko, Halę Gąsienicową, Dolinę Chochołowską, Gubałówkę, Nosal, Giewont czy Kasprowy Wierch. Czyli tak naprawdę na wszystkie piękne miejsca w naszych górach, które są na wyciągnięcie ręki z Zakopanego.

Atrakcje w Zakopanem

W samym mieście sporo jest miejsc, które warto odwiedzić. Niektóre z nich są świetną propozycją w czasie deszczu lub dnia bez wypraw górskich. 

Muzeum Oscypka w Zakopanem

Oscypek to przysmak Podhala, który bez wątpienia kojarzy nam się z Zakopanem. Smaczny, twardy, wędzony owczy ser jest sławny nie tylko w Polsce. Wyrób jest polskim produktem regionalnym, chronionym przez prawo Unii Europejskiej, przez co też związanych z nim jest sporo obostrzeń i przepisów. Np. ser  może być wyrabiany tylko od maja do września, a jego sprzedaż może trwać wyłącznie do końca października. Jeden oscypek może ważyć min. 60, a max. 80 dekagramów, a nie może być dłuższy niż 23 cm. Urok Oscypka polega na tym, że jego boki ozdobione są regionalnym wzorem. Skoro Oscypek jest tak ważny dla tego regionu, nic więc dziwnego, że powstało jego muzeum. Będziecie mogli zobaczyć w nim jak powstaje ser, jakie narzędzia są potrzebne do wytwarzania serów oraz będziecie mogli zrobić swój własny ser…i oczywiście go spróbować  Wtedy zapewne będziecie mogli już odróżnić 100% oscypek od towarów, które go tylko przypominają tj. np. gołka, czyli ser wyrabiany z mleka krowiego. Często zaradni górale próbują sprzedawać gołkę jako “scypek”, na co niestety wielu turystów daje się nabrać. Muzeum Oscypka  znajduje się na ul. Jagiellońskiej 28. Bilety polecamy zarezerwować wcześnie przez internet, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 20 zł (dzieci od lat 3, uczniowie, studenci i seniorzy).

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

Historia tego miejsca jest mocno związana z Papieżem Polakiem, Janem Pawłem II. Kościół pw. Św.  Matki Bożej Fatimskiej, który jest głównym obiektem sanktuarium, został wzniesiony w latach 1987 – 1992   Zostało wybudowane jako dar za ocalenie życia Jana Pawła w zamachu z 1981 roku. Wcześniej, na Krzeptówkach stała tylko Kaplica poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej, która powstała tu w 1951 roku. 10 lat później do Zakopanego dotarła przekazana przez biskupa Fatimy figura Matki Boskiej. To właśnie tu gorliwie modlono się za zdrowie papieża, po zamachu na jego życie. Obiecano wówczas, że jeśli Jan Paweł II przeżyje to powstanie w tym miejscu świątynia dziękczynna. Po powrocie do zdrowia papież osobiście konsekrował świątynie oraz ofiarował jej dzwon, który znajduje się na jej szczycie. Przy Sanktuarium znajduje się również Park Fatimski z ołtarzem przy którym Jan Paweł II odprawił mszę w czasie swojej pielgrzymki do kraju. Sanktuarium to jedna z głównych atrakcji Zakopanego, warto je zobaczyć.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej to niewielka świątynia w całości  zbudowana z drewna. Powstała w 1847 roku, później rozbudowano ją m.in o wieżę. Wybierzcie się na spacer na ulicę Kościeliską. Jeśli kościół będzie otwarty koniecznie zajrzyjcie do środka! Poza kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej są tu lokalne malowidła i rzeźby z drewna. Sam kościół ma niesamowitą atmosferę.

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego

Muzeum Tatrzańskie jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, które powstało pod koniec XIX wieku. Ponieważ muzeum powstało jako projekt społeczny, utrzymywało się z darowizn i wpływów z biletów. Kolekcje prezentowane w muzeum również pochodziły od fundatorów, naukowców i osób związanych z tymi terenami. Pierwsze duże kolekcje przekazał muzeum Tytus Chałbiński, stąd muzeum jest poświęcone jego imieniu. Obecnie sporo tu stałych wystaw. Można poznać historię pierwszych osadników na tych terenach, obejrzeć dokumentację fotograficzną i przekonać się jak dawniej żyli ludzie w swoich chatach. Są tu też wystawy poświęcone skałom, roślinności i zwierzętom zamieszkującym Tatry oraz lokalnym dziełom sztuki.  Muzeum można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Bilety na samodzielne zwiedzanie kosztują odpowiednio 7 i 5 zł. Wycieczka z przewodnikiem – 40 zł.

Wielka Krokiew – Skocznia Narciarska

Skocznia narciarska Wielka Krokiew to kolejna atrakcja w Zakopanem. Fani skoków narciarskich i sportów zimowych nie mogą pominąć tego miejsca! To największa skocznia narciarska w Polsce, która ma już prawie 100 lat. Przez prawie wiek była świadkiem wielu imprez krajowych i międzynarodowych. Wielka Krokiew nosi imię Stanisława Maurusarza, polskiego skoczka, olimpijczyka i trenera.  Po kupieniu biletu w kasie możecie zobaczyć skocznie z bliska i wjechać na jej szczyt wyciągiem. Wjazd kolejką linową na szczyt Wielkiej Krokwi kosztuje 15 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy. Skocznia robi ogromne wrażenie, zwłaszcza gdy stoi się na szczycie.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Lubicie dobra zabawę? To zerknijcie na zjeżdżalnię grawitacyjną. To świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych, z której możecie korzystać wyłącznie w sezonie –  od kwietnia do listopada i to przy dobrej pogodzie. W czasie deszczu atrakcja może być zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Zjeżdżalnia ma 700 metrów, dużo serpentyn, a max. prędkość jaką możecie tu rozwinąć to 23 km/h. No i te widoki na Tatry! Bilet na zjeżdżalnię kosztuje odpowiednio 8 zł (1 przejazd), 30 zł (5 przejazdów), 45 zł (10 przejazdów). dzieci do lat 4 jeżdżą bezpłatnie, a wszystkie dzieci do lat 8 wyłącznie pod opieką dorosłych. Uwaga! Bilet musi mieć zarówno dziecko jak i opiekun.

Krupówki

Krupówki to główna i najbardziej zatłoczona ulica w Zakopanem. Jest to deptak, na którym znajdziecie dużo sklepów z pamiątkami i oscypkami, restauracji oraz hoteli. O wysokich cenach towarów sprzedawanych na Krupówkach krążą już miejskie legendy.  I nawet jeśli nie lubicie takich miejsc, to warto choć raz się tu wybrać, by samemu ocenić czy Wam się tu podoba  Na Krupówkach jest też  neoromański kościół  Świętej Rodziny, który warto zobaczyć oraz wspomniane wyżej Muzeum Tatrzańskie.

Dom Do Góry Nogami

Na Alei 3 Maja w Zakopanem możecie zobaczyć domek, który stoi do góry nogami. Skorzystajcie z okazji i przekonajcie się jak jest w środku. To z pewnością jedna z atrakcji dla dzieci, będą zaskoczone widokiem  sufitu w miejscu podłogi i na odwrót.

Motylarnia w Zakopanem

Na ulicy Generała Andrzeja Galicy, kilka metrów od Krupówek czeka na Was bajeczny świat motyli czyli motylarnia w Zakopanem.  Cudne, kolorowe motyle są wszędzie! Poza tym, że usiądą Wam na rękach i głowie dzięki czemu możecie im się dokładnie przyjrzeć, dowiecie się tutaj sporo o życiu tych bajecznych stworzeń. Przewodnicy opowiedzą Wam sporo ciekawostek i zdradzą sekrety motylowego świata, a Wy będziecie o każdej porze dnia i roku poczuć się tu jak w dżungli, ponieważ w motylarni zawsze jest ciepło i zielono. 

Zakopane to fajne miejsce na wypoczynek, nie tylko w zimie. Ma swój urok, pomimo dużej ilości turystów, wysokich cen, wszędobylskiego kiczu i pamiątek chińskiej produkcji. Warto samemu się o tym przekonać 🙂

Atrakcje Polski

8 odpowiedzi na “Atrakcje Zakopanego”

Jeszcze nie byłam w Zakopany i bardzo nad tym ubolewam. 🙁 Z tego co widzę to pięknie tam jest 😉

Powiem tak: Jedno Zakopane pamiętam z dzieciństwa, fantastyczna atmosfera zasypanej śniegiem miejscowości. Białe ulice pełne życzliwych ludzi i atrakcje od jakich kręciło się w głowie. Jest też inne Zakopane, to które odwiedziłem niedawno.
Dawne, górskie miasteczko zmieniło się w wielki komercyjny zajazd, przyciągający tych, którzy szukają górskiego miasteczka z mojego dzieciństwa.
Nie znaczy to oczywiście, że nie polecam odwiedzin w zimowej stolicy Polski. Trzeba tam pojechać, choćby tylko po to by wyruszyć dale, w góry i tam szukać przygody.
Nasze Szlaki pozdrawiają !

Idealny komentarz! Właśnie trzeba się pojechać i przekonać. Skoro tyle osób tu wali drzwiami i oknami to musi im się coś tu podobać. A tym co się nie podoba, ruszają w góry 😀 Do zobaczenia na szlaku 😉

Skocznia narciarska robi duże wrażenie 🙂 Najlepiej zobaczyć ją oczywiście zimą, ale w lecie też prezentuje się efektownie 😀

Morskie oko jest piękne, wybieramy się w tym roku na urlop do Zakopanego i na pewno je zahaczymy 🙂 Oby turystów było trochę mniej niż ostatnio jak odwiedziliśmy to miejsce 😛

Z Zakopanego organizowane są także wycieczki jednodniowe. Jedną z takich atrakcji jest Spływ Dunajcem. Biuro podróży odbiera z pensjonatu/ hotelu bądź z innego punktu zbiórki. Często w ramach spływu są jeszcze inne atrakcje jak zwiedzanie kościółka, czy Niedzica- zamek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *