Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Góry Stołowe to świetny pomysł na weekendową wycieczkę. Posiadają ciekawe formacje, które przyciągają tłumy turystów. Szczeliniec to najwyższy punkt w Górach Stołowych. Znajdują się na nim punkty widokowe oraz schronisko “ Na Szczelińcu”. Kto raz pojedzie w te góry i je zobaczy, zapragnie tu wrócić ponownie! 

Szczeliniec Wielki

Wycieczkę polecamy zacząć od miejscowości Karłów. U podnóża góry znajduje się duży parking, gdzie można zostawić samochód. Na Szczeliniec można się dostać tylko pieszo i to nie byle jak! Po schodach ? Kamiennych stopni jest około 665. Droga ta jest bezpieczna dla dzieci i sprawia najmłodszym dużo frajdy.  

Na Szczelińcu można wejść do Labiryntu gdzie mija się ciekawe skały górskie, takie jak Fotel Pradziada, Wielbłąd, Dzik, Małpolud i wiele innych. Skały te oczywiście z wyglądu mają taki kształt, który przypomina ich nazwę. Labirynt jest płatny, a kasa znajduje się obok schroniska. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 10 zł. W Labiryncie trasa jest jednokierunkowa. Jeśli się tam wejdzie nie można już wrócić i trzeba zejść na dół  do Karłowa.  Schodząc ze Szczelińca przez Labirynt można zajrzeć do Piekiełka (najniżej położony punkt na trasie) czy Diabelskiej kuchni. Trasa ta na zimę (listopad-kwiecień) jest zamykana. 

Schronisko Na Szczelińcu

W schronisku położonym na Szczelińcu Wielkim można zjeść coś ciepłego i napić się kawy. W schronisku są również dostępne pokoje, które trzeba zarezerwować przed przybyciem. Spanie “na glebie” jest płatne 30 zł i dostępne jest tylko w szczególnych okolicznościach. Przed schroniskiem znajduje się taras widokowy, na którym są ławeczki i stoliki, przy których można zjeść posiłek. 

W środku znajduje się jadalnia, bufet, kominek w którym w sezonie jesienno-zimowy pali się drewnem, w holach są Kąciki Mola Książkowego, dostępne są gry planszowe, łazienki i toalety na parterze i na piętrze oraz pokoje.  W letnie dni można upiec kiełbaski albo wypożyczyć hamaki. Natomiast gdy nie macie planów na Sylwestra to właśnie tu możecie przywitać Nowy Rok :D.

Szczeliniec Wielki trasa i inne atrakcje

Dla zapalonych wspinaczy znajdzie się tu kilka skałek przeznaczonych właśnie do wspinaczki. Niektóre znajdują się w okolicy albo przy samym Szczelińcu. Aby się wspinać musicie zdobyć zgodę na wspinaczkę i wykupić zezwolenie w cenie 50 zł (opłata roczna) lub 20 zł (opłata jednorazowa). Okolice Szczelińca to idealne miejsce to pośmigania rowerem. Znajduje się tu 6 szlaków rowerowych, z czego większość jest poprowadzona również na terenie sąsiadujących Czech. Zielona trasa o nazwie Szczeliniec jest trasą, która biegnie najbliżej szczytu. 

Gdy jednak wolicie wycieczkę pieszą macie ogromny wybór szlaków. Warto zobaczyć Błędne Skałki, podobne do Labiryntu tylko znacznie węższe, Skalne Grzyby, Skały Puchacza, Radkowskie Skały, Łężyckie Skałki, Białe Skały oraz Wodospad Pośny.  Zimą warto wybrać się na biegówki. Na terenie parku są wyznaczone 3 trasy dla narciarstwa biegowego. Trasa czerwona jest najdłuższa i prowadzi również wokół Szczelińca.

Szczeliniec to ciekawe miejsce, z którego można podziwiać piękne widoki oraz ciekawe formy skał, których nie ma nigdzie indziej. Idealne miejsce wypadowe na weekend, z wieloma różnymi atrakcjami w Górach Stołowych. Jeśli nie wiecie gdzie pojechać na weekend odpowiedź jest jedna. Na Szczeliniec!