Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Chorwacja

CO WARTO ZOBACZYĆ W CHORWACJI? ATRAKCJE, ZABYTKI, MIASTA I MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA W CHORWACJI

Piękne plaże, boskie widoki i pyszna kuchnia – jednym słowem Chorwacja! Jest tu tyle uroczych zakątków, że nikogo nie dziwi fakt, że to jeden z najpopularniejszych, ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków.

Wakacje w Chorwacji

Marzy Wam się błękitne, ciepłe morze, boskie widoki, upał i wakacyjna atmosfera? To dobrze trafiliście. Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych krajów basenu Morza Adriatyckiego i idealnym miejscem na wakacje.

Atrakcje Chorwacji

Chorwacja to od wielu lat to ulubiony, wakacyjny kierunek Polaków. Ten kraj to gwarancja pięknych widoków, ciepłego morza, uroczych miasteczek i cudów natury. Zobacz co tu na Ciebie czeka!

Morze i plaże w Chorwacji

Morze Adriatyckie u wybrzeży Chorwacji zachwyca wszelkimi odcieniami błękitu i turkusu. Plaże są żwirkowe lub kamieniste, dlatego koniecznie pamiętajcie o butach do wody. Przydadzą się też maski do nurkowania. Na Istrii bardzo popularne są betonowe pomosty, z których po drabinkach wchodzi się do morza. Plaż piaszczystych jest zaledwie kilkanaście w całym kraju. Znaczna większość chorwackich kempingów znajduje się na wybrzeżu, część z nich posiada własne plaże i mariny.

Góry w Chorwacji

Większość osób kojarzy Chorwację z morzem, plażami i wakacyjnym wypoczynkiem na wybrzeżu. Tymczasem środkowa i południowa część kraju to teren górzysty. Wzdłuż wybrzeża ciągną się tutaj Góry Dynarskie, których szczyty wznoszą się na ponad 1500 metrów. Najlepsze szlaki na piesze wędrówki są w paśmie Welebit. Zaś w paśmie Biokovo, na Riwierze Makarskiej możecie samochodem wjechać na drugą, najwyższą górę w  Chorwacji. To szczyt Sveti Jure (góra Świętego Jerzego), która wznosi się na wysokość 1762 m n.p.m. Droga nie jest łatwa, więc wjazd polecamy doświadczonym kierowcom.

Chorwacja wyspy

Chorwacja ma 1244 wysp i wysepek! Zamieszkałych jest zaledwie 66. Do największych wysp zalicza się Krk, Cres, Brač, Hvar i Pag. Część z nich połączona jest z lądem mostami, na inne możecie dotrzeć wyłącznie promami. Jeśli spędzacie wakacje na stałym lądzie, zaplanujcie przynajmniej jednodniowy wypad na jakąś pobliską wyspę. Warto!

Miasta w Chorwacji

Najpiękniejsze miasta Chorwacji znajdują się w pasie nadmorskim, dzięki czemu po wycieczce możecie od razu wskoczyć do morza i podziwiać je z innej perspektywy 😉 Najczęstszym celem wycieczek jest Dubrownik z przepięknym Starym Miastem otoczonym murami, w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Warto udać się do Splitu, gdzie przeniesiecie się w czasie o 2000 lat, spacerując po Pałacu Dioklecjana. Trogir i Zadar kuszą piękną starówką, Pula starożytnym amfiteatrem, a Porec Bazyliką Eufrazjana. Wszystkie te miasta świetnie nadają się na rodzinną wycieczkę. 

Parki Narodowe

W Chorwacji jest aż 9 parków narodowych, zlokalizowanych w górach, w dorzeczach rzek i na wybrzeżu. Najliczniej odwiedzane przez turystów z całego świata są Jeziora PlitwickieWodospady rzeki Krka oraz Park Narodowy Kornati. Każdy z tych parków to cud natury!

Campingi w Chorwacji

Campingi w Chorwacji to świetne, nowoczesne ośrodki wakacyjne, pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wysoki sezon w Chorwacji zaczyna się w połowie czerwca i trwa do połowy września. Kempingi zwykle otwarte są od kwietnia do października, choć są też kempingi całoroczne.

To ulubiony wakacyjny cel naturystów! Jest tu sporo plaż i kempingów dla golasów. Oznaczone są symbolem FKK, który jest skrótem niemieckojęzycznego zwrotu Freikörperkultur, który można przetłumaczyć jako kultura wolności ciała. Najwięcej naturystów przybywa do Chorwacji z Niemiec, Holandii i Włoch.