Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Zagrzeb. Co warto zobaczyć?

Chorwacja kojarzy się zazwyczaj z Adriatykiem, górami, wodospadami Krka, Jeziorami Plitwickimi i wyspami. A co byście powiedzieli na wycieczkę do stolicy Chorwacji? Zagrzeb ma swój niepowtarzalny klimat, zabytki i planety, które warto odszukać. To fajne miejsce na przystanek w trasie nad morze. Powiemy Wam co warto zobaczyć w Zagrzebiu. Zapraszamy !

Ulica Tkalciceva w Zagrzebiu

Ulica Tkalciceva  to główna ulica w Zagrzebiu. Pełno na niej restauracji, barów, kafejek oraz sklepów. Zazwyczaj ożywa wieczorem, gdy turyści i miejscowi zasiadają przy stolikach, by spędzić wolny czas. Z tą ulicą wiąże się historia dwóch warowych osad – kościelnego Kaptolu oraz świeckiego Gradeca. Osady te toczyły ze sobą krwawe konflikty o młyny wodne zlokalizowane nad strumieniem Medvescak. Konflikty rozstrzygali na moście, który łączył dwa brzegi Medvescak. Od tych zdarzeń most nosił miano “Krwawy”. Obecnie most już nie istnieje, a w 1898 roku strumień został zasypany. Zabudowany strumień to właśnie ulica Tkalciceva, a jedna z przyległych uliczek nosi nazwę Krvavi Most, na pamiątkę dawnych dziejów.

Zagrzeb i Kamienna Brama 

Kamienna Brama to zachowana średniowieczna brama wjazdowa do dawnej miejscowości Gradec, o której wcześniej pisaliśmy. Brama jest zbudowana  z kamienia, a na samym środku posiada obraz Matki Bożej. Do ściany bramy są przytwierdzone tabliczki dziękczynne, które informują o obrazie, który jest uznany za cudowny. Wiąże się z tym cudem oczywiście historia. W 1731 roku obraz ocalał w pożarze szalejącym w mieści. Podobno płomienie ustały w momencie gdy dosięgły krawędzi obrazu Matki Boskiej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Zagrzeb może się poszczyć największą sakralną budowlą w Chorwacji. To Katedra, której wieże górują nad centrum. Zbudowana jest w stylu neogotyckim, jednak gdy zagłębimy się w jej historię to dowiemy się, że na początku istnienia była zupełnie innym kościołem, który został zniszczony przez Mongołów w XIII wieku. Następnie kościół był wielokrotnie przebudowywany w stylu gotyckim, aż pod koniec XIX wieku został odnowiony w stylu neogotyckim.To właśnie on kazał odbudować wizytówkę dzisiejszego Zagrzebia, czyli fasadę dwóch neogotyckich dzwonnic o wysokości 104 i 105 metrów.

Kościół św. Marka

Gdy będziecie się przechadzać po Zagrzebiu na pewno zwrócicie uwagę na kościół św. Marka na Trg Sv. Marka 5. Jest on charakterystyczny, ponieważ jego dach jest pokryty mozaiką, z dwoma herbami. Warto zajrzeć do środka.

Plac króla Tomisława

Trg kralja Tomislava znajduje się w centrum miasta, tuż obok dworca kolejowego.  Znajdziecie tu pełno rabat, drzew oraz aleję platanów. Jest tu również scena na której grane są koncerty w Zagrzebiu oraz  stacja meteorologiczna, która działa od 120 lat. To miłe i spokojne miejsce, idealne na spacer i chwilkę odpoczynku.  Na placu znajduje się pomnik króla Tomisława.

Targ Dolac

Targ Dolac  zwany inaczej “Brzuchem Zagrzebia”. Jest to największy targ spożywczy w Zagrzebiu i mieści się w centrum miasta, blisko katedry. Targ otwarty jest od 6:30 rano przez siedem dni w tygodniu. Możecie tu spróbować pysznych owoców, np. granatów czy fig, kupić świeże ryby, chorwackie kiełbasy, wędliny, owoce morza i wiele innych wyrobów regionalnych. Co ważne, ceny są ok. 30% tańsze niż w nadmorskich miejscowościach. My wpadliśmy z wizytą do Zagrzebia popołudniu i niestety targowisko było już nieczynne. Następnym razem zaplanujemy poranną wizytę  

Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu

Teatr to piękny budynek, wyróżniający się na placu Marszałka Tito. Zachwyci Was swoim pięknem, dostojnością  i bogactwem. Budynek zbudowano w 1895 roku, według projektu architektów wiedeńskich Helmera i Fellnera. Teatr w Zagrzebiu z tego właśnie powodu przypomina nieco teatr w Wiedniu.

Kwiatowy targ czyli Trg Cvjetni

Kwiatowy targ to urocze miejsce, gdzie można przycupnąć na ławce, pokarmić gołębie i poobserwować mieszkańców Zagrzebia. Nad placem góruje cerkiew prawosławna. To Sobór Przemienienia Pańskiego.

Planety w Zagrzebiu

Szukanie planet to świetna forma zwiedzania Zagrzebia i jednocześnie zabawy. To coś w stylu gry miejskiej.  W uliczkach miasta schowane są wszystkie planety naszego układu, których rozmiar i odległość od Słońca jest proporcjonalna do rzeczywistych wartości. Centrum Układu Słonecznego jest Słońce, które znajduje się w pobliżu targowiska z kwiatami na Trg Cvjetni, na ulicy Bogoviceva. 

Szukanie planet to świetna forma zwiedzania Zagrzebia i jednocześnie zabawy. To coś w stylu gry miejskiej.  W uliczkach miasta schowane są wszystkie planety naszego układu, których rozmiar i odległość od Słońca jest proporcjonalna do rzeczywistych wartości. Centrum Układu Słonecznego jest Słońce, które znajduje się w pobliżu targowiska z kwiatami na Trg Cvjetni, na ulicy Bogoviceva. Pozostałe planety są na następujących ulicach:

Merkury – Margaretska 3

Wenus –  Trg Bana Josipa Jelacica 3

Ziemia – Varsavska 9

Mars – Tkalciceva 21

Jowisz – Vocarska 71

Saturn – Raciceva 1

Uran – Siget 9

Neptun – Kozari put

Pluton (który jak wiadomo nie jest planetą ;)) – Aleja Bologne, przejście podziemne

Planety umieszczone są na tabliczkach na ścianach budynków. Ich odległości są znaczne, dlatego nam udało się odnaleźć tylko kilka. Na resztę nie wystarczyło nam czasu. Niestety, pomimo dotarcia do miejsca, gdzie powinna znajdować się Wenus, znaleźliśmy tylko ślad po planecie :/ Jak widać nawet planety padają ofiarą wandali.

Kolejka szynowo-linowa  w Zagrzebiu

Zagrzeb ma najkrótszą kolejkę tego typu na świecie! Kolejka łączy Górne i Dolne Miasto.  Składa się z dwóch wagoników, które pokonują odległość 66 metrów. Podróż nią trwa 55 sekund. Odjeżdża co 10  minut i zabiera maksymalnie 28 pasażerów.

A jak będziecie chcieli odetchnąć od miasta i przenieść się w bajkową scenerię jezior, lasów i wodospadów to zaledwie 130 km od Zagrzebia znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich. Naturalny skarb Chorwacji! Zobacz dlaczego warto tam pojechać.

4 odpowiedzi na “Zagrzeb. Co warto zobaczyć?”

Miasto fajne, ale nam czegoś w nim brakowało. Nie czuliśmy się jak w stolicy, tylko w jakimś większym miasteczku. Raczej już tam nie wrócimy, chociaż jak ktoś nie był to warto by sam się przekonał 🙂

Dokłądnie tak! Warto wstąpić np. na nocleg i wybrać się na wieczorny spacer, by samemu ocenić czy warto tu wracać 🙂 Pozdrawiamy!

Czytam wiele opinii o różnych miejscach w Europie i zdarza się, że niektórymi posiłkuję się przy zwiedzaniu. Jaki wniosek? Autorzy to uczciwi ludzie opisujący rzetelnie to co zobaczyli. Nikt natomiast nie wejdzie w drugiego człowieka i nie może przewidzieć co bedzie odczuwał i ile w nim pozostanie wspomnień i jakiego typu. Proszę zatem o dalsze opisy a ja będę nadal miał za co was chwalić… Pozdrawiam.

Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Oczywiście, każdy ma swoje własne upodobania, doświadczenia, oczekiwania. I nic nie determinuje tego, że nawet jak „wszystkim” się podoba, to my również będziemy zadowoleni. Najlepiej jest się samemu przekonać 🙂 Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *