Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Chorwacja > Wodospady Krka

Wodospady Krka w Chorwacji – jak dojechać, cennik, atrakcje

Park Narodowy Krka to piękny zakątek Chorwacji, w którym natura prezentuje się całej okazałości. Wodospady Krka zachwycają tysiące turystów! To miejsce pełne kaskad wodnych, soczystej zieleni oraz spacerowych kładek. To idealna miejscówka na jednodniową wycieczkę podczas wakacji w Dalmacji

Wodospady Krka – dojazd

Najszybciej nad Krka dostać się autostradą. Szukajcie zjazdu z autostrady A1 na Nacionalni Park Krka. Musicie wiedzieć,  że wejść do parku jest kilka i z każdego możecie rozpocząć spacer.  My proponujemy Wam trasę idealną dla rodzin z dziećmi, zawierającą największe atrakcje i zapewniającą miły, niemęczący spacer. Dlatego kierujcie się na  miejscowość Skradin. To niewielkie miasteczko, ale świetnie przygotowane na najazd turystów  Przydrożnych parkingów jest sporo, więc  z zaparkowaniem nie powinniście mieć kłopotów. My zatrzymaliśmy się na jednym z pierwszych parkingów przy wjeździe do miejscowości. Całodniowy parking kosztował 80 kun.

Rzeka Krka – rejs statkiem

Z parkingu poszliśmy w stronę wybrzeża. Spacer przez Skradlin zajął nam około 15 minut. Na wybrzeżu znajduje się punkt informacji turystycznej w której możecie zakupić bilety wstępu do parku.  Warto przejrzeć też stojak z ulotkami i wyszukać przewodnika z mapą w języku polskim. Po zakupie biletów idzie się na przystań, skąd odpływają statki do parku. Rejs jest w cenie biletów. Trwa około 20 minut i według nas jest to najprzyjemniejsza opcja dostania się nad wodospady. Bilety do parku można też zakupić on-line na oficjalnej stronie Parku Narodowego Krka, co pozwala uniknąć kolejek. (Uwaga! Sprzedaż on-line wyłączona na czas pandemii koronawirusa).

Wodospady Krka z dziećmi

Park Narodowy Krka świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę z daltmatyńskiego wybrzeża. Jeśli więc wypoczywacie w okolicach Zadaru, Splitu czy Trogiru to uwzględnijcie Krka w planie swojego wyjazdu.

Skradinski Buk

Po dopłynięciu na miejsce kierujcie się do wejścia, przy którym ustawione są punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i sanitariaty. Ale mniejsza z pamiątkami 😉  Tuż za nimi znajduje się największa atrakcja Krka. To wodospad Skradinski Buk – najpiękniejszy i najczęściej fotografowany wodospad w parku. A co najlepsze, dawniej, pomimo tego, że to Park Narodowy, można było w tym miejscu wskoczyć do rzeki! Od 2021 jest to już w tym miejscu zabronione 🙁  Jedynym miejscem, gdzie na własną odpowiedzialność można się kąpać jest obszar przy wodospadzie Roški slap. Pamiętajcie tylko, że Krka to przede wszystkim świetne trasy spacerowe. Dlatego nie ma też co brać za dużo rzeczy do plażowania, bo potem trzeba to wszystko nosić.

Spacer po Krka

Gdy wybierzecie się nad wodospady to  gorąco polecamy Wam trasę edukacyjną, która zaczyna się właśnie przy Skadinskim Buku. Pozwoli Wam ona poznać Park Narodowy Krka podczas niesamowitego spaceru.

Ścieżka startuje przy drewnianym pomoście. Szlak prowadzi wzdłuż wodospadów, następnie przecina rzekę, by wrócić do punktu wyjścia.  Cała trasa zajmie Wam około 60 – 90 minut. Nie najlepszym pomysłem jest tu pchanie się z wózkiem. Po drodze jest trochę schodów do pokonania, a w sezonie na wąskich kładkach kręci się sporo turystów. Dla malucha i Waszej wygody znacznie poręczniejsza będzie chusta.

Szlak prowadzi drewnianymi kładkami. Jest bardzo dobrze oznakowany, a po drodze miniecie punkty widokowe i młyny wodne. Zawsze możecie też zerknąć na mapy, które znajdziecie np. we wspomnianym już wcześniej polskojęzycznym przewodniku. Poniżej wrzucamy mapkę z oficjalnej strony Parku Narodowego.

Podczas spaceru  będziecie mieli okazję podglądać tutejszą przyrodę – ryby, płazy, gady czy ptaki. O gatunkach roślin i zwierząt będziecie mogli przeczytać na mijanych tablicach edukacyjnych.

Trasa kończy się w miejscu, w którym się zaczyna, czyli przy Skradinskim Buku.

Drogę powrotną również musicie odbyć statkiem. Dlatego pamiętajcie, żeby wcześniej sprawdzić o której odpływa ostatni statek do Skradin.

Wodospady Krka – cennik 2021

W 2020 roku, w szczycie sezonu wakacyjnego ( lipiec – sierpień-wrzesień )  za bilet zapłacicie 200 kun za osobę dorosłą i 120 kun za dziecko i młodzież od 7 do 18 lat. Dzieci do 7 lat wchodzą na teren parku za darmo. Taniej jest w maju, czerwcu i w październiku – odpowiednio 100 kun (dorośli) i 80 kun (dzieci i młodzież). Czyli bilet do Krka w sezonie to koszt około 100 zł za osobę dorosłą i ok. 60 zł za dziecko.

Wodospady Krka – czy warto jechać z dziećmi?

No pewnie, że warto! Macie tu wszystko czego potrzeba do zapewnienia dziecku dnia pełnego wrażeń – rejs statkiem, kąpiel pod wodospadem, piękne widoki  i spacer z wypatrywaniem przeróżnych zwierząt. Nasz Michaś był zachwycony możliwością wspinania się na niewielki wodospad, który mijaliśmy po drodze. Liczcie się tylko z tym, że dzieci mogą się trochę wytarzać w błocie  No, ale zgodnie ze starą ludową prawdą – brudne dziecko to szczęśliwe dziecko 🙂

Podrzucamy link do strony Praku – może się Wam przyda 🙂 – KLIK TUTAJ

14 replies on “Wodospady Krka w Chorwacji – jak dojechać, cennik, atrakcje”

My bardzo lubimy 🙂 To, że można po długim spacerze wskoczyć do rzeki jest świetną opcją 😉 Pozdrawiamy!

Polecam również jazdę na rowerze po parku, wytyczono tam całkiem długie trasy. Jako ciekawsotkę powiem, że Chorwaci planują powiększyć obszar paru w kierunku północnym.

Super wiadomość 🙂 Rowerem to świetna opcja, byle by nie było za gorąco 🙂

Natalia tak! Psy są akceptowane w parku pod opieką ich właścicieli. Muszą znajdować się na smyczy przez cały czas, a podczas transportu (autobus i łódź) muszą mieć kaganiec. Psy nie są akceptowane tylko na wyspie Visovac. Mogą swobodnie poruszać się po szerszym obszarze klasztoru Krka, ale nie mają wstępu do klasztoru.

Michał trudne pytanie 🙂 Plitwice są większe, bardziej lazurowe 😉 Krka ma tą przewagę, że jeszcze w tym roku można się wykąpać pod wodospadem. Więc w tym roku wybralibyśmy Krka, a Plitwice w przyszłości 😉

ceny wstępu są błędne. od czerwca do września jest 200 kun. to wynika z waszego linku do strony parku gdzie jest cennik

Tak, zmieniły się ze względu na COVID, a my nie zdążyliśmy podmienić. Już jest ok.

A można prosić o podpowiedź jak dostać się najlepiej spod wodospadów do wyspy? Można w pobliże dostać się samochodem? Dziękuję za garść informacji 🙂

Alex pytasz o Visovac? Tam pływają statki – jest rejs obejmujący wyspę Visovac, Roški slap i klasztor Krka. Pływają w zależności od warunków pogodowych i poziomu wody w Krka. Trzeba potwierdzić czy obecnie pływają, bo ze względu na Covid może być z tym różnie.

Comments are closed.