Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Zadar. Co warto zobaczyć?

Zadar to miasto nazywane małym, chorwackim Rzymem. To miejsce pełne zabytków z czasów antycznych, średniowiecza i renesansu. Starówka otoczona murami położona jest na półwyspie. Zadar ma sporo fajnych miejsc dla dzieci. I są tu też najpiękniejsze zachody słońca w całej Dalmacji. Proponowana trasa zwiedzania przygotowana jest z myślą o rodzinach z dziećmi. Jest łatwa i zawiera miejsca przyjazne najmłodszym turystom. Na spacer po zadarskiej starówce warto wybrać się późnym popołudniem, by móc podziwiać zachód słońca z promenady i wieczorną odsłonę „Pochwały Słońca”.

Brama Lądowa i ulica Siroka 

Zadar może poszczycić się widowiskowym wejściem na starówkę. To Brama Lądowa, dlatego warto rozpocząć spacer w tym miejscu. Główną uliczką starego miasta jest ul. Siroka, nazywana przez mieszkańców Kalelargą. To uroczy deptak usiany kawiarniami, restauracjami i sklepami z pamiątkami.

Narodni Trg

Zadar ma sporo uroczych zaułków i placyków. Ulicą Siroką dojdziecie do jednego z najpiękniejszych  w mieście, czyli na Narodni Trg. Nad kawiarnianymi stolikami wznosi się Wieża Strażnicza zdobiąca wiele widokówek.

Forum w Zadarze

Pierwotnym centrum Zadaru było Forum, które powstało w I wieku p.n.e. Obecnie znajdziecie tu wiele pozostałości po antycznych budowlach. znajdziecie na placu Zeleni Trg. Fakt faktem są to jedynie ruiny, ale robią niesamowite wrażenie. Pozostałości po fundamentach kilku budynków oraz kolumna koryncka – to oferuje Wam Rzymskie Forum. Polecam odwiedzić je wieczorem, kiedy elementy konstrukcji są podświetlane i tworzą tajemniczą atmosferę. Sam kościół św. Donata, który jest wizytówką tego miejsca, zbudowany został z kamieni pochodzących z rzymskiego forum. Wzniesiony został w IX wieku w stylu wczesno-romańskim, w trakcie wojny został zniszczony, a później odbudowany. Do dziś pełni funkcję głównie turystyczną, bądź rozrywkową. Znajdziecie tutaj kawałek historii i urokliwe wnętrza. Godziny otwarcia się zmieniają, a na ogół są to godziny popołudniowe i wieczorne. Bilet wstępu kosztuje w okolicach 5 kn. 

Zadar i spacer promenadą o zachodzie słońca

Tuż obok przebiega nadmorska promenada. To idealne miejsce na spacery przy zachodzie słońca, które są tu chyba najładniejsze w całej Chorwacji. Promenada jest długa, pełno na niej turystów, ulicznych grajków, fotografów i roześmianych dzieci 

Organy Morskie w Zadarze

Na końcu promenady usłyszycie organy morskie. To niesamowita konstrukcja rur, które omywane są przez morskie fale i przez to tworzą muzykę. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie melodię komponuje morze. Muzyka jest donośna i ma w sobie coś fascynującego.

Pomysł na takie organy zrodził się kilka lat temu i z miejsca stał się hitem. Szczególnie głośno organy wybrzmiewają gdy morze jest wzburzone lub gdy przepływa w pobliżu wielki statek. Więcej o Organach Morskich w Zadarze przeczytacie tu:

Pochwała Słońca – kolorowa konstrukcja w Zadarze

Zaraz za organami znajdziecie Pochwałę Słońca. To najnowszy symbol miasta, który prezentuje planety układu słonecznego. Cała konstrukcja w dzień jest wielką baterią słoneczną, która wieczorami świeci wszystkimi kolorami tęczy, dlatego jest to kolejny powód, dla którego warto zaplanować spacer po promenadzie przy zachodzie słońca. 

Instalacja imitująca układ słoneczny, składa się z 300 wielowarstwowych, szklanych paneli solarowych. Pod ich warstwami znajdują się moduły fotowoltaiczne, które pobierają energię słoneczną, by wieczorem zachwycać odwiedzających niesamowitą iluminacją świetlną. Panele wyłożone są na równi z kamienną posadzką i utrzymane są w kształcie koła o średnicy 22 metrów. 

Wyobraźcie sobie rozpościerający się przed Wami zachód słońca w połączeniu z przepiękną iluminacją świetlną dostosowaną do rozgrywającej się w tle melodii granej przez uderzające o organy morskie, fale Adriatyku – niezapomniane przeżycie! Architektowi należą się ogromne brawa za pomysł i realizację, a Was zapewniam, że jak już się tam znajdziecie, nie będziecie chcieli wracać  🙂

Zadar – dojazd i wskazówki praktyczne

Pod Zadarem znajduje się międzynarodowe lotnisko, z którego regularnie kursują autobusy do centrum miasta. Z pobliskich miasteczek można dostać się do Zadaru lokalnym autobusem. Dla zmotoryzowanych turystów polecamy parking przy ul. Obala kneza Branimira lub przy ul. Petra Svavačića.  To spore parkingi uliczne, blisko murów starego miasta.

Szczerze mówiąc, Zadar jest idealnym miejscem na dłuższy wyjazd. Znajdziecie tutaj ogromną ilość zabytkowych budowli, które można zwiedzić i popodziwiać. Okolica również jest niczego sobie 😉

Zapaleńcy żeglarstwa znajdą tutaj również coś dla siebie! W regionie znajduje się kilka niewielkich, malowniczych wysp i cieśnin, które tylko czekają na nowych odkrywców :). 

Plażowicze z kolei znajdą ukojenie chociażby na Borik Beach, zlokalizowanej w południowej części miasta. Jest to plaża o charakterze rodzinnym, o bogatym zapleczu usługowym – innymi słowy, czego dusza zapragnie!

A będąc na wakacjach w okolicach Zadaru koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Parku Narodowego Krka, gdzie czekają na Was piękne widoki, świetne trasy spacerowe i kąpiel pod wodospadem. Zobacz:

3 odpowiedzi na “Zadar. Co warto zobaczyć?”

Dziwnym trafem właśnie dzisiaj szukałem pomysłu na letnie wakacje i to w Chorwacji. Połączenia lotnicze wskazały mi, że najlepiej będzie polecieć właśnie do… Zadaru. Wpis dzięki zblogowanym wpadł mi w ręce idealnie. Co prawda wpis troszkę skromny, ale na zachętę do dalszego szukania idealny. Bardzo spodobały mi się fotki, dlatego też ukłon w Waszą stronę z tego tytułu.

Ale fajnie! Już odliczacie 🙂 A my wciąż nie mamy pomysłu co zrobić z wakacjami. Znaczy się pomysły są, ale jest ich za dużo i ciężko się zdecydować 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *