Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Chorwacja > Co zjeść w Chorwacji?

Kuchnia chorwacka, czyli co zjeść w Chorwacji?

Gdy podróżujemy, dany kraj kojarzy nam się nie tylko z zabytkami, ale również  z kuchnią, np. Włochy z pizzą i makaronami, Francja z przepysznymi żabimi udkami, Czechy ze smażonym serem, a Węgry z langoszem. A jak wygląda “pichciarska” sprawa w Chorwacji? Co zjeść w Chorwacji? Zajrzyjmy do tutejszej kuchni.

Co zjeść w Chorwacji?

Chorwacka kuchnia na pewno nie będzie Wam się kojarzyć z jednym daniem.Tu królują regionalne potrawy, w każdym regionie spotkacie się z innymi daniami i to jest naprawdę super. A więc jeśli nie wiecie w jaki region pojechać do Chorwacji na wakacje, teraz możecie wspomagać się regionalną chorwacką kuchnią, która również Wam co nieco powie o okolicy. Tak więc zapraszamy w kulinarną podróż po regionach Chorwacji.

Dalmacja od Zadaru po Dubrownik i chorwackie wyspy

Region słynący z mało tłustych potraw i zdrowego jedzenia. Potrawy głównie robi się na grillu lub gotuje na wodzie. Dalmacja i wyspy obfitują w ryby, wszelkiego rodzaju owoce morza, jagnięcinę, cielęcinę oraz warzywa. Przejdźmy jednak do konkretów.

Głównym daniem, które robi każda dalmatyńska rodzina jest Pasticada s njokima, nazywana również “królową dalmatyńskiej kuchni”. Po nazwie nie sposób się domyślić co to może być, więc już wyjaśniamy. Marynowany w occie winnym przez kilka dni, cielęcy filet, który następnie jest duszony w swoim sosie, a później z dodatkiem czerwonego wina. Podawany jest zazwyczaj z gnocchi. Brzmi nieźle?  To trzeba skosztować! 

Następnym daniem, które warto spróbować w kuchni dalmatyńskiej jest gulasz z kopytkami Jeśli chodzi o rybki to warto skusić się na doradę, ponieważ posiada mało ości i ma pyszne mięso. Paški sir to rodzaj  słonego i twardego sera owczego, wyrabiany wyłącznie na wyspie Pag. A na wyspie Brač, Hvar i Korčula możecie spróbować podawanego tylko tam Vitalac czyli grillowanych podrobów jagnięcych nadzianych w jelito. Przejdźmy teraz do czegoś co lubi wszyscy, a mianowicie słodkości.
Te również są regionalne, jednak niektóre występują w większej części chorwackiej kuchni. Arancini to kandyzowane skórki pomarańczy, czasami również cytryny i grejpfruta, które są cięte na na paski i pozostawione w wodzie przez tydzień. Następnie są suszone, a później gotowane  w wodzie z cukrem w odpowiednich ilościach. Po wyciągnięciu gorących z wody obtacza się je w cukrze. Krostule to tradycyjne ciasto nadbrzeża Chorwacji. Są to długie oraz cienkie plastry ciasta, smażone w oleju i posypane cukrem pudrem. Przypominają nasze polskie faworki lub chrusty robione na tłusty czwartek. Musicie je spróbować i ocenić, które są lepsze, polskie czy chorwackie. Fritule to kulkowe ciasto wykonane z mąki, lokalnych nalewek, skórki cytrynowej i rodzynek, a następnie smażone na głębokim oleju.

Górski region Lika

Lika to górski region Chorwacji. Charakteryzuje się jedzeniem kontynentalnym i gotowaniem na wolnym ogniu. Obfituje w grzyby, baraninę, jagnięcinę, wieprzowinę, dziczyznę, ziemniaki, kiszoną kapustę, groch, kozie i krowie mleko. Kuchnia Lika posiada przepyszne sery, które trzeba spróbować – ser basa i sery wędzone. Spotkać się też możecie z palentą, czyli gotowaną kukurydzianą miazgą.

Kvarner

Dominuje tu kuchnia śródziemnomorska, czyli warzywa, ryby, oliwa, jagnięcina i owoce morza, w tym głowonogi. Będąc w tym rejonie Chorwacji trzeba spróbować maneštra , czyli zupy jarzynowej. Istnieje jej zmodyfikowana wersja, w postaci z dodatkami mięsa. Krostulektóre występują w Dalmacji, również są tu dostępne do spróbowania i zasmakowania. Owczy ser Skuta jest bardzo kojarzony w wyspą Krk, ale uwaga, początki tego sera wywodzą się z kuchni austriackiej. Chorwacja jednak po części to mix różnych kuchni.

Istria

Co na obiad ? Tu raczej nikt nie ma problemu, ponieważ główne danie dnia, zaczyna się od tacy z serem, oliwkami oraz pršutem – pyszną suszoną wędliną. Możecie tu również spróbować Crni rizot , a w dosłownym tłumaczeniu “ czarne risotto”. Dlaczego czarne? Ponieważ ryż jest podawany z kałamarnicą, która farbuje na czarno. Oprócz kałamarnicy, danie zawiera również inne owoce morza. W kuchni chorwackiej jest duży wybór ryb, spróbujcie więc Brodet czyli kilka różnych gatunków ryb w jednym sosie oraz Riba sa žara – grillowana ryba, najczęściej makrela. Koniecznie musicie spróbować trufli! Najbardziej cenione są białe, dlatego nadano im odpowiednią nazwę “Złoto Istrii”.Trufle można jadać z małżami, makaronem, jajami, mięsem, a nawet z serem i miodem na deser.

Slawonia

Z czym powinna się przede wszystkim kojarzyć chorwacka kuchnia w Slawonii ? Odpowiedź jest jedna…chleb. Tak, biały chleb jest tu wypiekany od najstarszych dziejów, a razem z nim różnego rodzaju ciasta z orzechami, dżemami śliwkowymi czy makiem. Ten rejon znany jest również z regosu – makaronu z kilkoma rodzajami mięsa, ostrego gulaszu Cobanac oraz fiš-paprikaš czyli dania z różnych gatunków ryb. Oprócz tego w tych rejonach mieszkańcy spożywają dużo ziemniaków, grochu, słoniny, produktów mlecznych, wieprzowiny i indyków.

Zagrzeb i północna część Chorwacji

Kotlovina to mięsne danie bardzo popularne w Zagrzebiu i tamtejszych rejonach Chorwacji. Mięso wieprzowe lub piersi z kurczaka smażone są w dużym metalowym naczyniu, razem z cebulą, papryką i ziemniakami, a następnie powoli gotowane w swoim sosie nad otwartym ogniem. Štrukli to przepyszne ciasto pochodzące ze Słowenii. Jest to zawijane ciasto  z twarogiem, robione na dwa sposoby: gotowane w wodzie lub pieczone w piecu. Jeśli będziecie w Zagrzebiu, możecie odwiedzić restauracje La Struk, która w swojej karcie posiada tylko to ciasto, również w nowym wydaniu, np. z truflami lub jagodami.

Alkohol w Chorwacji

Kuchnia chorwacka nie składa się tylko z samych dań, nie można zapomnieć o odpowiednich trunkach popularnych w tym kraju. Najsłynniejsza jest Rakija, która posiada od 40 do nawet 70 % alkoholu. Ten napój jest poddawany kilkakrotnej destylacji i cechuje się owocowym aromatem. Rakija jest wytwarzana z różnych owoców, a najbardziej znane i lubiane rakije to: lozovaca – wytwarzana z winogron, sljivovica – robiona ze śliwek, vilijamkova – uzyskiwana z gruszek, ravarica – z ziół i winogron oraz kajsijevaca – z moreli. Jeśli wolicie troszkę słabsze alkohole, możecie zadowolić się czarnym piwem Tomislav , albo chorwackimi winami. Podobno najbardziej polecane białe wina pochodzą z Korčuli i wyspy Krk, a czerwone z Poreča, Dingač i Postup na półwyspie Pelješac. Kto jest fanem likierów, powinien spróbować orahovac z orzechów, maraskino z dzikiej gorzkiej wiśni oraz kruskovac z gruszki.

Przyprawy w kuchni chorwackiej

W każdej kuchni potrzebne są przyprawy by stworzyć niezapomniane danie. Czy wiecie, że w Chorwacji niektóre znane i cenione nam przyprawy i zioła właśnie tam rosną? Dlatego zastanawiając się co zjeść w Chorwacji, warto mieć na uwadze czym danie jest przyprawione. Popularny liść laurowy czyli liście wawrzynu, są tam sadzone na potęgę. Możecie je zobaczyć na ogródkach lub posadzone w postaci żywopłotu. Z czego jeszcze jest słynna Chorwacja? Z szałwii, która głównie tam rośnie. Chorwaci nie zbierają jednak tego zioła przy Adriatyku, ponieważ słone powietrze znad morza sprawia, że jest mniej wartościowa. Nad chorwackim Adriatykiem rośnie koper morski znany inaczej jako kowniatek morski. Roślina ta posiada zgrubiałe liście o niepowtarzalnym smaku i jest tam jadalna na surowo.

Owoce w Chorwacji

Owocem numer jeden, które trzeba spróbować jest Manjiga. Jednak z jedzeniem tych owoców trzeba poczekać do listopada. W wakacje drzewo jest zielone i nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast gdy lato opuszcza te strony chropowate kulki o kolorze żółto czerwonym stają się bardziej atrakcyjne dla oka i naszego podniebienia. Kulki te posiadają w środku miąższ, który posiada ciekawy i niezapomniany smak, jednak trudny do opisania. Owoce można spożywać od razu z drzewa, jak i w różnych przetworach. Często są dodawane do rakiji oraz herbat. Uwaga jednak, owoc ten ma swoją tajemnice, którą warto znać. Sam w sobie posiada alkohol. Nie pytajcie nas jak to jest możliwe :D. Dlatego nie jest wskazane jedzenie go w dużych ilościach. Jadalny jest miąższ, skórka i nasiona, które jednak trochę będą Wam chrupać w buzi. Innymi owocami, rosnącymi w Chorwacji, już Wam znanymi, ale  które jednak powinniście tu spróbować są figi, grejpfruty, morele, melony, winogrona, granaty i arbuzy. Owoce te mają tu lepszy smak, niż te kupione w polskim markecie. Owoce to przysmaki, które koniecznie muszą się znaleźć na liście “co zjeść w Chorwacji”

2 odpowiedzi na “Kuchnia chorwacka, czyli co zjeść w Chorwacji?”

Ojej nawet nie wiedziałam, że jest taki owoc jak Manjiga. Zapowiada się ciekawie…Będę go musiała spróbować 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.