Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Wrocław > Herb Wrocławia

Herb Wrocławia

Wrocław posiada swój herb już od XVI wieku, choć wielu Wrocławian nie zna jego historii i symboliki. Spacerując po Wrocławiu na pewno nie jeden raz zobaczycie herb miasta, chociażby na niebieskich tramwajach, chodnikach czy budynkach. Jeśli jesteście ciekawi jaką symbolikę ma herb Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska, zapraszamy do lektury.

Herb Wrocławia – historia i ciekawostki

Pierwszy herb został nadany miastu w 1530 roku, przez dwór Ferdynanda I, który był władcą czesko-węgierskim. Aby oficjalnie herb mógł zaistnieć, wymagany był również dyplom potwierdzony przez cesarza Karola V. Uzyskano stosowne poświadczenia i herb został oficjalnie nadany, jednak nie można było cieszyć się z tego w 100 %, ponieważ w dokumentach zaistniała pomyłka. Okazało się, że w herbie św. Jan Ewangelista został zamieniony ze św. Dorotą. Do pomyłki przyczynił się miejski skryba, czyli osoba, która przepisywała ręcznie dokumenty i księgi. Miejscy radni chcieli szybko naprawić pomyłkę. Sporo ich to kosztowało, gdyż wicekanclerz króla Czech Georg von Logu, aby odkręcić sprawę, wziął 1300 florenów, czyli sumę wartą około 200 koni i około miliona kurzych jaj! Za taką pokaźną sumkę, kazał … wydrapać na dokumencie imię św. Doroty i napisać w tym miejscu imiona św. Jana Ewangelisty. Zrobiono jak nakazał, ale to były chyba najłatwiej zarobione pieniądze w ówczesnym Wrocławiu.

Herb Wrocławia istniał w takiej formie aż do 1938 roku, kiedy to naziści postanowili zmienić ówczesny herb Wrocławia. Powodem zmian było zbyt duża liczba świętych, słowiański lew oraz litera W, która kojarzyła się z władzą czeską, a to było dla nazistów już nie do zniesienia. Zmienili więc herb na taki, który przypominał godło III Rzeszy. Wrocławski herb był dwupolowy, znajdował się na nim piastowski orzeł i Krzyż Żelazny.

Tuż po wojnie, kiedy Wrocław ponownie znalazł się w polskich rękach, powrócił dawny herb, jednak w 1948 roku godło znów zmieniono. Tym razem herb miasta przedstawiał dwugłowego orła – połowa przedstawiała białego polskiego orła, a druga połowa czarnego orła śląskiego.

W 1989 roku powołano we Wrocławiu Komisję Heraldyczną, której zadaniem było opracowanie nowego herbu Wrocławia. Podjęto jednak decyzję o przywróceniu pierwotnego herbu, który obwiązuje w mieście od 1990 roku.

Symbolika Herbu Wrocławia

Na herbie Wrocławia znajduje się 5 symboli:

  • Lew czeski –  jest symbolem przynależność miasta Wrocław do Korony Królestwa Czeskiego.
  • Orzeł śląski – pochodzi z herbów rodowych Piastów Śląskich. Cały Dolny Śląsk ma również w swoim herbie orła.
  • Jan Chrzciciel – patron wrocławskiej katedry.
  • Litera W – inicjał od imienia księcia Wrocisława, który jest legendarnym założycielem wrocławskiego grodu. Niestety nie ma pewności w jakich czasach panował oraz czy był pochodzenia polskiego czy czeskiego.
  • Jan Ewangelista – pomylony wcześniej ze św. Dorotą. Jan Ewangelista był patronem kaplicy w ratuszu.

Herb powinno się czytać zgodnie z zasadami heraldyki, to znaczy “od strony rycerza trzymającego tarczę”. Pierwszy więc jest czeski lew, znajdujący się po lewej stronie. Herb odczytuje się odwrotnie do wskazówek zegara.

Gdzie znaleźć herb Wrocławia?

Wrocławski herb można zobaczyć w dużej ilości miejsc. Na przykład na tramwajach, chodnikach w centrum, latarniach, śmietnikach, na ratuszowej wieży czy u wrocławskiego krasnala Wroclovka, który trzyma wielkie serducho z herbem. Polecamy też zobaczyć herb w wersji XXL, która ułożona jest z kolorowych kostek przed wejściem do Ratusza.

Pomysł na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi

Jeśli planujecie rodzinną wycieczkę do Wrocławia to koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania miasta. My zamieniliśmy się w Superposzukiwaczy Przygód i wzięliśmy udział w Tajnej Misji! Zaprzyjaźniliśmy się z rodzinką wrocławskich krasnali, złamaliśmy szyfry, odkryliśmy tajemnice, wykonaliśmy zadania i pomogliśmy zorganizować urodzinową imprezkę dla Papy Krasnala. I choć krasnal Wredziocha chciał zrobić wszystko, żeby przyjęcie się nie odbyło, udało się przeprowadzić Tajną Misję do końca! Zobaczcie koniecznie:

zarezerwuj nocleg we wrocławiu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Impreza u Krasnali" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta, ciekawostki o Wrocławiu i oczywiście krasnale!  Otrzymacie również dostęp do Niezbędnika Poszukiwacza Przygód Wrocław – Ostrów Tumski „Zaklęcie Latarnika". Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com