Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Pomysły na zwiedzanie > Wrocław – Impreza u krasnali

Wrocław z dzieckiem - pomysł na zwiedzanie miasta

Wrocław to miasto krasnali! Mali mieszkańcy tajemniczego świata krasnoludków zawładnęli sercami Wrocławian i turystów, szczególnie rozkochując w sobie dzieci. I nic dziwnego, bo wrocławskie krasnale są urocze. I idealnie nadają się jako element zwiedzania miasta. Dziś podpowiemy Wam jak wykorzystać wrocławskie krasnale, by zwiedzanie miasta zamienić w rodzinną super przygodę!

Krasnale we Wrocławiu

Krasnali we Wrocławiu jest już setki i co chwilę przybywają kolejne. Stoją na chodnikach, przy bramach, siedzą na parapetach, lampach i pomnikach. Aby poznać je wszystkie potrzeba mnóstwo czasu, a i tak zwykle przypadkiem napotyka się kolejne. Chyba nie sposób ich wszystkich ogarnąć. Są natomiast krasnale, które każdy turysta i mieszkaniec powinien przynajmniej raz odwiedzić. I właśnie na taką rodzinną przygodę wybraliśmy się pewnego razu w okolice wrocławskiego Rynku.

Wrocław z dzieckiem czyli rodzinna Tajna Misja

Rankiem przekazaliśmy Michałowi maila od wrocławskich krasnali. Napisały w nim, że zbliżają się urodziny Papy Krasnala, więc krasnale wpadły na pomysł, żeby zorganizować urodzinowe przyjęcie – niespodziankę. Na imprezę zaproszone są wszystkie krasnale, a część z nich odpowiedzialna jest za organizację uroczystości. Powinny zadbać o jedzenie, picie, muzykę, prezenty, przystrojenie sali, torta ze świeczkami i wszystko co potrzebne na imprezę urodzinową. Tylko ciężko im się dogadać, bowiem krasnale to małe uparciuchy i każdy chce rządzić 😉 Do tego wszystkiego o imprezie usłyszał krasnal Wredzioch, który przybył z innego miasta. Nikt go nie zapraszał, bo gość jest okropny. Dokucza krasnalom, robi psikusy turystom, wszystkich obgaduje i do tego używa brzydkich słów.

No i jest PROBLEM. Krasnale nie mają nic ustalone, ciężko im się dogadać, a do tego Wredzioch wszystkich podsłuchuje. Impreza za kilka dni, a nic nie jest przygotowane. Krasnale porosiły więc nas o pomoc. Plan był taki – zgodnie z załączoną mapą mieliśmy spotkać się z krasnalami odpowiedzialnymi za przygotowanie imprezy, które w zaszyfrowany sposób miały przekazać nam czym dokładnie się zajmują i co załatwiają na imprezę, tak by Wredzioch się nie domyślił o czym mowa.

Naszym zadaniem było odszyfrować przekazane wiadomości i stworzyć „Party listę" z informacjami, który krasnal jest za co odpowiedzialny. Uzbroiliśmy się w mapę, długopisy i lornetki. Ubraliśmy koszulki superposzukiwaczy przygód i ruszyliśmy na Tajną Misję.

Zwiedzania Wrocławia z dziećmi - śladami krasnali

Nasza Tajna Misja prowadziła przez Park Staromiejski, ulicę ŚwidnickąRynek, plac Solny, ul. Na Jatkach i Więzienną. Krasnale, które mieliśmy zaznaczone na mapie przekazywały nam wskazówki ukryte na budynkach, pomnikach i zabytkach Wrocławia. Dzięki temu poznaliśmy historię, legendy i ciekawostki o zwiedzanych miejscach, zwróciliśmy uwagę na piękna kamienice, zdobienia i detale, na które podczas „normalnego" spaceru nie zwrócilibyśmy uwagi. Do dziś pamiętamy ciekawostki o wrocławskiej Operze, wiemy skąd wziął się pręgierz, gdzie prowadzi tajne przejście pod Rynkiem, co jest na ratuszowym zegarze, do czego służył plac Solny i dlaczego anioły uratowały kościół garnizonowy.

Poznaliśmy wiele wrocławskich krasnali, którzy zdradzili nam tajemnice miasta czy sekrety kamienic 🙂 Wiemy gdzie znajduje się fałszywe okno i największy herb Wrocławia, schron w centrum miasta i dlaczego kamieniczki „Jaś i Małgosia" wcale nie są takie bajkowe.

I choć Wredzioch utrudniał nam Tajną Misję jak tylko mógł – ścigał nas czarnym samochodem, montował kamery na wózkach dziecięcych, a nawet napuścił na nas gołębie (fuj !!!) – to udało nam się stworzyć całą imprezową listę i Papa Krasnal miał wymarzoną imprezkę urodzinową! A my w nagrodę za wykonaną Tajną Misję dostaliśmy od krasnali magnes z Papą do naszej kolekcji. Poszliśmy też na wielkie lody!

Jak zorganizować zwiedzanie Wrocławia z dziećmi?

Aby przygotować rodzinną Tajną Misję we Wrocławiu na początek trzeba opracować trasę zwiedzania – co warto zobaczyć, na co zwrócić uwagę, czego nie można pominąć, a co można sobie odpuścić. Warto wynotować ciekawostki i w czasie zwiedzania przemycić je dzieciom, by wiedziały co zwiedzają. Ściągę z tego co warto zobaczyć we Wrocławiu znajdziecie tutaj: Co zwiedzić we Wrocławiu?

Następnie wymyślamy motyw zabawy. U nas była to party-lista, ale u Was może to być zupełnie co innego – pomoc księżniczce w zbieraniu rozsypanych koralików, odszyfrowanie tajemnicy krasnoludków czy stworzenie magicznego przepisu na przysmak jednorożców. Ogranicza Was tu tylko Wasza wyobraźnia, ewentualnie zainteresowania Waszego dziecka.

Gdy macie już trasę i pomysł, musicie teraz wykorzystać budynki, pomniki, napisy czy rzeźby do tego, by przekazały Waszym dzieciom jakąś wskazówkę np. odczytanie liter zgodnie z podanym kluczem, sprawdzenie daty na tablicy pamiątkowej czy też rzecz, którą trzyma w dłoni jakaś rzeźba np. Szermierz pod Uniwersytetem. Wszystkie te wskazówki muszą układać się konkretne rozwiązanie Waszej Tajnej Misji.

Na przygotowanie takiej Tajnej Misji musicie poświęcić trochę czasu – prześledzić trasę Waszego spaceru, odnaleźć informacje o zabytkach, wymyślić motyw przewodni i zadania, które dzieci będą razem z Wami wykonywać. Ale uwierzcie, że warto! Nie dość, że świetnie spędzicie ze swoimi dziećmi czas, one przeżyją niesamowitą przygodę (no bo które dziecko nie będzie zachwycone gdy razem z rodzicami stanie się rodzinką Superposzukiwaczy Przygód i wyruszy na Tajną Misję???) to jeszcze sporo zostanie Wam w głowach wiadomości, legend i ciekawostek o zwiedzanym mieście. I Wy również będziecie się super bawić. Słowo!

Gotowiec na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi!

A jak nie macie czasu i pomysłu na Tajną Misję we Wrocławiu to przygotowaliśmy Wam gotowca. Jeśli chcecie tak jak my przeżyć przygodę we Wrocławiu i przygotować urodziny dla Papy Krasnala, to zobaczcie Niezbędnik Poszukiwacza Przygód – Wrocław. Impreza u krasnali. Na podstawie naszej przygody powstał bowiem przewodnik dla dzieci i gotowiec dla rodziców na rodzinną Tajną Misję we Wrocławiu. Cała trasa, zabytki, ciekawostki, zaszyfrowane wskazówki od krasnali, niebezpieczeństwa czyhające ze strony Wredziocha i sporo wspólnej zabawy! Zerknijcie na stronę www.niezbedniki.com Przewodnik możecie kupić w największych księgarniach internetowych lub na Allegro.

zarezerwuj nocleg we wrocławiu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Impreza u Krasnali" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta, ciekawostki o Wrocławiu i oczywiście krasnale!  Otrzymacie również dostęp do Niezbędnika Poszukiwacza Przygód Wrocław – Ostrów Tumski „Zaklęcie Latarnika". Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com

Niezbędnik poszukiwacza przygód
super przewodnik dla dzieci