Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Krasnale we Wrocławiu

Krasnale we Wrocławiu już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Jest ich już ponad 350 i co chwilę przybywają kolejne. Cieszą mieszkańców, zachwycają turystów, a dzieciom sprawiają mnóstwo radości i zabawy. Poznajcie małych mieszkańców Wrocławia i wybierzcie się na spacer, by się z nimi zaprzyjaźnić.

Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

Krasnal to symbol “Pomarańczowej Alternatywy”, ruchu antykomunistycznego, który prężnie działał na terenie Wrocławia w latach osiemdziesiątych. Pierwszy pomnik krasnala, właśnie dla upamiętnienia Pomarańczowej Alternatywy, stanął we Wrocławiu w 2001 roku. To pomnik Papy Krasnala na ul. Świdnickiej. 4 lata później na ulicach Wrocławia pojawiło się pięć nowych krasnoludków – dwa Syzyfki, Szermierz, Rzeźnik i Pracz Odrzański.

Był to pomysł na wykreowanie krasnala jako symbolu miasta, który podchwycili przedsiębiorcy, firmy, instytucje miejskie, ruchy społeczne, szkoły i osoby prywatne. Od tego czasu krasnoludki wyrastają jak grzyby po deszczu, znajdując coraz to nowych fundatorów.

Najpopularniejsze krasnale we Wrocławiu – Rynek i okolice

Zdecydowanie do najbardziej znanych krasnali zalicza się te, które mieszkają w okolicach Rynku:  Syzyfki (ul. Świdnicka), Wroclovka (przy kamieniczkach Jaś i Małgosia), Życzliwka (przy Fontannie Zdrój na Rynku) czy trzy niepełnoprawne krasnale – W-Skersa, Ślepaka i Głuchaka (przy Ratuszu na Rynku). Ale na samym Rynku i w najbliższych okolicach jest ponad 50 krasnali! Warto znaleźć też te mniej znane jak np. Dżarusia grającego na kontrabasie przy lokalu Whisky in the Jar (Rynek 23), imprezowicza Powerka (przy rogu Rynku i placu Solnego), Wieśka Partnerskiego stojącego na parapecie Nowego Ratusza czy Przodownika przy restauracji PRL (Rynek Ratusz 10). 

Krasnale we Wrocławiu – trasy zwiedzania

Proponujemy Wam również nietypowe trasy zwiedzania. To propozycje dla osób, które dysponują dużą ilością czasu i mogą sobie pozwolić na poszukiwania krasnali po całym mieście. 

Krasnale smakosze

Sporo wrocławskich krasnali to smakosze pozujący z jedzeniem lub wszelkiego rodzaju trunkami. W centrum jest Pierożnik (Kuźnicza 10), Rogalik (Kuźnicza 65/66), Wedelek (Rynek 59), Bawarka serwująca piwo (Rynek 24), Obieżysmak (Rynek 48), Krasnal Włoski z pizzą i włoskim winem (Więzienna 21),  Bartonik z lodami (Sukiennice 3/4) , Ciastek i Amorinek (Wita Stwosza 1-2), Jędruś – kolekcjoner whisky (Rzeźnicza 28-31),  Esencjusz – fan herbaty (Kurzy Targ 2), Piernikarz (Kurzy Targ 5), Obżarciuch wcinający kurczaka w KFC (ul. Świdnicka), Kawiarek na terenie Ostrowa Tumskiego (ul. Katedralna 6) czy nasze ulubione krasnale Ogorzałek i Opiłek (św. Mikołaja 81).

Krasnale specjaliści

Krasnale żadnej pracy się nie boją! Sporo z nich ma porządny fach w ręku.  Są lekarze  np. 100matolog (ul. Krakowska 26), Boliząbek (Nyska 70),  Antonio – Okulista (Sienkiewicza 33 a), Chirurg (Skłodowskiej – Cuire 33) czy Weterynarz ( Ślężna 136). Spory team reprezentuje branżę IT. Jest m.in. najlepszy programista we Wrocławiu – Campgeminiusz Programista (ul. Świdnicka), Googler (pl. Bema 2) czy HaPek (Powstańsców Śląskich 7A). Spotkacie specjalistów od budowy domu i wyposażenia wnętrz tj. architekci Beba i Thom ( ul. Odrzańska 22), Budowniczy (Sikorskiego 19), specjalista od farb – Dekoralek (Kwidzyńska 8) czy znający się na sprzęcie AGD Chłodzibosch i Pieczebosch (Żmigrodzka  143).

Jest Adwokatek na Sądowej 4 i Adwokatka na ul. Prusa 1, Chemik (na Wybrzeżu Wyspiańskiego), urzędniczka Faksymilka (pl. Powstańców Warszawy 1), Farmacjusz (Ziębicka 40), kominiarz Florianek ( ul. Świdnicka 18-20), Fryzjerek (Szronowa 15), Geolog (Cybulskiego 30-34), Hydrotechnik (Jaz Wrocław), Kowal (Kuźnicza 1), Recyklinek (Świdnicka 31) czy Pożarki (św. Mikołaja 1).

Krasnale artyści

Część krasnali posiada artystyczną duszę. Jest Śpiewak Operowy i Balerina z Opery Wrocławskiej  (ul. Świdnicka 35), Grajek i Meloman (Oławska 11), Krasnal Teatralny (Rzeźnicza 12), Malarz Piotruś (Wojtkiewicza 16), Vertiguś grający na puzonie (Oławska 14) czy Vincent (nawiązujący do Vincenta Van Gogha) przy ul. Świdnickiej 8. Najwięcej krasnali w jednym miejscu spotkacie pod Narodowym Forum Muzyki – to cała orkiestra Filharmonii.

Krasnale leniuchy

Są też krasnale oddające się błogiemu lenistwu. Możecie wpaść z wizytą do Bamboszka (Piotra Skargi 24-28), wylegującego się w wannie Cermigiusza (Strzegomska 38-40), śpiącego w łóżku Chrapka (Kiełbaśnicza 24-25), oglądającego telewizor Dialogomira (pl. Solny), siedzącego na kanapie Kanapownika (Ruska 37/38), Leniucha leżącego pod palmą (Nyska 70-87) czy drzemiącego Śpiocha (św. Mikołaja przy Jasiu i Małgosi).

Krasnale sportowcy

Sporo krasnali krzewi zdrowego ducha w zdrowym ciele  Możecie wyruszyć na spacer śladami krasnoludkowych sportowców. Są Alpinki (Strzegomska 48 A), Biegajło przy Stadionie Olimpijskim (Paderewskiego 35), Chodziarz (Świdnicka 38), Ciężarowiec (Hotel Śląsk na Oporowskiej 60), Siłowmir ( Polanowicka 8), Sportuś (Włodkowica 5), Trener (teren AWF, ul. Mickiewicza) czy Wioślarze ( wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 41A).

Krasnale w innych miastach i krajach

Krasnale zawojowały Wrocław i śmiało ruszyły na podbój świata, niosąc ze sobą pozytywne przesłanie. Najbardziej popularnym krasnalem “emigrantem” jest ŻyczliwekPodróżnik. Znajdziecie go w Warszawie (Bulwar Jana Karskiego), w Łodzi (Ośrodek Pediatryczny Pankiewicza), w Poznaniu na Gołębiej, W Gdańsku przy Teatrze Lalek, w Lublinie i Katowicach. Podrożnik zamieszkał także w Dreźnie w Niemczech, Rejkiawiku na Islandii, Wilnie na Litwie, Gladarajarze w Meksyku, Hradec Kralove w Czechach czy we Lwowie na Ukrainie. Krasnal Kościuszko zaś to mieszkaniec Waszyngtonu. Ciekawe, gdzie pojawią się kolejne? 

Wrocławskie krasnale – gotowa trasa zwiedzania dla dzieci

Jeśli planujecie poszukać krasnali z dziećmi to mamy dla Was gotową trasę zwiedzania i niesamowitą Tajną Misję do wykonania  Trzeba zorganizować imprezkę urodzinową dla Papy Krasnala! Jednak Krasnale to małe uparciuchy, każdy chce rządzić i ciężko idzie im się dogadać. Dlatego potrzebują pomocy sprytnego dziecka, które stanie się Superposzukiwaczem Przygód i pomoże przygotować przyjęcie urodzinowe. Złamie szyfry, odkryje tajemnice, wykona zadania i stworzy potrzebną “party listę”. Tylko misi uważać na krasnala Wredziocha! On zrobi wszystko, żeby przyjęcie się nie odbyło.

Niezbędnik Poszukiwacza Wrocławskich Przygód to kapitalny przewodnik-spacerownik po mieście, z gotową trasą zwiedzania, wieloma Krasnalami, największymi zabytkami, ciekawostkami i miejskimi legendami. To gotowiec dla rodziców. Już nie musicie sami  planować wycieczki, a Wasze dziecko nie będzie marudzić podczas zwiedzania. Przeciwnie, przeżyje wspaniałą przygodę, która na długo zapadnie mu w pamięci oraz nauczy wiele o Wrocławiu.

zarezerwuj nocleg we wrocławiu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Impreza u Krasnali" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta, ciekawostki o Wrocławiu i oczywiście krasnale!  Otrzymacie również dostęp do Niezbędnika Poszukiwacza Przygód Wrocław – Ostrów Tumski „Zaklęcie Latarnika". Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com