Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Wrocław > Hala Stulecia

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia to jedna z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. Ten zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to jeden z “must see” każdego turysty zwiedzającego Wrocław. Przy Hali Stulecia znajdują się wspaniałe tereny na spacer m.in. Pergola, Fontanna Multimedialna oraz Park Szczytnicki, jeden z najstarszych parków w tej części Europy. 

Dlaczego powstała Hala Stulecia?

Powodem powstania Hali Stulecia było upamiętnienie setnej rocznicy wydania przez Fryderyka Wilhelma III dekretu wzywającego do oporu przeciwko Napoleonowi (1813 rok). Z tej okazji planowano wielką wystawę pokazującą potęgę Śląska, która wzorowana była na popularnych w tym czasie w Europie wystawach światowych. Wystawa przygotowywana z takim rozmachem wymagała więc odpowiedniego gmachu. Władze miasta przekazały na ten cel tereny przyległe do Parku Szczytnickiego i Zoo, na których ówcześnie znajdował się tor wyścigów konnych. Spośród wielu zgłoszonych w konkursie projektów wybrano koncepcję Maxa Berga, wrocławskiego architekta, który zachwycił decydentów niespotykaną konstrukcją.

Pierwsze prace związane z budową Hali zaczęły się już w maju 1911 roku, a w grudniu 1912 roku miasto otrzymało budynek w stanie surowym. Ciekawostką jest, że w czasie kiedy budowano Halę Stulecia, obawiano się materiału z jakiego powstawała, czyli żelbetonu, jak się później okazało, zupełnie niepotrzebnie. Architekt Max Berg mimo wielkich obaw robotników, użył właśnie tego budulca, który zaczął od tego czasu dominować w  budownictwie.

Otwarcie Hali Stulecia

Hala Stulecia (niem.Jahrhunderthalle) została oficjalnie otwarta 20 maja 1913 roku. Tego dnia oprócz uroczystej inauguracji odbywała się Wystawa Stulecia, która pokazywała dorobek kultury śląskich ziem. Wraz z Halą Stulecia powstały inne obiekty wokół niej tj. Pergola czy Pawilon Czterech Kopuł. Na otwarciu Hali zjawiły się takie osobistości jak m.in. książę Prus Fryderyk Wilhelm z małżonką. Monumentalny budynek Hali miał ponad 40 metrów wysokości, 14 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i zdolny był pomieścić 10 000 osób. Kopuła liczyła 65 metrów, a co za tym idzie była największą na świecie, nawet przerosła sam Panteon w Rzymie. Na wyposażeniu Hali znalazły się m.in. organy, które były największymi organami na świecie w tym czasie.

Historia Hali Stulecia

Budynek Hali Stulecia przetrwał wojnę w bardzo dobrym stanie. Jedynie, tuż po wojnie zniszczeniu uległy organy, większości rozkradzione przez szabrowników. Odrestaurowane organy zostały podzielone pomiędzy dwa kościoły. Obecnie część z nich znajduje się we wrocławskiej katedrze, a część na Jasnej Górze.

W czasach PRL przeprowadzono drobne remonty, zainstalowano ogrzewanie i nowe nagłośnienie, ale nie wprowadzono znaczących zmian w wyglądzie Hali. Dopiero gruntowny remont na początku XXI wieku przyniósł trochę zmian m.in. przesuwane trybuny czy rozkładane boiska.

W ciągu ponad 100 lat swojego istnienia Hala Stulecia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Na mównicy występował tu m.in. Hitler i jego najbliżsi współpracownicy. Wiele lat później Hala była miejscem modlitwy Jana Pawła II, który w 31 maja  1997 roku odwiedził Wrocław, podczas swojej pielgrzymki do Polski.

W 2006 roku Hala Stulecia została oficjalnie wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO, co spowodowało, że w kolejnych latach przeszła remonty, dzięki czemu może cieszyć oko Wrocławian i turystów, którzy chętnie ją zwiedzają.

Imprezy w Hali Stulecia

Hala Stulecia to idealne miejsce do organizowania imprez masowych, dlatego odbywają się tu m.in. wydarzenia sportowe, kongresy, konferencje, targi pracy, targi turystyczne, giełda staroci, koncerty, bale dobroczynne czy przedstawienia.

Ciekawostki o Hali Stulecia

Hala Stulecia jest niebywałą i jedną w swoim rodzaju budowlą. Warto więc poznać kilka sekretów, które skrywa.

Mówi się, że Berg nie zastosował w Hali  żadnych ozdób, które mogłyby niepotrzebnie przykuć uwagę. Jednak nie do końca jest to prawda, ponieważ nad wejściem do Hali widniała płaskorzeźba Michała Archanioła walczącego ze smokiem, która niestety nie przetrwała II Wojny Światowej.

Po 1945 roku zmieniono nazwę budynku na Hala Ludowa i właśnie pod taką nazwą do dziś kojarzy ją wielu Wrocławian. Do swojej pierwotnej nazwy powróciła w XX wieku. W latach sześćdziesiątych w Hali działało największe kino w mieście, które nosiło nazwę Gigant.

Zwiedzanie Hali Stulecia

Ze względu na różne eventy i wydarzenia, Hala nie zawsze jest udostępniona do zwiedzania. W takim przypadku warto  obejść dookoła Halę i nacieszyć oko jej specyficzną bryłą oraz zajrzeć do Centrum Poznawczego, gdzie jest przedstawiona historia Hali. Centrum Poznawcze to interaktywne muzeum XXI wieku. Podczas zwiedzania Hali Stulecia jest możliwość kupienia biletów na wycieczkę z przewodnikiem. Dostępne są trzy trasy zwiedzania – Hala Stulecia, Tereny Wystawowe oraz Osiedle WuWa. Zwiedzanie może odbyć się w 4 językach – polskim, angielskim, niemieckim i czeskim, a koszt w zależności od wybranej trasy wynosi od 100 do 300 zł. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:00 i jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji. 

Hala Stulecia – ceny biletów

Wizyta w Centrum Poznawczym i oglądnięcie wystawy multimedialnej to koszt 12 zł (bilet normalny), lub 9 zł (bilet ulgowy – uczniowie, studenci, seniorzy 60+). Można również zakupić bilet łączony do Centrum Poznawczego i wejściówkę do wnętrza Hali za odpowiednio 14 i 11 zł. Są też bilety rodzinne dla 2 osób dorosłych i max. 3 dzieci do 16 lat w cenie 35 zł.

Dojazd do Hali Stulecia

Do Hali Stulecia można dojechać tramwajem 1,2,4,10,16 oraz autobusami linii 145, 146, 253, 255 i 715 – przystanek “Hala Stulecia”. Wychodząc z pojazdu, wysiadacie naprzeciwko Hali. 

Hala Stulecia pomimo swojej prostoty, braku ozdób i zimna, które od niej bije, przykuwa uwagę i potrafi zachwycić, dokładnie tak jak zaplanował to sobie Max Berg. Można mieć różne zdanie na temat jej piękna, ale na pewno nie można jej odmówić niepowtarzalności. Dlatego najlepiej przekonać się samemu czy jest to cud architektury czy raczej paskudna, żelbetonowa budowla.

Wokół Hali znajduje się sporo terenów zielonych i miejsc wartych zobaczenia, takich jak Ogród Japoński, Park Szczytnicki czy Fontanna Multimedialna

Pomysł na zwiedzanie Wrocławia z dziećmi

Jeśli planujecie rodzinną wycieczkę do Wrocławia to koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania miasta. My zamieniliśmy się w Superposzukiwaczy Przygód i wzięliśmy udział w Tajnej Misji! Zaprzyjaźniliśmy się z rodzinką wrocławskich krasnali, złamaliśmy szyfry, odkryliśmy tajemnice, wykonaliśmy zadania i pomogliśmy zorganizować urodzinową imprezkę dla Papy Krasnala. I choć krasnal Wredziocha chciał zrobić wszystko, żeby przyjęcie się nie odbyło, udało się przeprowadzić Tajną Misję do końca! Zobaczcie koniecznie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *