Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Toruń > Katedra Dwóch Janów

Katedra dwóch Janów w Toruniu

Katedra św. Jana Chrzciciela i św.  Jana Ewangelisty w Toruniu, znana również jako kościół św. Janów czy Katedra Świętojańska to kolejna atrakcja Torunia, która musi się znaleźć na trasie spaceru każdego turysty. Bazylika to jedna z lepiej zachowanych gotyckich budowli na terenie Polski. Zobaczymy w niej wielkie ambicje, majątek i wysoką rangę Torunia. Dowiedzmy się zatem, co kryje w sobie budowla.

Katedra w Toruniu

Budowa kościoła ruszyła w XIII wieku, odbywała się w czterech etapach i trwała przeszło 200 lat. To właśnie z tego okresu zachowały się liczne zabytki w bazylice. Sama bazylika reprezentuje styl gotycki, co łatwo odgadnąć patrząc na charakterystyczne dla tego stylu okna i sklepienia.

Ale nie skupiajcie się tylko na tych elementach, bowiem warte uwagi są malowidła ścienne, ołtarze poświęcone m.in. Marii Magdalenie, krucyfiks na barokowym ołtarzu czy figury Chrystusa i św. Janów. Trzeba też wspomnieć o rzeźbie Pięknej Madonny, której bezcenny oryginał zaginął w czasie II wojny światowej, a dziś niestety możemy oglądać jedynie wierną kopię tego dzieła.

Kościół był świadkiem ważnych uroczystości miejskich, w jego wnętrzach odprawiano uroczyste msze z udziałem przybywających do miasta królów. 

Najsławniejszą kaplicą niewątpliwie jest Kaplica Kopernikowska, którą wspólnie dzielą Kopernik i król Olbracht. Obaj zasłużyli na swoje specjalne miejsce w Toruniu: jeden urodził się w tym mieście w Domu Kopernika, drugi w nim umarł – w Ratuszu Staromiejskim. W kaplicy znajdziemy gotycką chrzcielnicę, w której Mikołaj Kopernik otrzymał chrzest. To również miejsce pochówku serca króla Jana Olbrachta.

Tuba Dei – największy średniowieczny dzwon w Europie Środkowej

Dzwonowi, który mamy okazję podziwiać na wieży kościoła, przypisuje się niemałą zasługę. Według legendy miał on ochronić Toruń przed końcem świata. Nazwa dzwonu – Tuba Dei – oznacza “Trąbę Bożą”. Nawiązuje do trąb zwiastujących kolejne nieszczęścia w Apokalipsie św. Jana. Mieszkańcy Torunia wraz z nadejściem 1500 r. spodziewali się rychłego końca świata. Wtedy sprytny biskup wpadł na pomysł, by wybudować dzwon mający swym dźwiękiem zastąpić jedną z apokaliptycznych trąb. Miało to uchronić Toruń przed nieszczęściem. Zbiórka pieniężna na budowę dzwonu jeszcze nigdy nie przebiegła tak szybko. Dzwon wydobył z siebie pierwszy dźwięk w 1500 r. A skoro koniec świata nie nadszedł, możemy domyślać się, że dźwięk dzwonu spodobał się w niebie.

Dzisiaj dzwon ma nieco prostsze zadanie – spełnianie życzeń zwiedzających. Wystarczy do tego dotknąć lewą ręką “miejsca, gdzie uderza jego serce”. Jego dźwięk rozbrzmiewa jedynie w czasie ważnych uroczystości i świąt, zarówno kościelnych, jak i narodowych. Dawniej jego bicie witało wjeżdżających do miasta królów.

Więcej o toruńskich legendach przeczytacie tu:

Digitus Dei – zegar o jednej wskazówce

Zegar swoją nazwę wziął właśnie od jednej wskazówki zakończonej dłonią z wskazującym palcem, ponieważ to zegar, który wskazuje wyłącznie godziny. Digitus Dei przetłumaczymy z łaciny jako “Palec Boży”. Zegar jest niemalże tak stary jak sam kościół i zawisł na jego wieży w XV wieku. Tarcza skierowana jest w stronę Wisły, bowiem zegar czuwał nad życiem na nabrzeżu, wyznaczając czas pracy flisakom i robotnikom. To jeden z największych zegarów w Polsce.

Wieża katedralna – genialny punkt widokowy w Toruniu

Obecna wieża wybudowana została w XV wieku na miejscu poprzedniczki, która runęła. Co ciekawe, plany zakładały budowę wyższej dzwonnicy, jednak budowa zatrzymała się na poziomie ponad 50 metrów i tak pozostało do dziś. Na kościelną wieżę wysokości prowadzi ponad 200 schodów. Warto się na nią wdrapać z dwóch powodów – po pierwsze ze szczytu roztacza się fajny widok na miasto, a po drugie – po drodze można zobaczyć dzwon Tuba Dei.

Inny punkt widokowy znajduje się na wieży Ratusza Staromiejskiego.

Zwiedzanie katedry w Toruniu

Bazylika udostępniona jest do zwiedzania codziennie w godzinach 9:00 – 16:30 (w niedzielę i święta 14:30 – 16:30) Obowiązuje zakup biletu (normalny 10 zł, ulgowy 7 zł). Czas zwiedzania przewidziany jest na 1 – 1,5 h. Do zwiedzania jest wnętrze kościoła oraz wieża z dzwonem Tuba Dei. 

Zwiedzanie Torunia z dziećmi

Kościoły, pomimo bogatego wnętrza i ciekawej historii zwykle nie są interesującymi obiektami dla dzieci, dlatego warto to zmienić 🙂  My zawitaliśmy do toruńskiej katedry w czasie naszej Tajnej Misji w Toruniu. Musieliśmy bowiem pomóc Aniołowi z herbu przegonić z miasta Pożeraczy Pierników. Jesteście ciekawi? Koniecznie zerknijcie tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *