Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Toruń > Atrakcje Torunia

Toruń na weekend. Co warto zobaczyć?

Co pierwsze przychodzi Wam na myśl, gdy myślicie o Toruniu? Zapewne pierniki i Kopernik  🙂 I słusznie! To dwa największe symbole tego miasta. Ale nie jedyne! Toruń bowiem to miasto pełne gotyckich zabytków, niesamowitych historii, ciekawych legend i uroczych zakątków. Zobaczcie co warto zobaczyć w Toruniu.

Największe atrakcje Torunia

Proponujemy rozpocząć spacer po mieście od strony Wisły i Bulwarów Filadelfijskich, biegnące wzdłuż rzeki. Nazwa nawiązuje do amerykańskiego miasta Filadelfia, które jest miastem partnerskim Torunia. Z kolei w Filadelfii znajduje się plac nazywany Toruńskim Trójkątem.Tutaj znajdziecie sporo miejsc parkingowych, gdzie możecie pozostawić auto, by dalszą trasę pokonać pieszo.

Bramy miejskie Torunia

Bramy miejskie w Toruniu były bardzo ważnym elementem murów obronnych. Pozwalały na wejście i wyjście z miasta, a w czasie najazdu nieprzyjaciela były zamykane i strzegły grodu chroniąc mieszkańców i zabudowania. W średniowieczu Toruń miał około 14 bram.  To bardzo dużo, bo średniowieczne miasto miało zwykle od czterech do sześciu bram.  Do dziś zachowały się jedynie trzy bramy, które znajdują się od strony Wisły. I tak znajdziecie tu Bramę Klasztorną, która z zewnętrznej strony miała opuszczaną bronę utrudniającą nieprzyjacielowi wstęp do miasta. Kolejną przeszkodą był tak zwany kaszownik, czyli otwór z którego wylewano na atakujących gorącą kaszę czy olej. Wrota bramy dodatkowo zabezpieczano belkami. Pod Bramą znajduje się schron przeciwlotniczy wybudowany w 1943 roku. Schron może pomieścić nawet 100 osób.

Drugą bramą jest Brama Żeglarska, która była najważniejszym wejściem do miasta, gdyż tędy biegła droga zwana Via Regia czyli Droga Królewska. Tędy bowiem do miasta wjeżdżały orszaki królewskie.

Trzecią jest najmłodsza, Brama Mostowa, która prowadziła niegdyś do portu i musiał przez nią przejść każdy, kto chciał się przeprawić na drugi brzeg rzeki mostem lub promem. Stąd różne nazwy bramy – Mostowa, Promowa i Przewoźna.  

  Więcej o miejskich bramach przeczytacie tutaj:

Krzywa Wieża w Toruniu

Blisko Bramy Klasztornej znajduje się jeden z ciekawszych zabytków miasta. Mowa tu o Krzywiej Wieży czyli dawnej baszcie wchodzącej w skład murów obronnych. Wybudowana pod koniec XIII wieku na niestabilnym gruncie, przechyliła się dwa wieki później. I tak przechylona pozostała do dziś. 

Z budynkiem wiąże się romantyczna legenda o miłości krzyżackiego rycerza do urodziwej mieszkanki miasta. Koniecznie ją przeczytajcie tu:

Katedra dwóch Janów

Zdecydowanie najsławniejszym toruńskim kościołem jest katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, zwana w skrócie katedrą dwóch Janów. To jeden z najpiękniejszych gotyckich zabytków miasta, który idealnie wpisuje się w miejską akcję promocyjną “Gotyk na dotyk”. Katedrę znajdziecie ją na ul. Żeglarskiej – wystarczy wypatrywać wieży z charakterystycznym zegarem Digitus Dei, zwanym zegarem flisaczym. Dodamy, że to jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście.

O historii katedry, tym dlaczego Digitus Dei ma tylko jedną wskazówkę, czym wsławił się dzwon Tuba Dei i skąd się wziął Anioł w herbie Torunia przeczytacie tu:

Mikołaj Kopernik – najsławniejszy mieszkaniec miasta

O tym, że Mikołaj Kopernik mieszkał w Toruniu wiedzą już najmłodsi Polacy. Słynny astronom wywrócił bowiem do góry nogami średniowieczne postrzeganie wszechświata, a jego dzieło “O obrotach sfer niebieskich” wywołało ogromne zamieszanie, do tego stopnia, że księga znalazła się na liście dzieł zakazanych. To jeden z najsłynniejszych Polaków, którego wkład w naukę jest niezaprzeczalnie rewolucyjny.

Toruń, dumny ze swojego dawnego mieszkańca, przygotował dla turystów interaktywne muzeum mieszczące się w Domu Mikołaja Kopernika, oczywiście przy ul. Kopernika.

O tym dlaczego Dom Mikołaja Kopernika musi znaleźć się na trasie zwiedzania każdego turysty pisaliśmy tu:

Na Mikołaja Kopernika natkniecie się również na Rynku Staromiejskim, gdzie znajduje się pomnik wielkiego naukowca. Pomnik Kopernika to zdecydowanie jeden z najsławniejszych polskich pomników i najczęściej fotografowane miejsce w Toruniu. 

O burzliwych dziejach pomnika i tym, co takiego Kopernik trzyma w ręce przeczytajcie tu:

Rynek Staromiejski w Toruniu

Nie przesadzimy jak napiszemy, że toruński rynek zdecydowanie należy do czołówki najpiękniejszych rynków w Polsce. Rynek Staromiejski od wieków jest sercem miasta i centrum życia publicznego i kulturalnego Torunia. W centralnym miejscu znajduje się gotycki Ratusz Staromiejski, który jest jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu na świecie. W jego wnętrzach obecnie znajduje się Muzeum Okręgowe, a fanów fajnych widoków kusi punkt widokowy na ratuszowej wieży.

Rynek otaczają trzy pierzeje kamienic, będących świadkami burzliwej historii miasta, publicznych egzekucji, wizyt królów i ważnych gości. Dawniej plac otoczony był domami z każdej strony, jednak w czasie walk ze Szwedami, pierzeja zachodnia ucierpiała tak bardzo, że po usunięciu gruzów po zburzonych kamienicach zbudowany tu inne obiekty, m.in. Kościół św. Ducha.

Na płycie Rynku, poza wspomnianym już pomnikiem Mikołaja Kopernika, znajdują się jeszcze inne rzeźby warte Waszej uwagi. A jest nim pomnik flisaka Iwo, który wg legendy uratował miasto przed plagą żab, pomnik psa Filusia, szczególnie uwielbiany przez najmłodszych czy też osiołka, który służył jako “karniak” dla niepokornych żołnierzy.

Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu

W odległości kilku minut spacerem od Rynku dojdziecie do ruin Zamku Krzyżackiego, który wybudowany został w Toruniu w połowie XIII wieku. To miejsce, gdzie można przenieść się w czasie i poznać życie rycerzy Zakonu Krzyżackiego. Dla osób lubiących dreszczyk emocji polecamy wystawę średniowiecznych narzędzi tortur.

O historii zamku, jego zniszczeniu i odgrzebaniu ze sterty śmieci w latach 60-tych ubiegłego stulecia przeczytacie tu:

Smok Toruński

Nie każdy wie, że nie tylko Kraków miał swojego smoka.  W Toruniu również widziano tego przerażającego potwora, a relacje świadków sprzed blisko 300 lat znaleziono  w miejskim archiwum. Na pamiątkę tego wydarzenia na ul. Przedzamcze, w miejscu gdzie widziany był stwór, postawiono rzeźbę smoka. Zwykle zasypany jest grosikami, które turyści wrzucają tu na szczęście, z nadzieją na rychły powrót do Torunia.

Toruńskie pierniki

Na koniec zwiedzania nie możecie nie spróbować toruńskich pierników! Symbolem Torunia jest bowiem smakowity piernik, a na samo miasto często mówiło się pierniczany gród. Warto wiedzieć, że pierniki były znane już w starożytnym Rzymie, gdzie nazywane były miodownikami. W średniowieczu ponownie powróciły, tym razem w wersji z przyprawami. Piekli je głównie zakonnicy. 

Pierwsze informacje o piernikach z  Torunia pochodzą z XIV wieku. Wypiekano dwa rodzaje pierników – miękkie i figuralne. Miękkie były od razu zjadane, zaś figuralne były dziełem sztuki – przedstawiały różne postacie, niektóre nawet pozłacano. One nie nadawały się do jedzenia, bo były twarde jak kamień. Pierniki wykorzystywano na różne sposoby – jako suchary dla wojska, lekarstwa czy prezenty dla królów i znakomitych gości, którzy odwiedzali miasto. Wiele średniowiecznych miast wypiekało pierniki, lecz największym konkurentem Torunia była Norymberga. Oba miasta ze sobą rywalizowały i próbowały zdobyć sekretne receptury konkurenta. Dopiero w 1556 roku oba miasta podpisały ugodę – Toruń otrzymał prawo wypieku pierników „norymberskich”, zaś Norymberga zaczęła oficjalnie produkować pierniki „toruńskie”.

W mieście działają muzea poświęcone piernikom, gdzie można zagłębić tajniki tego smakołyku.

Tyle historia, ale dużo bardziej romantyczne wersje powstania pierników w Toruniu przedstawiają miejskie legendy. Poznajcie je koniecznie:

Pomysł na zwiedzanie Torunia z dziećmi

Jak widzicie Toruń oferuje dużo atrakcji i zabytków, ale ilość informacji historycznych czy detali architektonicznych może zmęczyć dorosłego turystę, nie mówiąc o dzieciach. Dlatego gorąco zachęcamy Was do odkrywania miasta naszym sposobem. W każdym bowiem zwiedzanym mieście czeka na nas Tajna Misja do wykonania. Tak było i w Toruniu, gdzie pomagaliśmy Aniołowi wykurzyć z miasta paskudnych Pożeraczy Pierników. Dzięki temu poznaliśmy zabytki, legendy, historię miasta, a przede wszystkim spędziliśmy w Toruniu fantastyczny czas i przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. Przeczytajcie i zgapiajcie 🙂

zarezerwuj nocleg w toruniu przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Pożeracze Pierników" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Toruniu!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com