Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Toruń > Dom Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Mikołaj Kopernik to wybitny polski astronom i autor dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, które wywróciło do góry nogami ówcześnie obowiązującą teorię o wszechświecie. Rewolucja naukowa, zwana przewrotem kopernikowskim sporo namieszała w nauce i była jednym z przełomowych momentów czasów nowożytnych. Nic więc dziwnego, że Toruń dumny jest ze swojego najsłynniejszego mieszkańca. Jednym z miejsc wartych zwiedzenia jest więc Dom Mikołaja Kopernika, który znajduje się blisko Rynku Staromiejskiego.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Rodzinny dom Mikołaja Kopernika to kamienica, która w czasach średniowiecza, a dokładnie w II połowie XV wieku, należała do jego rodziny. Wielu historyków jest zgodnych co do tego, że najprawdopodobniej jest to miejsce, gdzie astronom przyszedł na świat.

Kopernik miał troje rodzeństwa: dwóch braci oraz jedną siostrę. To w tej kamienicy obecnie znajduje się muzeum, które prezentuje sylwetkę wielkiego uczonego. W muzeum zebrane są liczne pamiątki, które pozostały po Mikołaju Koperniku oraz po całej jego rodzinie. 

W muzeum tym ukazane są mieszczańskie wnętrza, które swoim wyglądem przypominają pomieszczenia kamienic kupieckich, które w czasach Mikołaja były bardzo popularne. Zobaczycie tu więc przykład architektury XV-wiecznej, w której wychowywał się Kopernik. Dowiecie się także, jak funkcjonowało wtedy mieszczaństwo, odwzorowane są bowiem realia życia codziennego. Liczne obiekty, które znajdują się w muzeum, pokazują zwyczaje ludzi, którzy w tamtych czasach żyli w Toruniu. Obiekty te pochodzą z wykopalisk archeologicznych na terenie miasta.

Ekspozycja Pracowni Uczonego nawiązuje do pracowni Mikołaja Kopernika. Możecie na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach i w jakim otoczeniu pogłębiał swoją wiedzę genialny astronom. W szerszej perspektywie dzięki temu można również uświadomić sobie, jak wyglądały pracownie uczonych kilkaset lat temu. 

Nowoczesne muzeum

Dom Mikołaja Kopernika w latach 2017-2018 został gruntownie zmodernizowany. Od tamtego momentu to najnowsze technologie spotykają się tu z historią zabytkowego domu, który jest obecny w Toruniu od wielu wieków. W tym miejscu możecie poszerzyć swoją wiedzę i zyskać szerszą perspektywę na temat nauki bez której dzisiejszy świat wyglądałby zgoła inaczej. Dowiecie się zwłaszcza o życiu Mikołaja Kopernika – co na niego wpływało, jak doszło do tego, że zaprezentował światu swoją koncepcję dotyczącą kosmosu.

Muzeum to jest dopasowane do współczesnego turysty, któremu nie są obce nowoczesne technologie. Zwiedzając wystawę, możecie ściągnąć aplikację na telefon i dzięki temu dowiedzieć się o niej jeszcze więcej. Poza tym możecie również skorzystać z audioprzewodnika dostępnego w trzech językach – polskim, angielskim oraz niemieckim. 

Kolejną atrakcją muzeum jest także makieta XV-wiecznego Torunia, która prezentuje spektakl dźwiękowo-wizualny, który jest poświęcony młodości Kopernika oraz historii miasta, w którym się wychował. Makieta ukazuje dawny obraz Torunia – jego zabudowę mieszkalną, budowle świeckie i sakralne jak również strategie obronne Torunia. 

W czasie zwiedzania można obejrzeć multimedialne pokazy i filmy o Koperniku m.in. dwudziestominutowy film pt. “Mikołaj Kopernik w Toruniu”, który prezentuje życie Kopernika i jego rodziny w Toruniu i przybliża historię jego rodziny czy też film “Wszechświat” przedstawiający historię badań kosmosu oraz wiedzę jaką posiadali ludzie przed oraz po przewrocie kopernikowskim. 

Dom Mikołaja Kopernika – adres, godziny otwarcia i cennik

Dom Mikołaja Kopernika znajduje się oczywiście przy ul. Mikołaja Kopernika 15. Zwiedzanie dostępne jest w godzinach 10-18 (od maja do września) lub 10-16 (od października do kwietnia) w każdy dzień tygodnia za wyjątkiem poniedziałków. Bilet normalny kosztuje 17 zł, a ulgowy 13 zł.

Mikołaj Kopernik w Toruniu

Mikołaj Kopernik uznany jest za najwybitniejszego astronoma wszech czasów, ale co ciekawe nie zajmował się jedynie tą dziedziną nauki. Był wszechstronnie wykształcony – parał się również matematyką, prawem, ekonomią, astrologią, naukami medycznymi, strategią wojskową, dokonywał także tłumaczeń. Studiował w Padwie oraz w Bolonii we Włoszech. Znał on doskonale język niemiecki oraz łacinę. Zmarł 21 maja 1543. Miasto uhonorowało swojego mieszkańca stawiając mu pomnik, który dziś jest jednym z najczęściej fotografowanych pomników w Polsce. Zobacz:

Pomysł na zwiedzanie miasta z dziećmi

My Toruń zwiedzaliśmy “po naszemu” czyli mieliśmy tu do wykonania Tajną Misję 🙂 Tym razem ratowaliśmy Toruń przed Pożeraczami Pierników, a Mikołaj Kopernik i wskazówki od niego otrzymane bardzo pomogły nam w tej walce. Jesteście ciekawi? Zajrzyjcie tu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *