Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

5 jaskiń w Polsce, które warto zwiedzić

W Polsce jest dużo ciekawych miejsc do zwiedzania. Wiele też dosyć nieoczywistych, bo w skałach i pod ziemią. Lubicie takie klimaty? Jeśli chcecie pozwiedzać jaskinie w Polsce, to w naszym kraju jest ich pod dostatkiem. Przedstawiamy Wam najfajniejsze z nich, do zwiedzania również dla najmłodszych. Oto nasze propozycje:

Jaskinie w Polsce – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia leży w województwie dolnośląskim, w okolicy Śnieżnika. Położenie jest o tyle fajne, że można aktywnie spędzić czas i wybrać się na dłuższa wycieczkę – zobaczyć jaskinię oraz wdrapać się na Śnieżnik.

Przed wejściem do jaskini powita Was szkielet wielkiego niedźwiedzia. Sama jaskinia jest duża, łączna długość korytarzy przekracza tu 4500 m. Jaskinia Niedźwiedzia jest też jedną z najgłębszych w Polsce. W jaskini jest temperatura około 6 stopni Celsjusza oraz duża wilgotność powietrza, dlatego koniecznie weźcie coś ciepłego do ubrania. Oprócz imponujących form, możecie natknąć się na szczątki żyjących tu kiedyś zwierząt . Dawniej można było tu znaleźć szczątki niedźwiedzi, stąd też wzięła się nazwa tego miejsca.  Poza tym sporo tu obecnych mieszkańców takich jak nietoperze czy bezkręgowce.

Jaskinia jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, toteż osoby na wózku inwalidzkim również mogą również podziwiać podziemny świat. Jaskinia jest otwarta codziennie, oprócz poniedziałków oraz czwartków w sezonie zimowym. Aby zwiedzić jaskinię trzeba wcześniej dokonać rezerwacji biletów. W lipcu i sierpniu bilet normalny kosztuje 30 zł,  a ulgowy 25 zł, natomiast przez resztę miesięcy, bilet ulgowy i normalny jest tańszy o 5 zł. Dzieci do lat 3 mają zawsze bezpłatne wejście.

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

Była już Jaskinia Niedźwiedzia, to teraz jest czas na Jaskinię Nietoperzową. Jest to jedna z największych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jak można się domyślić po nazwie, znajdziecie w niej nietoperze. Jest ich tu mnóstwo! Właśnie w niej znajduje się największe siedlisko nietoperzy w okolicy. Oprócz nich w jaskini można zobaczyć ciekawe formy naciekowe, takie jak wodospad naciekowy z kropielnicą, kotły wirowe czy ambony. Jaskinia jest wyjątkowa i służyła jako tło do dwóch filmów: „Ogniem i mieczem” oraz „Bangistan”.

Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem, spacer trwa około 45 minut. Ceny są stosunkowo niskie w porównaniu z jaskinią Niedźwiedzią, bo ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 10 zł.  Przewodnicy bardzo interesująco opowiadają o jaskini. Warto to sprawdzić

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Jaskinia nie należy do największych, ale za to ma co pokazać turystom. Słynie z kalcytowych form oraz skupisk stalaktytów. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów.  Można tu zobaczyć znalezione narzędzia pracy człowieka neandertalskiego oraz szczątki prehistorycznych zwierząt takich jak mamut, nosorożec włochaty czy niedźwiedź jaskiniowy.  W jaskini temperatura wynosi około 8-10 stopni.  Dla najmłodszych, oprócz zwiedzania jaskini, ciekawą formą edukacji będzie Centrum Neandertalczyka, gdzie dowiedzą się jaki kiedyś żyli ludzie sprzed tysięcy lat oraz zobaczą replikę mamuta naturalnych rozmiarów ( 6 m długości i 3,5 m wysokości).  Do obu atrakcji turystycznych trzeba szybciej zarezerwować bilet. 

Smocza Jama w Krakowie

Smocza Jama to miejsce w Krakowie, pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, które ma się kojarzyć ze Smokiem Wawelskim i jego legendą. Jaskinia znajduje się w zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza. Długość jamy wynosi 270 m, a trasa dla turystów ma 81 m. Do zwiedzania są trzy komory, “A”, “B” i “C”. Komora “A” była kiedyś zalana wodą, którą czerpali mieszkańcy jeszcze w XIX wieku. Środkowa komora “ B” jest największa i to właśnie z niej odchodzą, niedostępne dla turystów korytarze o długości 160 metrów, które prowadzą do 5 jezior. W jeziorkach tych zamieszkuje rzadki skorupiak – studniczek tatrzański. Komora “C”  ma ciekawą historię, była bowiem kiedyś salą karczmy. Wychodząc ze Smoczej Jamy staje się oko w oko ze Smokiem Wawelskim, ziejącym ogniem na Wiślanym Bulwarze.  Bilety kupuje się przy kasach lub w automatach, a  kosztują 3 zł. Smocza Jama jest nieczynna od listopada do marca. 

Jaskinia Wierzchowska Górna

Jeśli za mało Wam zwiedzania, to Jaskinia Wierzchowska jest dla Was! Ma najdłuższą trasę turystyczną (700 m) ze wszystkich polskich jaskiń. W jaskini zwiedzicie Salę z Kotłami, Hotelik, Salę Balową (największa komora)  i Salę Człowieka Pierwotnego. Zobaczyć tu można również nietoperze oraz pająki meta menardi. Jaskinia jest oświetlona, a zwiedza się ją wytyczonymi szlakami, tylko z przewodnikiem. Za bilet zapłacić można tylko gotówką, normalny kosztuje 17 zł, a ulgowy 15 zł. Dzieci do lat 4 zwiedzają za darmo. W jaskini panuje temperatura około 8 stopni Celsjusza. Trasa jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych.

Jaskinie w Polsce są świetne. To nietypowy pomysł na spędzenie np. rodzinnego weekendu. Tylko nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach i nieprzemakalnych butach. Miłego zwiedzania!