Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > Gdynia > Experyment

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Z każdej jesteśmy bowiem w stanie wyciągnąć coś interesującego i nieznanego. Czemu by jednak sobie tego nie ułatwić i nie wyskoczyć na weekend do miejsca, które eksperymenty i naukę ma w nazwie? Centrum Nauki Experyment w Gdyni zapewnia fenomenalną rozrywkę zarówno dorosłym jak i dzieciom. Warto zapisać sobie ten punkt na wypadek, gdyby pogoda w Trójmieście nie dopisała (o co akurat nietrudno). Zadaszony obiekt, w którym dzieci mogą poznawać świat poprzez gry i zabawy, może stanowić wspaniałą alternatywę dla pieszych wędrówek i wylegiwania się na plaży.

Centrum Nauki Experyment – dla kogo?

Absolutnie dla każdego! Choć niewątpliwie to najmłodsi będą najlepiej się bawić. To, co dla dorosłych jest często oczywiste, dla dzieci stanowi zagadkę. Experyment wychodzi na przeciw wszelkim niejasnościom i pytaniom z zakresu biologii, chemii, fizyki, matematyki czy astrologii. Ponadto forma podania wiedzy sprawia, że nawet najwięksi przeciwnicy szkoły dadzą się wciągnąć w wir zagadek, interaktywnych pokazów i eksperymentów, bawiąc się przy tym i ucząc. 

Centrum Nauki powstało jeszcze w 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni jako jedna z pierwszych takich placówek w Polsce z inicjatywy gdyńskiego samorządu w ramach projektu „CreAtiveNET”. Niespełna kilka lat później przeszło ogromną renowację i przeniosło się do innej siedziby, dzięki czemu od 2013 roku w znacznie unowocześnionych okolicznościach niezmiennie bawi i uczy młode pokolenia.

Atrakcje dla małych i dużych w Centrum Nauki Experyment

Wybierając się do Centrum Nauki Experyment lepiej nie planujcie na ten dzień innych atrakcji. Jest więcej niż pewne, że dzieci łatwo nie będą chciały opuścić tego miejsca, zbyt pochłonięte beztroską zabawą i odkrywaniem tajemnic otaczającego je świata. Już od samego wejścia zostaniecie wciągnięci w niesamowitą przygodę, która potrafi ciągnąć się całymi godzinami!

Wystawa główna podzielona jest na pięć stref tematycznych. Każda z nich oferuje inne zagadki i rozrywki z rozmaitych dziedzin.

Pierwsza z nich, „Hydroświat”, pozwala dziecku na zgłębienie tajemnic wodnego świata. Dowiadujemy się, jak działa tama, śluza, śruba Archimedesa. Jest również możliwość własnoręcznego wybudowana tamy, zapory czy nawet wytworzenie wiru wodnego. Jedno jest pewne – w obliczu tak nieokiełznanego żywiołu, jakim jest woda, nie da się nie pochlapać! Warto więc pomyśleć o jakichś ubraniach na zmianę.

Druga sfera nazywana jest „Drzewem Życia”. Tutaj dzieci zgłębiają zagadnienia przyrodnicze, dowiadują się, jak funkcjonują ekosystemy i co zaburza ich pracę. Możliwe jest także podglądanie zwierząt, obserwowanie ich zachowania, a nawet, dzięki pomocy specjalnego sprzętu, na kilka chwil stanie się jednym z nich i zobaczenie świata jego oczami!

Trzecia strefa poświęcona jest fizyce. W świecie „Niewidocznych Sił” prezentowane są fizyczne ciekawostki, jednak bez uciekania się do skomplikowanych wzorów i równań. Fale dźwiękowe, magnetyzm, siły, przyciąganie – wszystko to, czego nie widać, ale istnieje i utrzymuje nasz świat w takim a nie innym porządku. Sekcja ta z całą pewnością pozwoli odpowiedzieć na kilka z najtrudniejszych pytań dzieci dotyczących funkcjonowania środowiska.

Czwarta ze stref skupia się na ludzkim ciele. „Akcja – człowiek” to prawdopodobnie jedna z ciekawszych części wystawy, gdyż zezwala na dosłowne wejście w głąb ludzkiego ciała, aby móc przyjrzeć się procesom zachodzących w poszczególnych organach. Możliwe jest również sprawdzenie przy pomocy specjalistycznego sprzętu, jak będzie się wyglądać za 80 lat. 

Piąta ze stref jest najnowsza i dotyczy chorób i promocji zdrowia. „Kierunek Zdrowie” to ekspozycja prezentująca, jak ważne jest dbanie o siebie. Nie tylko ze strony fizycznej, ale również psychicznej i społecznej. Można sprawdzić, czy nasze posiłki są prawidłowo zbilansowane a także przekonać się, czy prawidłowo myjemy zęby.

Nie da się ukryć – ilość atrakcji jest wręcz przytłaczająca. Dzięki temu jednak każdy znajdzie coś dla siebie. A z kolei ekscytacja dzieci na widok wszystkich tych maszyn, świecidełek i urządzeń jest bezcenna. Najprawdopodobniej najważniejsze jest jednak to, że czas, który przyjdzie nam spędzić w Centrum Nauki, nie jest czasem roztrwonionym jedynie na zabawę, ale również naukę. Załoga Experymentowa dba o to, aby każdy wyciągnął coś przydatnego z zabawy. Absolutnie nie ma jednak czasu na nudę. Na każdym kroku czeka na nas coś wspaniałego.

Centrum Nauki – informacje praktyczne

Poza sezonem (od września do maja) obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli. W dni powszednie otwarcie następuje od 9 do 18, zaś w weekendy – od 10 do 19. Centrum Nauki funkcjonuje w poniedziałki jedynie w okresie wakacyjnym. Jednocześnie zmianie ulegają godziny otwarcia. Podczas wakacji Experyment otwarty jest przez cały tydzień w tych samych godzinach – od 10 do 19.

Ceny biletów uprawniające do zwiedzania podstawowej wystawy w sezonie zwykłym (od września do maja) prezentują się następująco:

– normalny – 20 złotych

– ulgowy – 12 złotych

– dzieci do lat 2 – za darmo

Istnieje również możliwość zakupienia biletu grupowego. Dla dwojga dorosłych i jednego dziecka powyżej 2 roku życia jest to koszt 50 złotych. Dwoje dorosłych i dwoje dzieci to 58 złotych, zaś dwoje dorosłych i troje dzieci – 67 złotych. 

Z kolei w sezonie wakacyjnym bilety są nieco droższe:

– normalny – 25 złotych

– ulgowy – 15 złotych

– dzieci do lat 2 – za darmo

Bilet rodzinny (2 dorosłych + jedno dziecko) – 60 złotych. Każde kolejne dziecko (max 6 biletów) to dodatkowe 10 złotych

Warto dodatkowo zapoznać się z ofertą Centrum Nauki, gdyż poza zwykłą wystawą, w okresie wakacyjnym dostępne są także specjalne zajęcia – zarówno dla dużych, jak i dla małych. Na warsztaty należy zapisać się wcześniej i kupić inne bilety niż te, które uprawniają do zwiedzania standardowej wystawy.

Centrum Nauki Experyment – czy warto?

Experyment jest świetny! Serio. My byliśmy tu kilka godzin, które minęły w ekspresowym tempie. Szczególnie dużo czasu spędziliśmy przy atrakcjach wodnych i tych związanych z ciałem człowieka. Michał sporo się nauczył, a my poczuliśmy się jak dzieci. Polecamy to miejsce w 100%. Zawsze gdy jesteśmy w Gdyni, to wpadamy tu z wizytą. A w Gdyni bywamy dość często.

Jeśli i Wy planujecie pobyt w tym mieście, to poza Experymentem powinniście wybrać się na spacer wzdłuż plaż. Gdynię można genialnie zwiedzać z dziećmi, szukając mapy skarbów! Zobaczcie:

W odpowiedzi na “Centrum Nauki Experyment w Gdyni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *