Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Włochy > Wenecja > Dzwonnica św. Marka

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Dzwonnica św. Marka to jeden z symboli miasta i najwyższych budynków w Wenecji. Ta licząca sobie ponad 90 metrów wieża cieszy się dużym zainteresowaniem turystów chcących spojrzeć na to przepiękne miasto z góry. Z jej tarasu rozpościera się widok na Plac św. Marka, kopuły Bazyliki św. Marka, Pałac Dożów z Mostem Westchnień, jak i urokliwą, błękitną Lagunę Wenecką z kołyszącymi się na niej gondolami, Canal Grande wraz z resztą miasta. Co ciekawe, jej początki sięgają już IX wieku!

Krótka historia dzwonnicy św. Marka

Już w VII wieku w miejscu dzwonnicy św. Marka stała wieża, której główny kształt nadał Bartolomeo Bon. Wieża ta pełniła funkcję obronną i obserwacyjną, ale z czasem uległa zniszczeniu i na jej miejscu postanowiono wybudować dzwonnicę. Budowę rozpoczęto w IX wieku za panowania doży Pietra Tribuna, ale ukończono dopiero w XII wieku za czasów panowania doży Vitale II Michiela. Przez stulecia dzwonnica narażona była na wiele kataklizmów i działanie czynników atmosferycznych, dotknęły ją trzęsienia ziemi, pożary czy uderzenia piorunów. Wtedy jednak dzwonnica wyglądała inaczej niż dziś, bowiem to dopiero w XVI wieku, w czasie prac modernizacyjnych dobudowano komorę dzwonną  z posągiem archanioła Gabriela na szczycie. Anioł, dzięki temu, że został umieszczony na ruchomej platformie, pełnił przy okazji funkcję wiatrowskazu. 

W czasach Republiki Weneckiej dzwonnica była wykorzystywana również jako latarnia morska. Nocą na jej szczycie rozpalano ogień, a w dzień punktem orientacyjnym dla statków była złota figura archanioła Gabriela, która błyszczała w słońcu.

W połowie XVI wieku Jacopo Sansovino dobudował do dzwonnicy loggettę czyli mały, bogato zdobiony budynek u jej podstawy. Budynek stoi do dziś i właśnie przez niego przechodzą turyści chcący podziwiać Wenecję ze szczytu wieży. Co ciekawe, to właśnie w tej loggii w 1609 roku słynny astronom i fizyk włoski Galileusz zademonstrował doży i Signorii Weneckiej wynalezioną przez siebie lunetę. Z biegiem lat dzwonnica napotykała nowe przeciwności, które sprawiały, że jej stan się pogarszał. 

W XVIII wieku uderzył w nią piorun, co spowodowało, że na całej jej wysokości powstało pęknięcie zagrażające konstrukcji budowli. Pomimo obłożenia budowli nowymi cegłami, dzwonnica zawaliła się w 1902 roku. Wenecjanie szybko podjęli decyzję o jej odbudowie. Szczegółowo zrekonstruowana stanęła ponownie dziesięć lat później. Dzwonnica św. Marka, którą podziwiamy dziś łączy ze sobą styl renesansowy (u góry) z romańskim (u dołu).

Dzwonią dzwony na dzwonnicy św. Marka

Na dzwonnicy znajduje się pięć dzwonów, z których każdy miał za zadanie zwiastować konkretne wydarzenia:

Dzwon Trottiera – najstarszy z nich, który ocalał z katastrofy budowlanej, miał wzywać patrycjuszy weneckich na posiedzenia Wielkiej Rady. Dzwon Pregadi (zwany również Mezza Terza) wzywał senatorów na posiedzenia, a wiernych na uroczystości religijne.  La Marangona to największy dzwon, którego dźwięk oznaczać miał początek i koniec dnia roboczego. Poza tym oznaczał również pierwsze wezwanie na posiedzenie Maggior Consiglio, czyli Wielkiej Rady sprawującej wówczas władzę nad miastem. W ciągu dnia dzwonił na ogół dwa razy.

Kolejny dzwon – Nuna (zwany również Mezzana) dzwoni do dziś, w południe. Ostatni z nich to Renghiera, jest z nich najmniejszy, a jego dźwięk oznaczał rozpoczęcie egzekucji.

Wszystkie dzwony grają razem tylko gdy w mieście odbywają się znaczące wydarzenia.

Dzwonnica św. Marka – punkt widokowy

Dzwonnica św. Marka stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w Wenecji. Budowla znajduje się na placu św. Marka, który pełen jest atrakcji turystycznych. Znajdziecie tutaj oczywiście Bazylikę św. Marka, skoro to dzwonnica tego kościoła  

Na taras widokowy wjeżdża się windą grupami po max. 14 osób wraz z osobą z obsługi. Z góry rozpościera się piękny widok na lagunę, początek Canale Grande, Bazylikę Santa Maria delle Salute i całe miasto.

Należy pamiętać, że dzwonnica jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc – panorama rozpościerająca się z tarasu jest przepiękna i codziennie przyciąga do siebie setki zwiedzających. Dlatego chcąc wejść na dzwonnicę, należy uzbroić się w cierpliwość lub zakupić bilet przez internet. Bilety on-line kupuje się na konkretną godzinę, a wejście dla osób z biletami zakupionymi przez internet znajduje się z boku wieży. Jeśli wolicie wejściówki zakupić na miejscu to warto wiedzieć, że największe tłumy turystów pojawiają się tutaj na ogół w południe – wtedy kolejki do oglądania zabytków są na tyle długie, że należy zabrać ze sobą dużą dozę cierpliwości i uśmiechu. Mniej osób jest wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

Ceny biletów i godziny otwarcia dzwonnicy św. Marka

Za wejście na taras widokowy dzwonnicy zapłacicie 8 euro, dla grup powyżej 20 osób obowiązuje cena 4 euro za osobę. 

Dzwonnica otwarta jest codziennie. W zależności od sezonu, jej godziny otwarcia ulegają zmianom: od kwietnia do października w godzinach 8:30 – 21:00; od listopada do marca w godzinach 9:30 – 17:30; od 1 do 15 kwietnia w godzinach 9:00 – 17:00.

Należy pamiętać, że w związku z pandemią wstęp na dzwonnicę może być ograniczony lub zabroniony.

Dojazd do placu św. Marka

Dzwonnicę św. Marka znajdziecie na Placu św. Marka (Piazza San Marco) – dostać się tam najlepiej tramwajem wodnym na stację San Zaccaria lub San Marco. Na stację dowiozą Was linie 1, 2, 41, 41, 51, 52, N oraz LN. Bilety na komunikację miejską zakupić można w automatach ustawionych w całym mieście i autoryzowanych punktach sprzedaży. 

Jeśli do Wenecji planujecie przyjazd autem, najlepiej zostawić je na parkingu Garage San Marco Venezia. Koszt takiej przyjemności to 15 euro za 4-godzinny postój i 32 euro za postój 24-godzinny.

Wenecja z dzieckiem

Wenecja pełna kanałów, zabytków i gondoli to magiczne miejsce do którego warto wybrać się całą rodziną. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ilość zabytków, informacji historycznych czy spore odległości do przedreptania mogą zmęczyć najdzielniejszego małego turystę. Dlatego koniecznie zobaczcie nasz pomysł na zwiedzanie miasta, który sprawi, że przeżyjecie tu kapitalną rodzinną przygodę, sporo dowiecie się o mieście i będziecie zwiedzać bez marudzenia. My w Wenecji pomagaliśmy księżniczce odnaleźć elementy maski weneckiej, a kucharzowi Fabio odzyskać rodzinny przepis na pizzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *