Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Polska > WarszawaPlac Zamkowy

Plac Zamkowy w Warszawie

Plac Zamkowy jest tą częścią starówki, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Dla każdego znajdzie się coś miłego. Bez względu na to, czy jest się wielbicielem historii czy nie.

Plac Zamkowy w Warszawie

Obudowa architektoniczna placu jest złożona – z jednej strony jest to fasada Zamku Królewskiego, Stare Miasto z wylotem Piwnej i Świętojańskiej, Krakowskie Przedmieście i Podwale. Spacerując po Placu Zamkowym, z majaczącą gdzieś na horyzoncie Kolumną Zygmunta, nietrudno o pewną tkliwość. Ta część Warszawy prezentuje się bowiem znacznie mniej nowocześnie i awangardowo. Nie jest to jednak pierwotna wersja placu. Został on, podobnie jak większość Starego Miasta, odrestaurowana po wojnie, która odcisnęła ogromne piętno na warszawskich zabudowaniach.

Zamek Królewski w Warszawie

Obowiązkowym punktem turystycznym Placu Zamkowego jest oczywiście sam Zamek Królewski. Budynek w stylu barokowo-klasycznym funkcjonował jako siedziba polskich władców od XVI wieku. Obecnie jest skarbnicą wiedzy i historii. Funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, równie słynna co Kolumna Zygmunta. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z jego burzliwą historią. Na przestrzeni wieków zamek był bowiem wielokrotnie grabiony i niszczony, w konsekwencji czego również musiał przejść renowację. Obecnie jego wnętrza zachwycają! Nie bądźcie jak większość turystów, która tylko cyka fotkę na zewnątrz, ale zaplanujcie wizytę w zamku.

Kościół św. Anny

Z ważniejszych obiektów znajdujących się przy placu zamkowym, nie licząc Kolumny Zygmunta, zaliczamy m.in. kościół świętej Anny. Świątynia, odrestaurowana na wzór architektury barokowej, umożliwia obejrzenie jedynego zachowanego w Warszawie sklepienia kryształowego, które, trzeba to głośno przyznać, przykuwa uwagę.

Pałac pod Blachą

U podnóża Zamku Królewskiego znajduje się również Pałac Pod Blachą. Przez wiele lat odbywały się w nim przedstawienia teatralne, przyjęcia i bale. Współcześnie jest miejscem, do którego chętnie napływają turyści. Szczególną popularnością ciszą się wizyty w apartamentach Poniatowskich, w których zamieszkiwał jeden z bardziej słynnych polskich generałów, Józef Poniatowski. Zachowane w napoleońskim stylu pomieszczenia stanowią chrapkę dla wielbicieli estetycznego, historycznego wystroju. Ponadto w pałacu organizowane jest mnóstwo wystaw czasowych i stałych. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i znaleźć coś dla siebie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 15 złotych, zaś ulgowy 8. Warto jednak pamiętać o tym, iż w środy obowiązuje wstęp bezpłatny. Pałac Pod Blachą udostępniony jest dla zwiedzających od  wtorku do piątku w godzinach: 12.00 – 17.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 17.00. Ostatnie wejście następuje na pół godziny przed zamknięciem.

Plac Zamkowy i królewskie smaki

Warszawa kusi wieloma atrakcjami, mniej lub bardziej nowoczesnymi, ale przede wszystkim warto udać się na historyczną wyprawę w obrębie placu zamkowego. Poza odwiedzeniem królewskich komnat, można pozachwycać się architekturą czy zajrzeć do tamtejszych kawiarni i uraczyć się iście warszawskim przysmakiem – wuzetką lub zygmuntówka.

Warszawa z dzieckiem

Jeśli planujecie rodzinną wycieczkę do Warszawy to koniecznie zerknijcie na nasz pomysł zwiedzania stolicy. Warszawa bowiem pełna jest zabytków i miejsc ważnych z punktu widzenia historii, a to potrafi znudzić nawet najdzielniejszego małego podróżnika. Dlatego my postanowiliśmy zwiedzić Warszawę na nasz sposób – ratowaliśmy porwaną z herbu syrenkę! Nie dość, że zamieniliśmy się w Superposzukiwaczy Przygód i ruszyliśmy na Tajną Misję, która okazała się fantastyczną rodzinną przygodą, to dodatkowo poznaliśmy legendy, zabytki, ciekawostki i historię odwiedzanych miejsc. Zobaczcie naszą przygodę i zaplanujcie zwiedzanie Warszawy z dziećmi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *