Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Cadaques - miasteczko Salvadora Dali

Z całą odpowiedzialnością możemy napisać, że Cadaques to najpiękniejsze miasteczko i najbardziej niesamowite miejsce na Costa Brava. Jeśli spędzacie wakacje na hiszpańskiem wybrzeżu, to koniecznie wybierzcie się tu na wycieczkę.

Cap de Creus – Costa Brava

Cadaques położone jest na Cap de Creus – najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Cap de Creus znajduje się niecałe 200 kilometrów od Barcelony, blisko francusko-hiszpańskiej granicy. To górzysty teren, którego część od 1998 roku jest parkiem narodowym i rezerwatem przyrody znanym pod nazwą Parc Natural de Cap de Creus. W skład parku zalicza się zarówno tereny lądowe jak i morskie, gdzie najbardziej spektakularne są klify wbijające się w morze. 

Cadaques na Costa Brava

Przez wieki Cadaques było małą, rybacką wioską. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku do miasteczka zaczęli docierać turyści, a wraz z nimi moda na budowę domków letniskowych przez mieszkańców Barcelony czy Girony. W Cadaquez nie można się nie zakochać! Są tu wąskie uliczki, białe domki z niebieskimi okiennicami, kamieniste zatoczki i zapierające dech w piersiach widoki.  Nad średniowieczną starówka góruje kościół Inglesia de Santa Maria de Cadaquez. Trzeba się do niego wdrapać po brukowanych uliczkach, do budowy których użyto wygładzonych przez morze kamieni z zatoki. Koniecznie trzeba się nieśpiesznie przespacerować po okolicznych uliczkach i chłonąć atmosferę tego miejsca. Warto też przysiąść w jednej z knajpek, zamówić paellę i dzbanek owocowej sangrii. 

Salvador Dali w Cadaques

Najsławniejszym mieszkańcem Cadaques był zdecydowanie Salvador Dali, który już w dzieciństwie spędzał w Cadaques wakacje. Salvador Dali to kataloński malarz, jeden z najsławniejszych Hiszpanów.  Artysta powracał tu wielokrotnie, aż w końcu zamieszkał na stałe.  Tak upodobał sobie to miejsce, że w 1930 roku zakupił tu letnią rezydencję, oddaloną od centrum Cadaques o około 2 kilometry. W jego posiadłości znajduje się obecnie muzeum poświęcone twórczości Dalego.

Rejsy z Cadaques

W porcie możecie wykupić kilkudziesięciominutową wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Będziecie mieli okazję na własne oczy zobaczyć piękne klify i wodę mieniącą się różnymi odcieniami błękitu. Zabierzcie ze sobą kąpielówki i ręcznik. Stateczki często cumują na w zatoczkach i można w czasie przerwy w  rejsie wskoczyć na chwilę do morza. 

Dojazd i parking

Obecnie do miasteczka prowadzi kręta, asfaltowa droga lokalna GI – 614, która przecina pasmo górskie Serra de Rodes,  ale do końca XIX wieku najłatwiej było się dostać od strony morza. Duży parking znajduje się tuż przy starówce. Adres:  Saba Aparcamientos przy Passatge de la Riera de Sant Vicenc.

Noclegi w Cadaques

My wpadamy do Cadaques zawsze przy okazji pobytów na campingu, a wokół Barcelony genialnych kempingów jest zatrzęsienie! Chociażby Kings, Sanguli Salou czy Playa Montroig 🙂 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

7 replies on “Cadaques – miasteczko Salvadora Dali”

Byłam dawno, dawno temu… i jestem do tej pory zachwycona tym miejscem. 🙂

Zawsze można nadrobić 😉 Przynajmniej jest pretekst, żeby wrócić 😀

Cudne, bo nie tknięte przez ogromne, obrzydliwe hotele 🙂 Tu jest tak jakby się czas zatrzymał…

Comments are closed.