Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Katedra w Barcelonie

Katedra w Barcelonie to jeden z kilku wyjątkowych kościołów w tym mieście. Położona w sercu dzielnicy gotyckiej Katedra św. Eulalii zasługuje na szczególną uwagę. Zobacz, czego nie można przegapić zwiedzając katedrę.

Katedra w Barcelonie

Pierwszy kościół stał w miejscu obecnej katedry już w 4 wieku n.e. Przez kolejne wieki zastępowały go inne budowle. Katedrę, którą możemy podziwiać dzisiaj rozpoczęto budować w XIII wieku na ruinach poprzednich świątyń. Budowa trwała ponad 150 lat, a w 1500 roku dobudowano dzwonnicę. Zaś słynna, piękna fasadę w stylu neogotyckim pojawiła się dopiero w XIX wieku. Obecnie katedra w Barcelonie to jeden z najpiękniejszych gotyckich budynków w Hiszpanii. Jej imponująca fasada została kilka lat temu odnowiona, więc w pełni można podziwiać teraz jej urok. 

Katedra w Barcelonie znajduje się w sercu gotyckiej dzielnicy zwanej Barri Gotic, blisko gwarnej, tętniącej życiem głównej ulicy miasta La Rambli.

Katedra św. Eulalii w Barcelonie

Katedra poświęcona jest św. Eulalii, która w wieku 13 lat zginęła śmiercią męczeńską podczas prześladowań chrześcijan. Eulalia wywodziła się z bogatej rodziny mieszkającej w okolicach Barcelony. Za to, że nie wyrzekła się Chrystusa była torturowana i poniosła śmierć około 304 roku naszej ery, prawdopodobnie poprzez spalenie lub ukrzyżowanie. Jak głosi legenda w momencie śmierci jej dusza uleciała w postaci białej gołębicy.

Św. Eulalia to patronka zarówno katedry, jak i całej Barcelony. Jej święto obchodzone jest w Hiszpanii 12 lutego. Jej atrybutem jest biała gołębica, a niekiedy prezentowana jest z białą lilią. 

Szczątki świętej pochowane są w katedrze, w nagrobku bardzo bogato zdobionym rzeźbami. Do historii św. Eulali nawiązuje 13 białych gęsi, które mieszkają w małym stawie w krużgankach katedry. Liczba ich nie jest przypadkowa – symbolizuje bowiem liczbę lat, które przeżyła Eulalia. Ten zakątek to jeden z najpiękniejszych miejsc w kościele. Porośnięte wysokimi palmami, z uroczymi fontannami i gęgającymi gęsiami. Cały urok psują tylko wielkie, gęsie kupy  😉

Punkt widokowy na dachu katedry

Jedną ze sporych atrakcji zwiedzania katedry jest możliwość wejścia na dach kościoła. Znajduje się tu genialny punkt widokowy, z którego widać Barcelonę i morze. Na dach wjeżdża się windą, a zwiedzanie tarasu jest dodatkowo płatne. Warto poświęcić tu chwilę i poszukać znanych budynków, poprzyglądać się toczącemu w Barcelonie życiu i spojrzeć na miasto ponad dachami domów.

Bilety wstępu do katedry

Wejście do kościoła jest bezpłatne, ale musicie pamietać by być odpowiednio ubranym. Nie zostaniecie wpuszczeni w krótkich spodenkach i koszulkach odsłaniających ramiona. Ubiór jest restrykcyjnie sprawdzany przy wejściu do kościoła. Dodatkowe atrakcje tj. taras widokowy, klasztor, chór są płatne. Bilet kosztuje 7 euro.

Katedra w Barcelonie – książka

Wielu czytelników kojarzy katedrę z książką “Katedra w Barcelonie” hiszpańskiego pisarza Ildefonsa Falconesa, której akcja rozgrywa się w XV wiecznej Barcelonie. Jednak to nie o Katedrze św. Eulalii jest ta powieść, a o innym, znanym, barcelońskim kościele Santa Maria del Mar, która znajduje się w dzielnicy La Ribera. 

Barcelona z dzieckiem

Jeśli podróżujecie z dziećmi i obawiacie się, że będą się w czasie zwiedzania nudzić, marudzić, a cała wyprawa do Barcelony zakończy się kłótnią to podrzucamy Wam pomysł jak zamienić nudne zwiedzanie w rodzinną super przygodę w Barcelonie 🙂 My pomagaliśmy Salamandrze Gaudiego  odzyskać kolory. Dzięki temu przez dwa dni intensywnie zwiedzaliśmy miasto bez zająknięcia, a Michaś zakochał się w Barcelonie i do dziś pamięta zabytki, ciekawostki i historię zwiedzanych zabytków. A wystarczyła do tego stara koszulka od wf-u, kolorowe flamastry do ubrań i mapa  Zobaczcie koniecznie!

Noclegi w Barcelonie

My wpadamy do Barcelony zawsze przy okazji pobytów na campingu, a wokół Barcelony genialnych kempingów jest zatrzęsienie! Chociażby Kings, Sanguli Salou czy Playa Montroig 🙂 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

5 odpowiedzi na “Katedra w Barcelonie”

Jest piękna. W tym roku będziemy w Barcelonie na wakacjach, to z chęcią ją zwiedzimy 🙂

Byliśmy kiedyś i gorąco polecamy. Wywarła na nas duże wrażenie 🙂

My bardzo lubimy to miejsce. Jeden z najbardziej oryginalnych kościołów w Europie 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.