Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

La Rambla w Barcelonie

La Rambla to tętniące życiem serce Barcelony i główny deptak miasta. To miejsce odwiedzane licznie przez turystów i mieszkańców. Pełna ludzi, zapachów, rozmów, pstrykających fleszy, mimów, kwiatów i artystów ma swój niepowtarzalny urok. Zobacz czego nie przeoczyć na La Rambli.

La Rambla Barcelona

La Rambla to jedna z głównych ulic miasta położonych w centrum. To szeroka aleja przeznaczona dla pieszych, a po obu jej stronach poprowadzono ruch kołowy. Ulica znajduje się w dzielnicy Barri Gotic. Tak naprawdę składa się z kilku mniejszych ulic, dlatego możecie się spotkać z określeniem Las Ramblas (liczba mnoga). Spacer po La Rambli najlepiej zacząć od Placa de Catalunya, wielkiego placu będącego centrum przesiadkowym, w podziemiach którego znajduje się jedna z największych stacji kolejowych w Barcelonie.

Rambla de Canaletes 

Rambla złożona jest z pięciu odcinków o różnych nazwach. Począwszy od placu pierwszy odcinek to Rambla de Canaletes. Ten odcinek Rambli to miejsce, w którym umiejscowione są fontanny z wodą pitną. Rozglądajcie się uważnie, bo łatwo je przeoczyć. Są umieszczone tuż pod ozdobną latarnią. Warto się przy nich zatrzymać i skosztować wody, gdyż miejska legenda głosi iż napicie się wody z fontann gwarantuje rychły powrót do Barcelony. Za dyktatury Franco Rambla de Canaletes była świadkiem manifestacji i wiecy politycznych. Do dziś to miejsce w którym fani FC Barcelony hucznie obchodzą zwycięstwo swojej drużyny. W tej części Rambli umieszczone są ławki na których możecie spotkać mieszkańców czytających gazetę, zakupioną w pobliskim, starym kiosku.

Rambla dels Estudis

Rambla dels Estudis to po polsku Rambla Studiów. Nazwa wzięła się od Uniwersytetu, który mieścił się przy ulicy w XVIII wieku. Nad tą częścią Rambli góruje kościół Matki Bożej z Betlejem (Esglesia de Betlem). Ta część Rambli nosi też inną nazwę –  Rambla dels Ocells (Rambla Ptaków).  To określenie wzięło się od straganów ze zwierzętami umieszczonymi w tej części deptaka. Kolorowe kanarki, rozgadane papugi, złote rybki czy króliki stanowiły nieodłączny element tego miejsca. Jednak po sprzeciwach ekologów i obrońców praw zwierząt kilka lat temu wprowadzona zakaz handlu zwierzętami w tym miejscu, a stragany zastąpiono kioskami z pamiątkami i budkami z jedzeniem.

Rambla de Sant Josep

Rambla de Sant Josep lub inaczej Rambla de les Flores – Rambla Kwiatów – to najbardziej kolorowa i pachnąca część promenady. Mnóstwo tu stoisk z kwiatami ciętymi, doniczkowymi czy krzewami. Przy tej części Rambli znajduje się największy targ w mieście – Mercat de Boqueria. Koniecznie musicie tu zajrzeć! Owoce z całego świata, wielkie szynki, stoiska ze słodyczami, przyprawami, świeżymi rybami i owocami morza. To feria barw i zapachów. 

Rambla de los Capuchinos

O tym, że znajdujecie się już na Rambli Kapucynów zorientujecie się gdy znajdziecie mozaikę z kostek chodnikowych, której autorem jest Joan Miro. Na tym odcinku ulicy spotkacie grajków, żonglerów, mimów, którzy za zasilenie kapelusza odegrają kilkunastosekundowe przedstawienie wyłącznie dla Was  Warto dać kilka eurocentów dziecku by samo dało je wybranemu artyście. Z przebranymi aktorami ulicznymi można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Rambla de los Capuchinos nazywana jest także Rambla del Center. Jest to najstarsza i najbardziej ruchliwa część ulicy. Krzyżują  się tu bowiem ulice prowadzące do dwóch dzielnic – Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gotic) oraz Raval. Z tego miejsca warto też zboczyć kawałek i wstąpić na Placa Reial. Na środku placu znajduje się słynna fontanna Trzy Gracje, a  latarnie się tu znajdujące to dzieło młodego Antonio Gaudiego.

Rambla de Santa Monica

Rambla de Santa Monica to ostatni odcinek promenady, prowadzący do morza. Tutaj spotkacie wielu artystów malarzy i portrecistów. Za kilkanaście euro w 10 minut stworzą Wasz portret lub karykaturę. To fajna pamiątka z BarcelonyNajwiększą atrakcją tej części Rambli jest górujący nad miastem 60 metrowy pomnik Krzysztofa Kolumba. To też jeden z punktów widokowych miasta. W tej części ulicy znajduje się też Muzeum Morskie, Muzeum Figur Woskowych oraz barcelońska dzielnica czerwonych latarnii.

La Rambla de Mar

Oficjalnie ta część nie należy do Las Ramblas, jednak zwyczajowo utarło się, że to przedłużenie Rambli wychodzące w morze. La Rambla de Mar to bowiem drewniany pomost – deptak, który prowadzi spod pomnika Kolumba do Portu Vell. Port obejmuje przystań, porty jachtowe, port rybacki oraz stację promów morskich. Jest naprawdę duży i znajduje się tutaj wiele atrakcji m.in ogromne oceanarium L’Aquarium de Barcelona. Nie brakuje tu restauracji, barów oraz sklepów, jest też centrum handlowe i kino, choć naszym zdaniem lepiej spędzić czas oglądając morze niż film.

La Rambla to miejsce obowiązkowe na mapie każdego turysty. Zobacz fotki z najsławniejszego deptaka w Barcelonie.

Zwiedzanie Barcelony z dzieckiem

Jeśli podróżujecie z dziećmi i obawiacie się, że będą się w czasie zwiedzania nudzić, marudzić, a cała wyprawa do Barcelony zakończy się kłótnią to podrzucamy Wam pomysł jak zamienić nudne zwiedzanie w rodzinną super przygodę w Barcelonie  🙂 My pomagaliśmy Salamandrze Gaudiego odzyskać kolory. Dzięki temu przez dwa dni intensywnie zwiedzaliśmy miasto bez zająknięcia, a Michaś zakochał się w Barcelonie i do dziś pamięta zabytki, ciekawostki i historię zwiedzanych zabytków. A wystarczyła do tego stara koszulka od wf-u, kolorowe flamastry do ubrań i mapa  Zobaczcie koniecznie!

Noclegi w Barcelonie

My wpadamy do Barcelony zawsze przy okazji pobytów na campingu, a wokół Barcelony genialnych kempingów jest zatrzęsienie! Chociażby Kings, Sanguli Salou czy Playa Montroig 🙂 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

6 replies on “La Rambla”

Nawet nie spodziewałam się, że na deptaku jest aż tyle atrakcji. Już wiem, że koniecznie wybiorę się na targ, ten stragan z owocami wygląda fantastycznie! Pamiętacie może jak z cenami tam za takie pyszności ? 🙂

Na targ trzeba zajrzeć koniecznie 🙂 Ceny zależą od towaru i nie należą do najniższych w mieście 😉 Za owoce, soki, jakieś słodycze i kilka plasterków jamon zapłaciliśmy około 30 euro :/

My też 😀 Można dostać oczopląsu i skrętu kiszek jednocześnie 😉

Raj dla kieszonkowcow. Trzeba bardzo uważać! Chwila nieuwagi i nie masz portfela lub telefonu. I jeszcze oszukują na wydawaniu reszty! Zaokrąglają kwotę mocno w górę na swoją korzyść… Zupełnie jak w marketach w Chorwacji 😀 poza tym wszystkim Barcelona jest przepiękna, nie ma w Europie drugiego miasta z taką ilością zabytków i atrakcji oraz z takim klimatem…

To fakt. Wszędzie gdzie turyści tam i kieszonkowcy :/ Chociaż o ile na Rambli jeszcze można uniknąć kradzieży tak barcelońskie metro to plaga :/ Niemniej Barcelona jest boska i zgadzamy się, że nie ma drugiego tak fantastycznego miasta w Europie 🙂

Comments are closed.