Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Molo w Sopocie

Najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim to właśnie molo w Sopocie.  Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście oraz pełni rolę jego wizytówki. Nie wszyscy odwiedzający znają jednak jego historię czy też ciekawostki kryjące się za tą długą budowlą.

Skąd się wzięło molo w Sopocie?

Pierwszy pomost zbudowany został przez lekarza wojsk napoleońskich, doktora Jerzego Haffnera, który przybył do Polski w roku 1808 i spodobało mu się tak bardzo, że tu pozostał. Jerzy Haffner nazywany był „wesołym doktorkiem” i to on był prowodyrem pomysłu stworzenia kompleksu kąpielowych i turystycznych atrakcji. Do dziś możecie nawet znaleźć w Sopocie ulicę jego imienia, a w Gdańsku natkniecie się nawet na park Jerzego Haffnera.

W roku 1827 zbudowany został pierwszy pomost liczący sobie raptem 31,5 metra długości i był demontowany na zimę w obawie o zniszczenie konstrukcji. W XIX wieku rozbudowano pomost do długości 150 metrów, a w 1910 roku, molo liczyło sobie już 315 metrów. Na początku pomost wykorzystywany był do celów transportowych oraz pełnił funkcję przystani, jednak z upływem lat i w miarę rozwoju uzdrowiska zaczął pełnić funkcję obiektu rekreacyjnego.

Spektakularna rozbudowa mola w Sopocie

Molo, które widzimy dziś jest efektem jego kompletnej rozbudowy w latach 1927-1928 z okazji 25-lecia Sopotu i 100-lecia molo. Była to największa przebudowa w historii obiektu – znacznie wydłużono pomost spacerowy, zagospodarowano również Skwer Kuracyjny. W późniejszych latach prace modernizacyjne trwały, jednak efekty nie były już tak spektakularne. Zbudowano żelbetonowe głowice ochraniające pomost główny, a w 2011 dobudowano port jachtowy.

Molo w Sopocie – atrakcje

Molo w Sopocie uznane jest za jedno z najdłuższych drewnianych pomostów spacerowych w Europie i składa się z dwóch części: lądowej i drewnianej. Część lądowa obejmuje Skwer Kuracyjny wraz z zabytkową latarnią morską, arkadami oraz muszlą koncertową. 

Część drewniana za wyjątkiem okazałej długości pomostu (515 metrów), posiada również pokłady dolne i boczne, które umożliwiają cumowanie statków pasażerskich. Głowica mola zwieńczona jest przystanią jachtową, która pomieścić może nawet 100 jednostek!

Dlatego wybierając się na molo w Sopocie należy pamiętać, że to nie tylko długi, drewniany pomost z pięknym widokiem na morze i miasto. 

Skwer Kuracyjny w Sopocie

Jego początki bezpośrednio łączą się z historią molo w Sopocie. Jerzy Haffner wzniósł pierwszy Dom Kąpielowy służący kąpielom i zabiegom leczniczym, a rok później Dom Kuracyjny (zwany obecnie również Zdrojowym), który mieścił w sobie hotel i restaurację. W 1877 roku władze gminy   wykupiły obiekt i po 13 latach wybudowały nowy Dom Kuracyjny w miejscu, w którym obecnie znajduje się Dom Zdrojowy. 

Widoczny do dziś Dom Zdrojowy został oddany do użytku dopiero w 2009 roku. Ze względu na wojnę w 1945 roku jego poprzednik został splądrowany i podpalony. Dopiero w roku 2006 rozpoczęto odbudowę budynku zachowując nawiązania architektoniczne do jego poprzednika.

Obecnie w Domu Zdrojowym znajdziecie spa, centrum konferencyjne, restauracje, bary, pasaż handlowy i parking podziemny. Do Domu Zdrojowego przylega również hotel Sheraton, które tworzą ze sobą jeden kompleks funkcjonalny.

Latarnia Morska w Sopocie

Zabytkowa Latarnia Morska, którą możecie zobaczyć tuż przy samym molo w Sopocie to tak naprawdę… komin! W pierwszej połowie XX wieku sopocki zakład balneologiczny potrzebował kotłowni, a projektanci postanowili zaprojektować „niezwyczajny” komin, który nie będzie szpecił pięknej, rozwijającej się okolicy. 

Dzięki światłu zwieńczającemu obiekt, już od samego początku pełnił on również rolę sygnału nawigacyjnego, a w roku 1977 wieża uzyskała pełnoprawny status latarni morskiej. Na dzień dzisiejszy wieża nie pełni już funkcji polskiej latarni morskiej ponieważ zasięg światła jest zbyt mały. 

Obecnie znajdziecie tam liczący sobie 30 metrów punkt widokowy, z którego można spojrzeć na Morze Bałtyckie i roztaczający się wokoło pejzaż. Nie jest to standardowy taras widokowy, krajobrazy można tam podziwiać jedynie przez okna wieży. Koniecznie zabierzcie tam swoje pociechy –  po zejściu każdy zwiedzający otrzymuje dyplom potwierdzający wejście na szczyt latarni.  Co ciekawe, latarnię można wynająć na różnego rodzaju eventy.

Latarnia , w zależności od sezonu czynna jest w różnych godzinach. Od czerwca do września otwarta jest w godzinach 9-21, w maju 10-20, styczeń – luty oraz październik – grudzień: 10:00 – 16:00, a w marcu i kwietniu 10-18.

Ceny biletów w 2020 wynoszą 6 zł za bilet normalny i 4 zł za ulgowy. Bilety zakupić można w kasie biletowej na miejscu.

Rejsy i przystań jachtowa przy molo w Sopocie

Przystań jachtowa została utworzona w 2011 roku i może pomieścić ponad 100 jednostek na swoim „terenie”. Dojście do niej możliwe jest tylko i wyłącznie przez molo, obecnie to stąd wypływają rejsy widokowe oraz promy wodne. Będąc na przystani możliwe, że napotkacie Statek Pirat, który oferuje 40-minutowe rejsy po Zatoce Gdańskiej – nie mówiąc już o strefie gastronomicznej dostępnej na pokładzie  Koszt rejsu to 40 zł za bilet normalny i 30 zł za ulgowy. Są też bilety rodzinne.

Na molo w Sopocie co roku odbywa się kino plenerowe. Wszelkie informacje na ten temat możecie znaleźć na TU. Jeśli planujecie zostać w Trójmieście na dłużej, koniecznie wybierzcie się na seans. Klimat jest niesamowity, dookoła cisza i spokój. Co jakiś czas słychać szum fal, a jeśli film Was zanudzi – zawsze możecie popatrzeć na krajobraz dookoła  Do tego świeże powietrze i piękne, gwiaździste niebo nad głowami widzów to prawdziwa uczta dla oka i duszy człowieka. Filmy, które są oferowane również nie należą do starych produkcji, niekiedy znajdą się klasyki kina, filmy powszechnie lubiane, jak i mniej znane, albo i nawet produkcje niszowe. Co więcej? Za kino plenerowe nie musicie płacić! 

Jeśli w Sopocie będziecie akurat zimą, zaraz przy molo, na głównym placu znajdziecie lodowisko. Sztuczne, ale prawdopodobnie jest to jedyne lodowisko z widokiem na morze w Polsce – warto odwiedzić  Bilet wstępu kosztuje raptem 5 zł!

Obecnie sopockie molo jest miejscem, służącymi głównie do celów rekreacyjnych i towarzyskich. Jego rola nie zmieniła się zbyt mocno od czasu powstania kompleksu. Odbywają się tutaj często wydarzenia kulturalne, plany filmowe (takie jak: „Tylko mnie kochaj”, czy „To nie tak, jak myślisz kotku.”), regaty oraz koncerty.

Molo w Sopocie – cennik i godziny otwarcia 2021

Z pewnością nikt nie lubi planować wycieczki bez pewności, że planowane atrakcje będą otwarte. Dodatkowo kwestia finansowa zawsze jest dosyć ważnym punktem przy planowaniu wakacji. Poniżej przedstawiamy Wam informacje na temat godzin otwarcia oraz cen biletów:

Molo w Sopocie otwarte jest od niedzieli do czwartku w godzinach 8-21, zaś w piątek i sobotę do 23.00. Bilet normalny kosztuje 9 zł,  ulgowy 4,50 zł. Są też bilety rodzinne 2+1 – 19 zł, 2+2 – 20 zł, 2+3 – 21 zł. Bilety można zakupić bezpośrednio w kasie biletowej przy wejściu na molo.

Co ważne bilety możecie nabyć on-line – KLIK TUTAJ 

Dojazd na molo w Sopocie

Molo w Sopocie znajduje się na ulicy Plac Zdrojowy 2. Osobiście gorąco polecamy dotarcie na miejsce pieszo, nie ze względów ekonomicznych – ze względu na piękne widoki.

Jeśli jednak nie macie ochoty spacerować, na miejsce dojedziecie chociażby szybką koleją miejską na stację „Sopot”. Z Gdańska dojedziecie również autobusem linii 122, a z Gdyni – 181.

Jeśli chodzi o auto, to w Sopocie nigdy nie jest łatwo z parkowaniem. Jako, że miejscowość jest czysto turystyczna oraz rozrywkowa, możecie przygotować się na mozolne szukanie wolnego miejsca – jeśli oczywiście wolelibyście uniknąć wydawania pieniędzy na parkomat  Jeśli jednak pieniądz Wam nie straszny, najbliżej molo powinien być parking przy ul. Powstańców Warszawy 25, blisko molo jest również parking przy ul. Aleksandra Majkowskiego.

Okolica mola w Sopocie

Na  tym atrakcje się nie kończą! Molo w Sopocie to tylko początek niezwykłej przygody, którą możecie zaplanować na najbliższy, wolny czas. Ten XX-wieczny obiekt jest jedynie namiastką tego, co możecie zobaczyć będąc w jego okolicy. Przede wszystkim znajdziecie tutaj masę restauracji, pubów, kawiarenek i hoteli – decydując się na wyprawę po restauracjach (a jest w czym wybierać) pamiętajcie o tym, że to jest Sopot i ceny niekoniecznie mogą być przyjemne dla Waszego portfela :). Do tego nie zapominajmy, że jest to miejscowość również rekreacyjna więc znajdziecie tam liczne salony spa, oferujące najróżniejsze sposoby na rozluźnienie strapionych wędrowców.

Na Placu Zdrojowym znajdziecie również Państwową Galerię Sztuki – tutaj macie okazję zobaczyć fantastyczne dzieła sztuki polskiej i obcej. Misją PGA jest docieranie do jak największego grona odbiorców, więc zapewniamy Was, że tutaj zachwycony będzie każdy – i najmłodszy, i najstarszy.

Nie zapomnijcie się przejść kultową promenadą Sopotu zwaną Monte Cassino, często zatłoczoną, ale bardzo klimatyczną. Niedaleko też znajdziecie Krzywy Domek – uwielbiany przez turystów, zwłaszcza tych najmłodszych

Molo to punkt obowiązkowy każdego turysty w Spocie. Jeśli wybieracie się na dłużej to koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Całe Trójmiasto oferuje wiele atrakcji. A jeśli to rodzinna wycieczka z dziećmi to zerknijcie na nasz pomysł na zwiedzanie Gdańska, w którym to Czarnoksiężnik Gigabajt ukrył hasło do systemu komputerowego, które zniszczy Cyfrowe Królestwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *