Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Akwarium w Gdyni

Dziś pokażemy Wam miejsce, które przeniesie Was w podwodną podróż. Mowa o Akwarium w Gdyni, które serwuje niezapomniane wrażenia, świetną zabawę, ale także lekcję biologii i ochrony środowiska.

Historia Akwarium w Gdyni

Położone w samym centrum miasta Akwarium Gdyńskie stanowi część Morskiego Instytutu Badawczego – Państwowego Instytutu Badawczego. Powstało w 1971 roku i przez ponad 30 lat nosiło zupełnie inną nazwę, znacznie dłuższą i mniej zapadającą w ucho, czyli Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Jego historia sięga jednak czasów jeszcze wcześniejszych, gdyż okazy poszczególnych ryb były zbierane i badane przez naukowców z położonego na Helu Morskiego Laboratorium Badawczego od około 1920 roku. Przez kolejne lata, wraz z rozrostem kolekcji, zaczęto organizować pierwsze wystawy. W międzyczasie przeniesiono stację badawczą z Helu do Gdańska.

Niedługo potem rozpoczęto prace nad wybudowaniem oceanarium, które pomieściłoby pokaźną kolekcję stworzeń morskich. II Wojna Światowa sprawiła jednak, że prace przerwano, a do wznowienia ich przystąpiono dopiero pod koniec lat 50-tych. Otwarcie nastąpiło w roku obchodów 50-lecia działania Instytutu.

Obiekt znacząco rozbudowano w 2003 roku. Powstała sala kinowa, konferencyjna czy laboratoria wzbogacone o sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć z zakresu biologii czy chemii. Wzbogacono  również bioróżnorodność o nowe gatunki – jak gady czy skorupiaki. Kilka lat później powstała również Sala Mokra – miejsce, które wybudowano z myślą o najmłodszych, aby mogli poznawać otaczający ich podwodny świat nie tylko zmysłem wzroku, ale również dotyku. W tym miejscu dzieci mogą włożyć ręce do akwarium, by na własnej skórze poczuć ruchy wody czy pogłaskać rybę.

Akwarium wciąż jest modernizowane i wzbogacane o nowe okazy, przez co z całą pewnością mile zaskoczy zarówno dorosłych jak i najmłodszych.

Atrakcje Akwarium Gdyńskiego

Zanim na własne oczy będziecie mogli zobaczyć rafę koralową, z której ten obiekt słynie, na wstępnie powita Was kilka gablot teoretycznych. Znajdują się tu głównie wypchane i sztuczne zwierzęta, mające obrazować różnego rodzaju zmiany, jakie nastąpiły w morskim ekosystemie. Wszystko jest oczywiście skrupulatnie podpisane, aby ułatwić klasyfikację.

W następnym pomieszczeniu znajdziecie już akwaria. Podzielono je na trzy tematyczne segmenty – rafę koralową, Amazonię i wodne zwierzęta z całego świata. Wystawa ta rozciąga się na kilka pięter, dzięki czemu czeka Was sporo oglądania.

Największą uwagę przykuwa jednak wielobarwna rafa koralowa, którą zamieszkują rozmaite wodne żyjątka. Można wypatrzyć tam chociażby strzykwy, rozgwiazdy, jeżowce i rozmaite ryby rafowe, takie jak skrzydlice, mureny, błazenki czy pławikoniki, które występują w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.

Wśród zwiedzających dużo emocji wzbudzają również rekiny i węgorze elektryczne, a także mistrzynie kamuflażu, czyli tak zwane „ryby kamienie”, których formalna nazwa to szkaradnice. Atrakcją dla całych rodzin stanowi również jeden ze świeższych okazów Oceanarium – najmniejszy na świecie krokodyl krótkopyski. 

Ochom i achom nie ma końca również w strefie Amazonii. Tamtejsze, różnobarwne rybki przykuwają uwagę szczególnie najmłodszych. Nie od dziś wiadomo, że wody Amazonii pozostają do końca niezbadane. Z tego też powodu i wielbiciele mocnych wrażeń znajdą coś dla siebie – jak chociażby akwarium, w którym znajduje się anakonda zielona. Powiada się, że jedynie najdzielniejsi dadzą radę stanąć z nią oko w oko. Z kolei nieco dalej, w mroku, ukrywają się piranie czerwone, uważane za jedne z najbardziej drapieżnych.

W oceanarium znajdziemy również salkę edukacyjną. Brzmi strasznie, szczególnie jeśli zwiedza się ten obiekt w okresie wakacyjnym, kiedy to absolutnie nie myśli się o szkole, ale oferowane tam atrakcje z całą pewnością przykują uwagę młodszych jak i starszych dzieci. Większość zadań jest odkrywcza, zadaniem dzieci jest odnalezienie odpowiednich szufladek, w których poukrywane są rozmaite ciekawostki, a nawet wierszyki! Świetną atrakcją są również układanki. Zdecydowanie jest w czym wybierać!

Akwarium w Gdyni – godziny otwarcia

Oceanarium otwarte jest od poniedziałku do niedzieli. Godziny otwarcia różnią się między sobą w zależności od miesiąca. W szczycie sezonu – w lipcu i sierpniu obiekt otwarty jest od godziny 9.00 do 21.00. W pozostałe miesiące krócej. Godziny otwarcia sprawdzicie TUTAJ – KLIK

Akwarium w Gdyni – ceny biletów 2020

Ceny biletów różnią się w zależności od sezonu. W okresie od maja do końca sierpnia bilet normalny kosztuje 32 złote zaś ulgowy – 22. Dzieci do 5 roku życia wchodzą bezpłatnie. Z kolei bilety dla osób niepełnosprawnych są tańsze – kosztują 15 złotych Jest jeszcze możliwość zakupu biletów rodzinnych, które dostępne są w trzech opcjach:

– 70 zł – 2 osoby dorosłe i jedno dziecko w wieku od 5 do 18 lat,

– 85 zł – 2 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku od 5 do 18 lat,

– 95 zł – 2 osoby dorosłe i 3 dzieci w wieku od 5 do 18 lat.

Z kolei w sezonie zimowym, od września do końca kwietnia ceny biletów są nieco niższe. Normalne kosztują wówczas 27 złotych, zaś ulgowe – 19. 

Bilety warto zakupić on-line, żeby nie tracić czasu w kolejce. Bilety możecie zakupić tu – KLIK.

Z dodatkowych informacji warto wspomnieć też o tym, że obiekt jest jak najbardziej przystosowany do rodziców z małymi dziećmi w wózkach. Korytarze są szerokie, co umożliwia bezpieczne przemieszczanie się, a na poszczególne piętra można bez problemu dostać się windą.

Ile jest gatunków w Akwarium Gdyńskim?

Dacie wiarę, że w Oceanarium znajduje się aż 1500 różnych zwierząt? To daje aż 250 gatunków! Zamieszkują one 68 akwariów rozmieszczonych na 3 piętrach, a łączna ilość wody, jaka jest potrzebna do tego przedsięwzięcia to ponad 140 ton. Największe z nich liczą nawet 10 000 litrów wody.

W obliczu takich danych nie pozostaje chyba nic innego, jak zaplanować wycieczkę do Gdyni, by zobaczyć wszystkie te morskie cudowności na własne oczy!

Gdynia z dziećmi

Akwarium Gdyńskie położone jest w pięknym miejscu – na przedłużeniu Skweru Kościuszki, przy którym cumuje Dar Młodzieży czy ORP Błyskawica. Warto zaplanować całodniową wycieczkę po Gdyni, a jeśli chcecie ją zamienić w kapitalną rodzinną przygodę to koniecznie zerknijcie na nasz pomysł na zwiedzanie Gdyni z dzieckiem! My bowiem w Gdyni walczyliśmy z piratem, który chciał zdobyć mapę skarbów! Zobaczcie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *