Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Włochy > Jezioro Garda > Peschiera del Garda

Peschiera del Garda – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Peschiera del Garda to jedno z najbardziej turystycznych miasteczek nad Gardą. Poza świetnymi plażami, kempingami i restauracjami, ma bogatą historię militarną i jest miejscem do którego wpadają ornitolodzy. Zobaczcie, co ciekawego jest w Peschiera del Garda.

Peschiera del Garda nad jeziorem Garda

Położenie Peschiera del Garda, przy ujściu rzeki Mincio do jeziora, historyczne fortyfikacje oraz sporo atrakcji jakie się tu znajdują, powodują, że jest jednym z najbardziej znanych kurortów turystycznych nad Gardą. Plasuje się też w pierwszej trzydziestce najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech.

Dzięki szczególnemu położeniu geograficznemu łączącemu Alpy i nizinną dolinę Padu Peschiera odgrywa ważną rolę w historii. W czasach rzymskich terytorium Peschiera del Garda przecinała ważna rzymska droga Via Gallica.

Peschiera znajduje się około 25 kilometrów od Werony, na południowym brzegu jeziora. Wykopaliska archeologiczne, które odkryły w miejscu obecnej Peschiery osady budowane na palach pozwalają datować początki miasta na epokę brązu. Nazwa miasta Peschiera pochodzi zaś od starożytnej Arillica Pischeria, co wskazuje, że ówczesna ludność żyła głównie z rybołówstwa. Zresztą sama nazwa Peschiera oznacza staw rybny lub po prostu rybnik. Stąd też wywodzi się herb miasta przedstawiający dwa srebrne węgorze ze złotą gwiazdą.

Twierdza Peschiera

Największą atrakcją i głównym zabytkiem miasta jest Twierdza Peschiera wybudowana w XVI wieku. Wysoki i imponujący mur miejski o pięciokątnym kształcie całkowicie otacza stare miasto. Twierdza odegrała znaczącą rolę w większości kampanii wojskowych prowadzonych w północnych Włoszech, zwłaszcza podczas włoskich kampanii wojen francuskich i wojen napoleońskich.

Wybudowanie twierdzy spowodowało zmianę naturalnego biegu rzeki Mincio, która w tym miejscu rozgałęzia się, otaczając budowlę naturalną przeszkodą w postaci fosy.

Porta Verona jest jednym z dwóch głównych wejść do miasta. Do bramy prowadzi most o nazwie Ponte dei Voltoni. Drugie wejście to Porta Brescia, po przekroczeniu którego dochodzi się do historycznego centrum na Piazza San Marco. W odrestaurowanym dużym arsenale z XIX wieku mieści się obecnie Biblioteka Miejska i Miejskie Archiwum Historyczne.

W lipcu 2017 roku Twierdza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedna z 15 fortyfikacji umieszczonych na obszarze 1000 kilometrów pomiędzy Lombardią we Włoszech, a wschodnim wybrzeżem Adriatyku, które chroniły Republikę Wenecką. Na liście tych budynków militarnych znalazły się m.in. fortyfikacje z Bergamo, Udine, Zadaru czy Szybenika.

Sanktuarium Madonna del Frassino

Na obrzeżach Peschiery, z dala od centrum, u stóp wzgórza, wśród cyprysów znajduje się Sanktuarium Madonna del Frassino. Nadzorowane przez franciszkańskich Braci Mniejszych Sanktuarium gości każdego roku tysiące pielgrzymów. Stoi bowiem w miejscu, w którym  11 maja 1510 roku mało miejsce cudowne wydarzenie. Wtedy to Madonna ukazała się farmerowi Bartolomeo Broglii, ratując go przed atakiem węża. Co ważne postać Madonny pojawiła się wśród liści jesionu. Kiedy kilka dni później posąg przeniesiono do kościoła, zniknął on w tajemniczych okolicznościach i ponownie pojawił się na jesionie. Obecnie znajduje się właśnie w Sanktuarium.

Sanktuarium ma trzy ważne aspekty: religijny, artystyczny i historyczny. Kościół jest bogaty w dzieła sztuki, niektórzy określają go mianem małej galerii. Na wewnętrznych ścianach świątyni znajdują się symbole, zdjęcia lub artykuły w gazetach, które mówią o rzekomych cudach, które miały miejsce dzięki Madonnie z jesionu.

Kościół San Martino

Obecny kościół został zbudowany w latach 1820–1822. Powstał na miejscu poprzedniego kościoła, który w 1812 roku rozkaz Napoleona Bonaparte przekształcono w szpital i magazyn wojskowy przez co budowla uległa zniszczeniu. Wewnątrz obecnego kościoła znajdują się relikwia błogosławionego Andrei da Peschiera, którego rodzinnym miastem była właśnie Peschiera.

Laghetto del Frassino czyli jezioro Frassino

Nie wszyscy wiedzą, że Peschiera ma dostęp do dwóch jezior. Poza Gardą w pobliżu miasta znajduje się też niewielkie jezioro, którego głębokość sięga maksymalnie 15 metrów. To Laghetto del Frassino, które jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt i ptaków. Zimą jest najważniejszym siedliskiem kiciastych kaczek we Włoszech To właśnie tutaj przybywa wielu ornitologów na łowy ze swoimi lornetkami.

Atrakcje i imprezy w Peschiera del Garda

Miasto ze względu na turystyczny charakter jest organizatorem wielu wydarzeń, szczególnie w sezonie letnim. Są pokazy ulicznych artystów, wystawy obrazów i rzeźb, pokazy lotnicze czy regaty żeglarskie. Do najpopularniejszych imprez należą regaty wioślarskie zwane Regatta delle Bisse. To wyścigi tradycyjnych weneckich łodzi wiosłowych, odbywających się między lipcem i sierpniem. Wioślarstwo weneckie bierze swoją nazwę od wiosłowania Wenecjan i rybaków z jeziora Garda, którzy wiosłowali stojąc z twarzą skierowaną w stronę dziobu łodzi. Historia regat zaczyna się w XVI wieku, ale przez długi czas nie była kontynuowana. Dopiero w 1967 roku postanowiono wznowić zawody, w których bierze udział 14 gmin jeziora Garda i Iseo. Zwycięska łódź zdobywa Flagę Jeziora oraz udział w regatach na Canale Grande w Wenecji.

Inną fajną imprezą są regaty zwane Palio delle Mura, które odbywają się letnimi wieczorami wokół murów fortecy. Hucznie obchodzi się też święto patrona miasta – San Martino przypadające w pierwszej połowie listopada. Są pokazy, fajerwerki, targi i degustacja pieczonych kasztanów czy regionalnego wina.  Wtedy tez odbywają się regaty zwane Palio di San Martino. Miasto bierze też udział w konkursie na najbardziej ukwiecone miasto (National Competition of Towns in Bloom).

W Peschiera swój początek ma ścieżka rowerowa o długości ponad 40 kilometrów, która prowadzi wzdłuż rzeki Mincio, aż do miejscowości Mantua. To świetna opcja dla rodzin, które lubią spędzać czas na rowerach.

Gardaland w Peschiera del Garda

Pisząc o atrakcjach w Peschiera del Garda nie można nie wspomnieć o Gardalandzie. Ten największy włoski park rozrywki znajduje się na obrzeżach miasta i jest symbolem tego miejsca. Czekają tu na Was szalone karuzele, pędzące rollercoastery, mnóstwo wirujących i kręcących się urządzeń. My uwielbiamy to miejsce i zawsze jak jesteśmy nad Gardą to szalejemy na rollercoasterach. Więcej o Gardalandzie przeczytacie tu:

Lokalny targ w Peschiera

Tradycją włoskich miasteczek są cotygodniowe targi, odbywające się określonego dnia tygodnia. Ten w Peschiera jest naprawdę spory, część ulic jest zamknięta, ruchem kierują policjanci, a tłum mieszkańców i turystów przeciska się pomiędzy straganami. Wśród wszędobylskiego kiczu i napływu rzeczy z Chin można jednak wyłowić stoiska – perełki z lokalnymi smakołykami czy wyrobami hand made. Targ ma swoje miejsce u stóp twierdzy i w środku, za murami. My wybraliśmy się kiedyś na targ w środku sezonu, ale szybko uciekliśmy na lody do jednej z knajpek położonych na starym mieście.

Białe wino Lugana

Peschiera słynie również z produkcji białego wina Lugana (Lugana DOC, Lugana Superiore i Lugana Spumante). Nazwa wzięła się od terenu, który rozciąga się pomiędzy Sirmione a Peschierą. To jedno z pierwszych włoskich win ze znakiem towarowym DOC oznaczającym trunki z wyselekcjonowanych szczepów uprawianych dozwolonymi metodami winorośli czy zgodne z wysokimi wymaganiami dotyczącymi dojrzewania winogron. Wino świetnie smakuje w połączeniu z regionalnym risotto czy spaghetti z sosem z sardynek. Tak samo dobrze smakuje pite na kempingu przed namiotem 😉  Gmina Peschiera dumna jest ze swoich winiarskich tradycji i wchodzi w skład Associazione Citta del vino („Stowarzyszenie Miast Win”).

Plaże w Peschiera del Garda

Plaże w mieście są jednymi z najdłuższych nad Gardą, tworząc łącznie 3 kilometrowy pas trawy i drobnych kamyków, na których można zażywać kąpieli słonecznych i wodnych. My szczególnie lubimy plażę Cappuccini. Peschiera ma też piękną promenadę biegnącą wzdłuż jeziora, gdzie możecie usiąść na ławce w cieniu drzew, podziwiać widoki na góry i kacze rodziny pływające przy brzegu.

Dojazd do Peschiera del Garda

Dojazd autem z Polski jest niezwykle prosty, gdyż Peschiera leży przy zjeździe z autostrady. Dla tych, co nie lubią długiej jazdy samochodem, polecamy lot do Werony i przyjazd do Peschiery autobusem lub taksówką. Miasto ma też dworzec kolejowy, gdzie zatrzymują się szybkie pociągi linii MediolanWenecja i Turyn-Wenecja oraz regionalne pociągi linii Brescia-Werona.

Jeśli zaś wypoczywacie w innej miejscowości nad Gardą i chcecie zrobić sobie jednodniową wycieczkę, to wybierzcie się do Peschiery statkiem kursującym po jeziorze. Promy dopływają do centrum miasta, a przystań jest tuż przy twierdzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *