Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Mediolan. Co warto zobaczyć?

Wybieracie się do stolicy mody? Szukacie informacji co warto zobaczyć w Mediolanie? Dobrze trafiliście. Oto lista miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić we włoskim Milanie.

Parkingi i metro w Mediolanie

Zawsze zwiedzając Mediolan poruszamy się komunikacją miejską. Nie ma sensu pchać się autem do centrum. Stacje metra są tak rozmieszczone, że praktycznie wysiada się przy najważniejszych atrakcjach turystycznych. Auto zostawiamy pod miastem, na jednym z wielkich parkingów Park & Ride.  Zaraz przy takich parkingach są stacje metra, więc wygodnie można dojechać do centrum.

W zależności od tego, z której strony dojeżdżamy do miasta korzystamy z parkingów:

  • Molino Dorino, Via Appennini
  • Famagosta przy Via Palatucci
  • Parking w Cascina Gobba

Jednorazowy bilet kosztuje 1.50 euro i jest ważny 90 minut od skasowania. Bilet całodzienny to koszt 4, 50 euro, a ważny jest przez dobę od skasowania. Warto przeliczyć, co Wam się bardziej opłaca.

Katedra w Mediolanie

Punktem głównym każdej wycieczki jest oczywiście Doumo Milano czyli Katedra Narodzin św. Marii. Za wejście trzeba zapłacić – cena biletu uzależniona jest od tego, co dokładnie chcecie zwiedzać i czy chcecie korzystać z windy czy ze schodów. Poza wnętrzem koniecznie trzeba pójść na taras widokowy na dachu katedry, a najlepiej wjechać windą. Taki bilet kosztuje 16, 50 euro. Bilety kupuje się w punkcie sprzedaży znajdującym się w budynku na prawo od katedry. Można również dokonać zakupu przez internet.

Wybierając się do katedry pamiętajcie by być odpowiednio ubranym, co w upalne dni może być problemem. Nie można mieć odsłoniętych ramion oraz nóg, dlatego najlepiej mieć ze sobą ubrania przewiewne i takie, które można na siebie założyć gdy żar leje się z nieba. Idealnie sprawdzają się chusty z delikatnych materiałów i długie sukienki. Jeśli zapomnicie o odpowiednim ubiorze, będziecie mogli zakupić jednorazowe nakrycie w punkcie informacji.

I pamiętajcie by nie mieć ze sobą żadnych napoi, mgiełek ani perfum. Wszystko to zostanie Wam zarekwirowane przed wejściem do kościoła. Kontrole są niezwykle skrupulatne, porównywane do tych na lotniskach. Dlatego ulubione perfumy zostawcie w aucie czy miejscu zakwaterowania.

Katedra zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Zdecydowanie warto ją zwiedzić. Aby poznać historię katedry możecie za kilka euro wypożyczyć audio – guida. Niestety nie ma dostępnej wersji w języku polskim, my korzystaliśmy z anglojęzycznego przewodnika.

Jak już wspominaliśmy, jedną z największych atrakcji jest możliwość wejścia na dach kościoła. Widoki z góry są spektakularne, a miasto widać z innej, ciekawej perspektywy. Dodatkowo można podziwiać piękne detale katedry, które z dołu ciężko dostrzec.

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo to Plac Katedralny. Jak sama nazwa wskazuje znajduje się przy katedrze, więc jeśli do niej zmierzacie i tak musicie przez niego przejść. To charakterystyczne miejsce, pełne mieszkańców, turystów i niestety kieszonkowców, dlatego trzeba uważać. Spotkać też tu możecie fotografów, którzy będą Wam proponować zdjęcia. Jeśli nie macie ochoty na ich usługi to bądźcie zdecydowani i asertywni, bo są bardzo nachalni i uparci.

Zazwyczaj kręcą się przy pomniku Vittorio Emanuele II, który dostojnie siedzi na koniu i spogląda na wszystkich z góry. To miejsce to jedno z najlepszych widoków na katedrę, więc zdjęcia z tego miejsca wychodzą magiczne. Głodnym i spragnionym podpowiadamy, że przy placu znajduje się McDonald’s.

Galeria Vittorio Emanuele II

Idąc przez plac, na pewno zwrócicie uwagę na piękny budynek, który stoi przy katedrze. To Galeria Vittorio Emanuele II. Jeden z najdroższych sklepów w Europie, gdzie swoje salony mają takie sieci jak Prada czy Chanel. To najbardziej reprezentacyjna galeria handlowa we Włoszech. Zajrzyjcie do jej wnętrza. Posadzka, zachwycający szklany sufit, który wpuszcza dużo światła oraz ozdobne ściany  robią wrażenie.

Zamek Sforzów 

Do zamku doszliśmy ulicą Via dei Mercanti. To deptak pełen sklepów, kafejek i uroczych kamienic. Przed samym zamkiem jest mały placyk, gdzie jest dużo ławek i fontanna. Do zamku dotarliśmy pod wieczór, więc obejrzeliśmy go tylko z zewnątrz. W środku natomiast znajdują się muzea i czasowe wystawy. Do najcenniejszych zbiorów zalicza się słynne dzieło Michała Anioła – rzeźbę Pieta Rondanini. Wejście na dziedziniec jest bezpłatne, natomiast żeby zobaczyć wystawy muzealne trzeba kupić bilet.

Za zamkiem znajduje się park Sempione, oblegany przez turystów i mieszkańców. Przyjemny zielony zakątek z widokiem na zamek. Atrakcją parku jest też wieża Torre Branca, kolejny świetny punkt widokowy w Mediolanie.

Jeden dzień to zdecydowanie za mało jeśli chcecie zobaczyć dokładnie wszystkie możliwe atrakcje Mediolanu, zwłaszcza muzea. My byliśmy w mieście kilkukrotnie i za każdym razem próbujemy je pokochać, ale chyba się nie dotrzemy 😉  Zabytki są niezaprzeczalnie piękne, szczególne wrażenie robi na nas katedra. Jednak coś ma to miasto w sobie, że nie możemy się polubić. Dlatego wizytę w Mediolanie planujemy zawsze będąc na wakacjach nad jednym z jezior północnych Włoch – Como, Maggiore, Iseo lub nad Gardą. Wtedy dajemy oczom odpocząć od pięknych górskich widoków i na jeden dzień przenosimy się do stolicy mody, za każdym razem od nowa próbując ją odkryć.

3 odpowiedzi na “Mediolan – co warto zobaczyć?”

Galeria Vittorio Emanuele II – byłam i jeszcze raz bym zobaczyła! 😀 Cudownie tam jest, co prawda na zakupy raczej mnie teraz tam nie stać 😛 Ale również polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *