Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Włochy > Jezioro Maggiore

Jezioro Maggiore. Co warto zobaczyć?

Lago Maggiore czyli jezioro Maggiore to jedno z największych jezior położonych w Alpach Zachodnich. Leży na granicy Włoch i Szwajcarii i należy do obu tych krajów. Zobaczcie, co warto zobaczyć nad Maggiore.

Jezioro Maggiore – informacje praktyczne

Jezioro Maggiore to jezioro polodowcowe, którego powierzchnia zajmuje ponad 200 kilometrów kwadratowych. Dla porównania – Garda ma blisko 370 km2, a Como 150 km2. Maksymalna głębokość jeziora to 370 metrów. Przez jezioro przepływa rzeka Ticino, która swój bieg zaczyna w Szwajcarii, następnie wpada do Maggiore. Na południu jezioro zwęża się i stąd dalej płynie rzeka Ticino. Z Mediolanu na południowy brzeg Maggiore jest około 60 kilometrów. Do największych miasteczek położonych nad jeziorem zalicza się szwajcarskie Locarno i Asconę oraz włoską miejscowość Stresa i Verbana.

Stresa nad jeziorem Maggiore

Stresa to turystyczna miejscowość, która wg nas jest najlepszą miejscówką na wakacje. Położona u stóp gór, z fantastycznym widokiem na jezioro, pełna atrakcji dla całych rodzin. Są tu publiczne, kamieniste plaże położone wzdłuż ciągnącego się wybrzeżem deptaku. Przy promenadzie znajdują się najdroższe pokoje w okolicy, będą w ofercie ekskluzywnych hoteli. Niektóre z nich są naprawdę piękne, dlatego warto rzucić na nie okiem, gdy będziecie się przechadzać w okolicy. Poza tym sporo tu restauracji, barów, placów zabaw i punktów widokowych. Fajnym pomysłem na kilkugodzinną wycieczkę jest spacer po Parco Pallavicino. Jest to uroczy park zamieszkiwany przez różne zwierzęta. Niektóre z nich można karmić na farmie, więc Wasze dzieci będą zachwycone. Park ma różne gatunki drzew i krzewów, które można oglądać spacerując po tym terenie. Nie zasłaniają one jednak cudownych widoków na jezioro, które w tym miejscu wygląda spektakularnie. Wejście do tego pięknego zakątka jest płatne – dorośli płacą 9,5 euro, a dzieci w wieku 6-15 lat 6,5 euro (ceny z 2018 roku).

Wyspy Boromejskie na jeziorze Maggiore

Jezioro Maggiore posiada kilka wysp. Najpopularniejsze są wyspy Boromejskie, położone w pobliżu Stresy. Archipelag składa się z 5 małych wysp, z których 3 są dostępne dla turystów. Na wyspy najlepiej dostać się transportem publicznym. Z przystani w Stresie regularnie kursują promy Navigazione Laghi. Warto kupić bilet dzienny i kursować pomiędzy wyspami i lądem niezliczoną ilość razy

  • Najpiękniejsza z nich jest Isola Bella (Piękna Wyspa), która posiada wspaniały pałac tonący w kwiatach i ogrodowej zieleni. Ogrody położone są na kilku poziomach, a pełne są fontann i rzeźb. Dodatkową atrakcją są przechadzające się po ogrodzie białe pawie. Wstęp do pałacu i ogrodów jest płatny, natomiast inne części wyspy można zwiedzać za darmo. Znajdziecie tu dużo sklepów z pamiątkami, restauracji oraz uroczych zakątków.
  • Isola Madre (Wyspa Matka)  to największa z wysp. Na jej terenie znajduje się pałac oraz  przepiękne ogrody, które zajmują prawie całą wyspę. Ogrody zaprojektowane są w stylu angielskim. Tutaj wstęp na ogrody i do pałacu również jest płatny. 
  • Isola del Pescatori (Wyspa Rybaków) jest najliczniej zamieszkałą wyspą. To typowa wyspa rybacka. Wysepka ma klimatyczne wąskie uliczki, kościółek i plaże, na których wylegują się turyści. To nasza ulubiona wyspa, choć nie ma takich atrakcji jak dwie pozostałe, to jednak klimat tego miejsca odpowiada nam najbardziej.

Mottarone nad Maggiore

Mottarone to szczyt Alp Pennińskich, wznoszący się na wysokość 1491 m npm. Na górę prowadzi kolejka linowa, która uległa awarii w 2021 roku, w wyniku której wagonik zerwał się z liny. Tą tragedię przeżył jedynie kilkuletni chłopiec, którego ojciec trzymał w mocnym uścisku. Pozostałe 14 osób zginęło w tym wypadku.  Stacja dolna znajduje się w Stresie, tuż obok przystani Carciano.  Kolejka wjeżdżała się na stację pośrednią, gdzie należało się przesiąść w kolejny wagonik. Ostatni etap to wyciąg krzesełkowy na sam szczyt. Cały wjazd trwał około 20 minut.

Z góry roztacza się wspaniały widok na jezioro Maggiore, wyspy i szczyty górskie. 

Bobsleje na szczycie Mottarone

Poza napawaniem się widokami, na szczycie możecie też poszaleć na bobslejach, które noszą nazwę Alpyland. Dwuosobowe bobsleje pędzą po zakrętach tak szybko, że ciężko w tym czasie kontemplować widoki  Ale warto się przejechać, choć kolejka do atrakcji może być spora. Wagoniki zjeżdżają w dół, a następnie razem z Wami wracają z powrotem na miejsce startu. Tor zjazdu liczy sobie blisko 1200 metrów. Z atrakcji mogą skorzystać dzieci od lat 4, oczywiście pod opieką osoby dorosłej. Kolejka otwarta jest cały rok.

Południowa część jeziora Maggiore

Część naszych wakacji spędziliśmy w południowej części jeziora Maggiore. Tutaj widoki nie są już tak spektakularne jak w okolicy Stresy. Góry widać w oddali, a tereny  wokół bardziej przypominają równinę niż Alpy. Miejscowości tj. Dormelletto czy Castelleto Ticino to typowe wakacyjne miejscówki, pełne sklepów i restauracji. Pobyt tutaj można potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania Mediolanu czy okolic jeziora Como.

4 odpowiedzi na “Jezioro Maggiore – co warto zobaczyć?”

Ciekawe miejsce. Bede w Mediolanie we wrzesnih przyszlefo roku, chcialabym takze zwiedzic te okolice. A czy polecasz jakieś noclegi w pobliżu, troje dorosłych 40+?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *