Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Murano we Włoszech - co warto zobaczyć?

Murano to wyspa, mniejsza siostra Wenecji. Położona zaledwie kilkanaście minut promem z placu św. Marka. To miejsce, które słynie z produkcji szkła. Jeśli będziecie w Wenecji to warto zajrzeć też na Murano.

Murano - szkło i zabytki

Murano kojarzy się głównie ze szkłem, które jest symbolem wyspy od wieków. Kiedyś szkło to było produkowane w Wenecji, ale władze miasta przeniosły fabryki dmuchanego szkła właśnie na Murano, pod pretekstem zagrożenia pożarowego. Pozwoliło to sprawniej kontrolować hutników. Nie mogli oni opuszczać Republiki Weneckiej, by nie zdradzić tajemnicy jak wyrabiane jest szkło. Za zdradę podobno groziło więzienie, a nawet kara śmierci. Jednak za ten trudny fach dostawali odpowiednie przywileje, w postaci wejścia w związki małżeńskie z patrycjuszami czy korzyści finansowe i społeczne.  

Dziś już nikt nie trzyma w tajemnicy etapów produkcji szkła. Podczas spaceru po wyspie, natkniecie się na fabryki, w których bez problemu można podejrzeć pracę hutników. Wyrobów jest też pod dostatkiem w sklepach i galeriach, ale ceny nie należą do niskich. Szkło z tej wyspy jest towarem znanym i pożądanym na całym świecie. Niektórzy zrobili z nich nawet instrumenty do grania.

Muzeum Szkła na Murano

Będąc na wyspie możecie zajrzeć do muzeum szkła. To Museo del Vetro przy Fondamenta Giustinian 8. Tutaj dowiecie się sporo ciekawostek i historii związanych z symbolem wyspy.  Muzeum otwarte jest od 10 do 17 lub 18, w zależności od pory roku. Bilety ulgowe dla dzieci od 6 do 14 lat i studentów do 25 roku życie kosztują 9,50 euro, a dla dorosłych 12 euro. 

Zabytki na Murano

Murano ma kilka zabytków. Warto zobaczyć kościół  San Pietro Martire z brązowej cegły, który posiada dzwonnicę z XV wieku oraz bazylikę Santi Maria e Donato. Spacerując wzdłuż kanałów, zobaczycie domy przypominające te znane z Wenecji czy Burano.

Bilety na prom

Murano jest to zazwyczaj punkt przesiadkowy między tymi wyspami. Znajduje się tu kilka przystanków, do których dopływają promy. My korzystamy z usług przewoźnika ACTV, który kursuje pomiędzy wyspami na lagunie. Kupujemy zwykle bilety 24 lub 48 godzinne, które pozwalają nam poruszać się promami ACTV po Wenecji i okolicach.

Czy warto się wybrać na Murano?

Spośród najpopularniejszych miejsc na lagunie – tj. Wenecji, Burano i Murano, to Murano zachwyciło nas najmniej. Wenecja to cudo samo w sobie. Burano urzekło nas kolorowymi domkami i uroczymi zakątkami. Natomiast Murano wypadło na ich tle najsłabiej. Jednak nie warto się zniechęcać i  zafundować sobie  krótki spacer,  poznać historię szkła oraz zobaczyć niepowtarzalne szklane dzieła na Murano.

Noclegi w okolicach Wenecji i Murano

Wokół Wenecji sporo jest kapitalnych kempingów tj. Union Lido, Rosapineta, San Francesco czy Ca Savio.

A jeśli wolicie hotele, to zerknijcie na oferty promocyjne na Booking.com 🙂 

Booking.com

2 odpowiedzi na “Murano – co warto zobaczyć?”

Wenecja ładniejsza 😉 Ale na Murano też warto wstąpić w wolnej chwili. Pozdrawiamy!

Możliwość komentowania została wyłączona.