Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Uroczy Melnik idealny na rodzinny wypad

Melnik jest malowniczo położony na wzgórzach nad rzeką Łabą. Znany głównie ze swojej winiarskiej tradycji, Melnik przyciąga turystów swoimi malowniczymi krajobrazami, zabytkami i wspaniałymi winnicami. Warto odkryć uroki tego czeskiego miasta i zanurzyć się w jego niepowtarzalnej atmosferze. Zwiedzaliśmy Melnik korzystając z pobytu na Autocamp Melnik – na starówkę mieliśmy raptem 20 minut spacerem. Często też przyjeżdżaliśmy tu rowerami.

Główny plac Melnika

Na początek docieramy na główny plac miasta. To centralne miejsce w Melniku, gdzie można zobaczyć piękne renesansowe kamienice. Warto przyjrzeć się ich fasadom – na wielu znajdziecie posągi świętych. Rzeźby miały chronić mieszkańców i otaczać ich opieką. Plac jest otoczony restauracjami, kawiarniami i sklepami, co daje możliwość odpoczynku i degustacji lokalnych specjałów. To miejsce gdzie odbywały się targi, ważne momenty z życia miasta, demonstracje, uroczystości i zgromadzenia. Na wysokości Ratusza znajduje się fontanna, która powstała tu w latach 30-tych XX wieku. 

Ratusz w Melniku

Wśród budynków wokół placu bez trudu wypatrzycie ratusz z barokową wieżą. Budynek powstał na miejscu gotyckiej kamienicy, ale po rozbudowie zajął aż 4 przyległe działki. Na fasadzie znajdują się osobistości z historii Czech, wyrzeźbione pod koniec XIX wieku. Przy wejściu do ratusza dwa żelazne pręty przypominają o dawnych czasach, kiedy na rynku odbywały się targi. Są to stare miary długości, łokcie czeskie i wiedeńskie, dzięki którym kupujący mogą sprawdzić, czy nie zostali oszukani przez rynkowych sprzedawców sprzedających tkaniny. Ratusz jest otwarty dla zwiedzających, warto zerknąć na renesansowe sklepienia na I piętrze. 

Podziemia w Melniku

To właśnie na placu znajduje się zejście do podziemi z których słynie miasto, bowiem pod placem przebiega sieć korytarzy, które prowadzą m.in. do średniowiecznej studni. Przez długi czas było to jedyne źródło wody w mieście, a jego wymiary, a zwłaszcza rekordowa szerokość 4,54 m, fascynują do dziś.  Pod całym historycznym centrum miasta znajduje się system podziemny, budowany stopniowo w XIII i XIV wieku. Podziemia wykorzystywano jako zwykłe piwnice, magazyny żywności i towarów. W przypadku zagrożenia pożarowego lub wojennego przestrzenie te służyły jako schronienie dla ludności, mieszczanie ukrywali tu także swoje kosztowności. Taki schron nie dość, że zapewniał zapas żywności, to miał dostęp do wody pitnej. Korytarze umożliwiały ucieczkę poza mury miasta.

Muzeum Regionalne w Melniku

Blisko Ratusza znajduje się jedno z najstarszych muzeów w Czechach, które powstało w 1888 roku. To Muzeum Regionalne ukazujące historię miasta i tradycje winiarskie. Znajdziecie tu również ekspozycję historycznych wózków dziecięcych czy wystawy artystyczne. Muzeum ma siedzibę w budynku dawnego klasztoru kapucynów. Posągi na fasadzie muzeum przedstawiają Trójcę Świętą: Boga Ojca, Chrystusa i Ducha Świętego w postaci gołębicy. 

Kościół na Namesti Miru

Obok Muzeum Regionalnego znajduje się Kościół Czternastu Świętych Pomocników. Ta niepozorna z zewnątrz budowla powstała w XVIII wieku. Kościół wybudował Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, czyli jedna z gałęzi zakonu franciszkanów. Fasada kościoła kapucyńskiego ozdobiona jest wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu, okrągłe okno ma motyw słońca.

Katedra św. Piotra i Pawła w Melniku

Ulicą Svatovaclavską kierujemy się w stronę górującej nad starówką wieży katedry św. Piotra i Pawła. To jedna z najważniejszych budowli w rejonie, z bogatą historią i mroczną pamiątką przeszłości znajdującą się w podziemiach.

Obecny wygląd katedry to prawdziwy misz-masz stylów architektonicznych. Pierwotny kościół, który stał tym miejscu wybudowany został w X wieku w stylu romańskim na polecenie księżnej Emmy, żony Bolesława II. Prawdopodobnie patronem ówczesnej budowli był jedynie św. Piotr. W XIV wieku kościół rozbudowano i przebudowano w stylu gotyckim, zaś 100 lat później zapadła decyzja o budowie dzwonnicy, która pełniła głównie funkcję strażniczą. Wysoką na 65 metrów wieżę ukończono w 1488 roku.

Nieszczęścia i pożary nie omijały katedry i tak w czasie wielkiego pożaru w XVII wieku ogień strawił znaczną część dachu. Odbudowano go w stylu barokowym, a efekty tej pracy możemy podziwiać do dziś. Wnętrze kościoła to barok w całej okazałości, ukazujący się w malowidłach i rzeźbach.

Kościelna dzwonnica wyposażona jest obecnie w 3 dzwony, z czego największy poświęcony jest apostołom – św. Piotrowi i św. Pawłowi. Oryginalne dzwony uległy zniszczeniu w wyniku pożarów lub zostały zarekwirowane na cele wojenne. Obecnie melnickie dzwony można usłyszeć o stałych porach dniach. Ogłaszają również ważne wydarzenia dla miasta, np. rozpoczynają winobranie. Wieża udostępniona jest dla zwiedzających i rozciąga się z niej fantastyczny widok na Melnik i okolicę.

Inną „atrakcją” katedry jest udostępniona dla zwiedzających krypta tzw. ossuarium z XVI wieku w którym umieszczono kości od 10 000 do 15 000 osób. Gdy przykościelny cmentarz okazywał się niewystarczający, szczególnie w momencie epidemii dżumy, grabarze wyjmowali kości ze starych grobów i układali je w krypcie. Krypta jest jedną z największych w Czechach. Ossuarium działało do 1775 roku, kiedy zlikwidowano cmentarz przy kaplicy. Kości i czaszki ułożone są w wizerunki kotwic, krzyży i serc – symboli wiary, nadziei i miłości.

Zamek w Melniku

Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest Melnicki Zamek, wzniesiony się na wzgórzu nad miastem. Pochodząca z XIII wieku budowla  wybudowana została w stylu romańskim, ale w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywana w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym.

Wśród najsławniejszych właścicieli posiadłości znajdują się przedstawiciele szlacheckiej rodziny Cernin czy ród Lobkowiczów, którzy weszli w posiadanie zamku w XVIII wieku. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających, a piękne wnętrza wzbudzają zachwyt turystów.

PUNKT WIDOKOWY PRZY ZAMKU

Najlepszy punkt widokowy znajduje się przy zamku, u stóp katedry św. Piotra i Pawła. To z tego miejsca idealnie widać jak u stóp Melnika łączą się dwie największe rzeki Czech – Łaba i Wełtawa.

Łaba wpływa od północy z Karkonoszy, Wełtawa od południa z Szumawy, a ich wody łączą się tuż pod Melnikiem. Widać tu również Kanał Wełtawski, który został zbudowany dla statków towarowych przewożących piasek, węgiel i inne ważne surowce przemysłowe. 

Widać stąd również najstarszy most w Melniku, który w 1888 roku połączył brzegi Łaby, a następnie został w 1938 roku zastąpiony stalową konstrukcją. 

WINO Z MELNIKA

Zamek jest również miejscem, gdzie można degustować lokalne wina, ponieważ Melnik jest jednym z najważniejszych regionów winiarskich w Czechach.

Winorośl rośnie na słonecznych zboczach wokół miasta od czasów starożytnych, więc początki jej uprawy wiążą się już z początkami chrześcijaństwa. Miejska legenda głosi zaś, że pierwszą beczkę wina przysłał do Czech książę morawski Świętopełk z okazji chrztu czeskiego księcia Borzywoja i jego żony Ludmiły. I to właśnie Ludmiła sprowadziła winorośl z Moraw i zasadziła ją blisko Melnika. Stąd też winnica pod zamiem nazwana jest winnicą św. Ludmiły.

Jej wnuk – Wacław – przejął opiekę nad winoroślą swojej babki, stając się dzięki temu patronem winiarzy, którego święto obchodzone jest hucznie 28 września. 

Okolice Melnika pozostały największym regionem winiarskim w Czechach. W wielu winiarniach i restauracjach będziecie mieli okazję kosztować lokalnego wina. To wyjaśnia również fakt, że największą imprezą w mieście jest oczywiście winobranie.

IMPREZY i FESTIWALE W MELNIKU

Poza winobraniem, w Melniku organizowanych jest sporo różnych festiwali i imprez kulturalnych. W trakcie tych wydarzeń miasto ożywa i staje się centrum rozrywki. Warto sprawdzić harmonogram imprez, aby móc uczestniczyć w lokalnych tradycjach i doświadczyć czeskiej kultury w pełnym blasku.

ROWEREM WOKÓŁ MELNIKA

Jak przekonaliśmy się na Autocamp Melnik – okolica to mekka rowerzystów! Każdy nasz kempingowy sąsiad miał ze sobą sprzęt rowerowy! Do najbardziej urokliwych szlaków zdecydowanie możemy zaliczyć Szlak Łabski. To długodystansowa trasa rowerowa, zaliczana do najlepszych w Europie, która ciągnie się wzdłuż rzeki Łaby na odcinku 1300 kilometrów! Możecie więc przy melnickim zamku wjechać na trasę rowerową i przejechać się kawałkiem tej świetnej trasy.

NOCLEGI W MELNIKU

Polecamy Wam gorąco pobyt na Autocamp Melnik, wspomnianym już w naszym artykule, który jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Możecie tu zamieszkać w domkach lub przyjechać z własnym namiotem, kamperem lub przyczepą.

Wolicie nocleg w hotelu? Zerknijcie na promocje na Booking.com 🙂 

Booking.com