Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Campingi > Czechy > Vranovska Plaz

Camping Vranovska Plaz koło Znojmo

ADRES:

671 02 Štítary č.ev. 432

CZECHY

KONTAKT:

Telefon: +420 724 101 725

e-mail: recepce@vranovska-plaz.cz

Dojazd i położenie campingu Vranovska Plaz

Na camping Vranovska Plaz długo ostrzyliśmy sobie zęby 😉  Wiedzieliśmy, że rokrocznie jest na podium najlepszych kempingów w Czechach. Tak więc w czasie naszych czeskich wakacji ruszyliśmy nad jezioro Vranovskie sprawdzić czy kemping zasługuje na te wszystkie wyróżnienia 😉

Camping Vranovska Plaz położony jest na południu Czech, bardzo blisko granicy z Austrią, zaledwie 30 kilometrów od Znojmo.

To jeden z największych czeskich kempingów na jakich byliśmy. Ponieważ ruch na tym kempingu jest jednokierunkowy, na obu krańcach znajdują się recepcje. W głównej, przy wjeździe – załatwiacie wszystkie formalności związane z zameldowaniem, tu dostaniecie wszystkie informacje odnośnie atrakcji okolicy, mapkę kempingu i listę animacji.

Mapa ze strony campingu Vranovska Plaz

Domki i parcele na campingu Vranovska Plaz

Kemping ma bardzo zróżnicowaną ofertę noclegową. Są tutaj mobile homy z jedną, dwoma lub trzema sypialniami, z w pełni wyposażoną kuchnią i jedną lub dwoma łazienkami.  Możecie wynająć domek z sypialniami i aneksem kuchennym, ale bez łazienek – wtedy korzystacie ze wspólnych sanitariatów. Są też malutkie, drewniane domki, w których znajdują się wyłącznie łóżka. Możecie również wynająć pokoje hotelowe.

Na kempingu Vranovska Plaz macie do dyspozycji aż 300 miejsc namiotowych i 60 miejsc dla przyczep kempingowych i kamperów. Miejsca dla caravaningu mają przyłącza elektryczne i dostęp do wody. 

Pola namiotowe są w kilku miejscach na kempingu – zarówno w strefie zacienionej z mnóstwem wysokich drzew, jak i na trawie gdzie nie ma żadnego cienia. Samochody ustawia się na wydzielonych miejscach wokół pól namiotowych.  

Na środku kempingu znajduje się nowo wybudowany sanitariat  z prysznicami, toaletami i umywalkami. Korzystanie z prysznica jest dodatkowo płatne i kosztuje 20 kun. W tym samym budynku znajduje się również ogólnodostępna kuchnia, na wyposażeniu której znajdują się kuchenki elektryczne, kuchenka mikrofalowa, czajniki, zlewozmywaki do mycia naczyń. Jest też dostęp do pralki i suszarki.

Atrakcje na campingu Vranovska Plaz

Kempingowa plaża jest największą i najładniejszą nad jeziorem Vranovskim. Macie tu sporo miejsca zarówno na relaks na kocu jak i aktywne spędzanie czasu, granie w piłkę czy badmintona. 

To świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych!  Nie mamy w zwyczaju wymądrzać się na tematy o których nie mamy zielonego pojęcia. Skoro mówimy, że okolica nadaje się do uprawiania sportów wodnych to właśnie tak jest. Wskoczyliśmy na SUP i do kajaka by popływać po okolicy. I faktycznie, przyjemna, ciepła i czysta woda powoduje, że wiosłowanie tu to czysta przyjemność.

Przy plaży przygotowano również sporo atrakcji dla dzieci, choć są one dodatkowo płatne. Jest więc tor przeszkód na wodzie, bieganie po jeziorze w wielkiej kuli, dmuchane zjeżdżalnie do wody czy wielki balon do skakania. W kempingowej wypożyczalni można wynająć łódki, rowery wodne, kajaki, SUPy i łódki napędzane silnikiem elektrycznym. Jest też szkoła windsurfingu dla początkujących. 

Przy plaży znajduje się też kilka boisk. Każdego lata odbywa się tu duży turniej siatkówki, rywalizacja toczy się w kilku kategoriach – turnieje mężczyzn i kobiet, drużyny mieszane, młodzieżowej. Przy plaży działają przeróżne bary, a leżaki i hamaki zachęcają do odpoczynku w słońcu. Genialnym miejscem jest zabytkowy statek, który dawniej kursował po jeziorze, a obecnie pełni funkcję baru.

Z innych atrakcji wodnych dostępna jest bezpłatna zjeżdżalnia, uwielbiana przez dzieci i młodzież. Jest tu też malutki brodzik dla najmłodszych. Dla tych co potrzebują większą dawkę adrenaliny przygotowano park linowy. I choć wydaje się niepozorny ma aż siedemnaście przeszkód i cztery tyrolki w koronach drzew. Jest plac zabaw dla dzieci i pokój zabaw. W sezonie sporo jest animacji, konkursów, przedstawień i zawodów sportowych.

W kilku miejscach na kempingu są knajpki, bary, restauracje i budki z jedzeniem na wynos. Są też dobrze zaopatrzone sklepy. Działa wypożyczalnia rowerów, a okolica świetnie nadaje się na rowerowe przejażdżki, więc polecamy skorzystać 🙂 

Tuż przy kempingu znajduje się charakterystyczna kładka dla pieszych rozwieszona nad  zatoką. Kładka powstała w latach 90-tych, ma ponad 250 metrów długości i spina brzegi jeziora. W przeszłości w tym miejscu kursował prom i przewoził turystów z jednego brzegu na drugi. 

Dla tych co lubią ekstremalne atrakcje przygotowano huśtawkę z mostu – atrakcje dostępna jest również dla dzieci.

Dużą popularnością wśród kempingowiczów cieszy się kino letnie połączone z sączeniem ulubionego napoju 😉 

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY CAMPINGI W EUROPIE NA FACEBOOKU 🙂

Obejrzyj nasz film z campingu Vranovska Plaz

Co warto zobaczyć w okolicy?

Wspomnianą wyżej kładką możecie przejść na drugą stronę jeziora. Jest tu kilka knajpek, więc to fajne miejsce na popołudniowy spacer na lody. W tym miejscu możecie wejść na zaporę vranovską, którą wybudowano w 1934 roku w celu wytwarzania energii elektrycznej, ochrony przeciwpowodziowej i rekreacji.

Tutaj również znajduje się przystań promowa, skąd można wybrać się w rejs po okolicy. Nie mogliśmy więc nie skorzystać z takiej okazji i  wyruszyliśmy w 1,5 godzinny rejs po jeziorze. Zbiornik wodny Vranov nazywany jest Morawskim Adriatykiem. Powstał w wyniku wybudowania zapory na rzece Dyi. Tak jak wpominaliśmy powodów wybudowania tamy było kilka – najważniejszy to wykorzystanie energii wodnej do produkcji energii elektrycznej. Ale pobocznym skutkiem zapory jest genialne miejsce do wypoczynku, bo faktycznie nie można się tu nudzić – wody zbiornika świetnie nadają się do uprawnia sportów, a okolica pełna jest zamków i pałaców. 

W czasie rejsu odkryliśmy, że panuje tu przesympatyczny zwyczaj machania do innych statków i osób na brzegu. Niektórzy mieszkańcy domków przy brzegu mają oryginalne pomysły o specjalne fanfary na powitanie przepływającego statku. Trasa naszego rejsu wiodła pod przystań przy zamku Bitov. Piękne położenie zamku dorównuje jego bogatym wnętrzom. Zamek Bitov jest jednym z najstarszych zamków na Morawach.

Przy kempingu jest przystanek ciuchci, która kursuje do oddalonego o kilka kilometrów miasteczka Vranov nad Dyjí. Możecie dojechać tu także rowerem. Sama miejscowość jest niezwykle urocza, położona nad wijącą się tu rzeką Dyją. Turyści przyjeżdżają tu podziwiać jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców w Europie. 

Czeskie kempingi testowaliśmy we współpracy z Visit Czechia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *