Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Czechy > Mariańskie Łaźnie

Mariańskie Łaźnie - cudo czeskich uzdrowisk

Mariańskie Łaźnie, to jedno z najbardziej urokliwych uzdrowisk w Europie Środkowej. To malownicze miasto, położone w zachodnich Czechach, od dawna przyciąga uwagę turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu zdrowia, relaksu i piękna. Skusiło również i nas 🙂 Wyruszyliśmy więc na kemping La Provence położony kilka kilometrów od Mariańskich Łaźni. Okolica świetnie nadaje się do jazdy rowerem, dlatego wskoczyliśmy na nasze jednoślady i ruszyliśmy do Mariańskich Łaźni.

Historia Mariańskich Łaźni

Choć o cudownych właściwościach gorących źródeł wiadomo było już w XII wieku, a w pierwszej połowie XVI w. na rozkaz króla Ferdynanda badano dokładnie tutejszą wodę, to początek miasta datuje się dopiero na pierwsze lata XIX wieku! Jest więc to bardzo młode miasto.

Od początku swojego istnienia było miastem uzdrowiskowym, a pierwsze domy uzdrowiskowe powstały w 1805 r. Na historię miasta i jego obecny wygląd ogromny wpływ miał ogrodnik Vaclav Skalnik, który wraz z architektem Fischerem i budowniczym Turnerem  w XIX wieku wspólnymi siłami stworzyli piękne domy zdrojowe, pawilony i kolumnady.

Skuszeni sławą nowego miasta, do Mariańskich Łaźni ściągały największe ówczesne osobistości w tym m.in. Goethe, Kafka, Nietzsche czy Fryderyk Chopin. Zresztą pobyt polskiego, wybitnego kompozytora, do dziś wspominany jest w mieście. Znajduje się tu m.in. Dom Chopina, pamiątkowa tablica, a co roku organizowany jest Festiwal Fryderyka Chopina.

Mariańskie Łaźnie są jednym z jedenastu wyjątkowych miast uzdrowiskowych, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO  jako ”Wielkie miasta uzdrowiskowe Europy”.

Mariańskie Łaźnie wspólnie z Karlowymi Warami i Franciszkowymi Łaźniami tworzą czeski trójkąt uzdrowiskowy.

Lecznicze wody w Mariańskich Łaźniach

Symbolem Mariańskich Łaźni zdecydowanie są lecznicze wody, które przyciągają kuracjuszy jak magnes 🙂 Skład chemiczny licznych źródeł miasta sprawia, że jest to idealne miejsce do leczenia wielu różnych dolegliwości. Woda, która wytryskuje z głębi ziemi, pełna jest minerałów tj. siarka, wapń, magnez i żelazo.W samym mieście źródeł jest 40, zaś w okolicy aż 100.  To co wyróżnia wody w Mariańskich Łaźniach to ich temperatura – wody mają raptem od 7 do 10 stopni. 

Wody źródlane od lat stosowana jest w leczeniu dróg moczowych, nerek, schorzeń ginekologicznych czy metabolicznych. Zalecane są również w przypadku chorób onkologicznych.

Słynna kolumnada w Mariańskich Łaźniach

Źródła mineralne są osłonięte pawilonami i kolumnadami, które pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę uzdrowiskową miasta.

Kolumnada to nazwa budynku będącego pijalnią wód zdrojowych, a ta w Mariańskich Łaźniach jest zdecydowanie dziełem sztuki! I nie bez przyczyny znajduje się w rejestrze czeskich zabytków.  

Neobarokowa Kolumnada została zbudowana w latach 1888-1889 na miejscu budynku uzdrowiskowego. Jej budowę zlecił opat klasztoru Tepla, a pracami budowlanymi zarządzał miejscowy budowniczy Johann Koenig. Żeliwną konstrukcję kolumnady wykonano w hucie żelaza w Blansku i w kawałkach przywieziono pociągiem do Mariańskich Łaźni.

Dzięki pracom rekonstrukcyjnym można dziś podziwiać piękny kasetonowy sufit i freski autorstwa Josefa Vyleťala. Reliefy z brązu wykonał Antonin Kuchar. 

Śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach

Kolejną atrakcją jest znajdująca się nieopodal kolumnady Śpiewająca Fontanna. To okrągły basen o średnicy 18 metrów, z kamienną rzeźbą pośrodku. Pokazy wody w rytm muzyki odbywają się w sezonie turystycznym codziennie o nieparzystych godzinach, a dodatkowo pokazy wieczorne wykorzystują w spektaklu również światło. 

Fontanna ma łącznie 330 dysz, a środkowy strumień wody może osiągnąć nawet 6 metrów. W czasie pokazów wybrzmiewają zarówno utwory muzyki klasycznej np. Karneval Antonina Dvoraka, jest opera w wykonaniu Andrea Bocellego czy kultowa piosenka z filmu Titanic w wykonaniu Celine Dion. Pokazy Śpiewającej Fontanny możecie podziwiać od 30 kwietnia do 31 października. 

Luksusowe łaźnie, dużo zieleni i inne atrakcje Mariańskich Łaźni

Wizyta w Mariańskich Łaźniach to nie tylko leczenie, ale także luksusowy wypoczynek. Miasto oferuje szeroki wybór luksusowych hoteli, restauracji i sklepów, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających gości. Wielu turystów  korzysta z tutejszych zabiegów SPA i Wellness.

Mariańskie Łaźnie zachwyciły nas ilością zieleni i parków. Jest tu Park Centralny, położony w sercu miasta i park przy źródle Ferdynanda. Park przy Leśnym Źródle znajduje się w północnej części miasta i słynie z pawilonu chroniącego źródełko wody mineralnej. W lecie często odbywają się tu koncerty na świeżym powietrzu. W parku przed hotelem Krakonos znajduje się szlak przedstawiający tradycyjne postacie z bajek. To posągi z piaskowca, które są dziełem uczniów Liceum Rzeźby i Kamieniarstwa. Świetny plac zabaw z tyrolką znajduje się w parku przy źródle PrelatPark Boheminium to teren edukacyjno-rekreacyjny na wschodnim krańcu Mariańskich Łaźni, w którym znajdują się szczegółowe modele (w skali 1:25) najważniejszych obiektów historycznych i zabytków techniki w Republice Czeskiej.

Mariańskie Łaźnie świetnie nadają się na jednodniową wycieczkę. Nam bardzo spodobało się to, że mogliśmy tu dotrzeć na rowerach z pobliskiego kempingu 🙂 Jeśli szukacie fajnej miejscówki w Mariańskich Łaźniach to zerknijcie na camping La Provence.

Noclegi w Mariańskich Łaźniach

Naszą bazą wypadową był camping La Provence położony 5 kilometrów od Mariańskich Łaźni, dlatego do miasta dotarliśmy na rowerach. Zobaczcie jak wygląda kemping: 

Wolicie kemping? Zerknijcie na oferty promocyjne na Booking.com

Booking.com