Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Czechy > Karlowe Wary
Karlowe Wary - Perła czeskiego kurortu
Karlowe Wary to urokliwe miasto w zachodnich Czechach, które przyciąga turystów swoimi gorącymi źródłami, architekturą i pięknymi krajobrazami. Miasto położone jest niezwykle malowniczo. Karlowe Wary przytuliły się bowiem do okolicznych wzgórz, a miasto przecina rzeka Ohrza z trzema dopływami: Teplą, Rolavą i Chodowskim Potokiem. Tereny górskie znajdują się w obrębie Parku Krajobrazowego Lasu Sławkowskiego.
Miasto to ma bogatą historię i jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Europie Środkowej. My odkrywaliśmy uroki Karlowych Warów w czasie majówki, korzystając z pobytu na campingu Na Spici, położonego 15 km od miasta. Zobaczcie czym nas zachwyciło!
Historia Karlowych Warów
Początek Karlowych Warów datuje się na 1350 rok, kiedy to odkryto gorące źródło bijące wśród lasów. Osadę nazwano Gorące Łaźnie, a już 20 lat później miejscowość otrzymała prawa miejskie. Szybko przekonano się o leczniczych właściwościach gorących źródeł. Pierwsza specjalistyczna książka mówiąca o dobroczynnym wpływie leczniczych wód z Gorących Łaźni pojawiła się w 1522 roku.
Jednak kolejny wiek nie był łaskawy dla tej okolicy, którą nawiedziły powodzie, pożary i wojny. Dopiero w XVIII wieku kuracjusze na nowo odkryli Karlowe Wary, a prawdziwy boom turystyki uzdrowiskowej datuje się na początek XX wieku. Ogromny napływ turystów i kuracjuszy spowodował duże inwestycje i zmiany w zabudowie miasta. W miejsce wyburzonych kamienic powstało wiele unikatowych budynków – willi, hoteli, domów zdrojowych i kolumnad. W okresie międzywojennym liczba gości nie wzrastała, jednak mocno zmienił się typ klienta. Do Karlowych Warów ściągała śmietanka towarzyska, arystokracja i bogaci kupcy, co wymusiło na hotelach i restauracjach podniesienie jakości świadczonych usług.
Warto wiedzieć, że w 1938 roku Karlowe Wary należały do III Rzeszy, przez co miasto mocno ucierpiało w wyniku bombardowań miasta przez brytyjskie lotnictwo w czasie II wojny światowej.
Legenda o powstaniu Karlowych Warów
Nieco inną wersję powstania miasta głosi miejska legenda. Mówi ona bowiem o tym, że pewnego razu Karol IV brał udział w polowaniu. W pogoni za rannym zwierzęciem dotarł do ukrytych w gęstwinie gorących źródeł. Zwierzę wskoczyło bez wahania do gorącego strumienia, a Karol stał się świadkiem cudu, gdyż rany jelenia natychmiast się zagoiły.
Karol IV nakazał więc założyć w tym miejscu osadę, w której sam z przyjemnością zażywał kąpieli, lecząc swoją chorą nogę.
Gorące źródła Karlowych Warów i ich właściwości lecznicze
Karlowe Wary są największym czeskim uzdrowiskiem, więc pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy podczas wizyty w Karlowych Warach są gorące źródła. Miasto słynie z licznych źródeł mineralnych, których woda ma zbawienne właściwości lecznicze. Karlowe Wary wraz z Mariańskimi Łaźniami i Franciszkowymi Łaźniami tworzą tzw. trójkąt uzdrowiskowy.
W mieście znajduje się kilkadziesiąt gorących źródeł, których początek znajduje się około 2 kilometrów pod ziemią. Poza charakterystycznym smakiem, największą cechą wyróżniającą źródła w Karlowych Warach jest zróżnicowana temperatura poszczególnych ujęć która waha się od 41 do 73˚C.
Trzynaście źródeł umieszczono w specjalnie wybudowanych pijalniach, które nazwano kolumnadami. Znajdują się one w zasięgu kilkunastominutowego spaceru, stąd też codziennym widokiem są kuracjusze wędrujący od źródła do źródła z charakterystycznymi kubkami z dzióbkiem w ręce. Oczywiście wodę możecie nalać do czegokolwiek – kubka czy butelki, ale popijanie jej z uzdrowiskowych kubków jest zdecydowanie bardziej efektowne 😉 Woda ma bardzo charakterystyczny smak, a jak dodacie do tego fakt, że jest ciepła jak herbata to można spodziewać się, że nie za bardzo smakuje kuracjuszom. Ale czego się nie robi, by być pięknym i zdrowym!
Gorące źródła wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób m.in. układu pokarmowego, cukrzycy, wątroby, trzustki czy dolegliwości neurologicznych. Zalecane są pacjentom po leczeniu onkologicznym.
Poza leczniczymi wodami, w mieście działają domy zdrojowe, sanatoria i obiekty uzdrowiskowe, w których leczą się pacjenci z całego świata. Doceniono działalność miasta i w 2021 roku wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO poświęconą wielkim miastom uzdrowiskowym Europy.
Kolejka Diana i najlepsze punkty widokowe w mieście
Jedną z największych atrakcji Karlowych Warów, którą szczególnie upodobały sobie dzieci jest wjazd kolejką linowo-terenową Diana na Wzgórze Przyjaźni. Na szczycie znajduje się wieża widokowa Diana, restauracja, mini zoo i motylarnia. Okolica stworzona jest do spacerów po lesie, a oznaczone trasy prowadzą na świetne punkty widokowe. Zobaczcie tutaj, opisaliśmy je dokładnie – Kolejka Diana i punkty widokowe Karlowych Warów
Piękne budynki Karlowych Warów
Architektura Karlowych Warów jest imponująca. Spacerując po mieście, można podziwiać piękne XIX-wieczne budynki, które są świadectwem dawnej świetności miasta.
Nie można ominąć budynku Teatru Miejskiego, znanego ze swojej wspaniałej fasady i bogatej historii artystycznej. Innym punktem orientacyjnym jest Kolumna św. Trójcy, imponujący pomnik zlokalizowany na placu.
Z budynków sakralnych wyróżnia się cerkiew św. Piotra i Pawła wybudowana pod koniec XIX wieku. To kościół w stylu bizantyjskim, ma plan w kształcie krzyża greckiego i pięć pozłacanych kopuł. Ściany kościoła uzupełniają liczne malowidła ozdobne.
Koniecznie zerknijcie na Wieżę Zamkową z XIV wieku. Ta położona na skale nad ulicą Trziste budowla, w historycznym centrum miasta, jest pozostałością po małym gotyckim zamku wybudowanym na polecenie Karola IV. Podczas niszczycielskiego pożaru w 1604 roku zamek doszczętnie spłonął i zamienił się w ruinę. Wieżę, która przetrwała pożar, przebudowano na wieżę strażniczą. Głośnym trąbieniem witano z niej ważnych gości przybywających do miasta, a także otwierano corocznie sezon uzdrowiskowy.
Muzea i wydarzenia kulturalne w Karlowych Warach
Miłośnicy kultury i historii znajdą w Karlowych Warach wiele muzeów i galerii, które eksponują zarówno dzieła sztuki lokalnej, jak i międzynarodowej. Warto odwiedzić Muzeum Moser, gdzie można podziwiać wyjątkowe dzieła szkła artystycznego. Karlowe Wary słyną również z organizacji międzynarodowego festiwalu filmowego, który przyciąga znane osobistości z całego świata. Jest to okazja do podziwiania najnowszych produkcji filmowych i spotkania się z ich twórcami.
Oprócz wszystkich tych atrakcji, Karlowe Wary oferują również wiele restauracji, kawiarni i sklepów, gdzie można skosztować lokalnych specjałów i zakupić unikalne pamiątki.
Wizyta w Karlowych Warach to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na relaks, cieszenie się przyrodą i odkrywanie bogatej historii tego miejsca. Bez względu na to, czy jesteś kuracjuszem, chcesz delektować się pięknymi widokami czy po prostu odpocząć od codziennego zgiełku, Karlowe Wary są doskonałym miejscem na wakacyjny wypoczynek.
Ciekawostki o Karlowych Warach
- Vridlo to najważniejsze źródło mineralne w Karlowych Warach i jeden z symboli miasta. Woda z tego źródła osiąga temperaturę nawet 72°C i wytryskuje na wysokość 12 metrów.
- Karlowe Wary słyną z pięknych kolumnad, które oferują możliwość spaceru i picia wody mineralnej. Kolumnada Młyńska, Targowa i Ogrodowa to najładniejsze kolumnady w mieście. Każda z nich ma swój unikalny charakter i architekturę.
- W 1807 Jan Becher rozpoczął w Karlowych Warach produkcję likieru Becherovka – w późniejszych latach najsłynniejszego karlowarskiego wyrobu. Becherovkę serwuje się więc w każdym szanującym się barze w mieście.
- Wafle z Karlowych Warów znane jako Karlovarske oplatky należą do tradycyjnych przysmaków, rozchwytywanych przez turystów. Pochodzą z XVIII wieku, kiedy częstowano gości waflami posypanymi cukrem. Obecnie możecie wybierać spośród oferowanych smaków – są wafle z nadzieniem czekoladowym, orzechowym czy waniliowym. Wafle świetnie nadają się na pamiątkowy prezent z Karlowych Warów.
Karta Regionu Karlowarskiego
Dla turystów przygotowano fajną ofertę w postaci Karty Regionu, dającej sporo zniżek i bezpłatnych wejść do prawie 60 zabytków i atrakcji turystycznych, nie tylko w mieście, ale całym regionie. Z kartą można również podróżować komunikacją miejską. Możecie wykupić kartę na 2, 4 lub 7 dni. Miejsca, gdzie możecie skorzystać z karty oznaczone są na mapie, którą otrzymacie. Dodatkowo każdy zabytek czy atrakcja posiada w widocznym miejscu znaczek świadczący o udziale w programie.
Czy warto wybrać się do Karlowych Warów?
Karlowe Wary to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę! Przez wielu Polaków wciąż nieodkryte Czechy czekają na poznanie 🙂 Nastawcie się na niespieszne spacery, specyficzny smak i ciepło uzdrawiających źródeł, piękne widoki i pyszną kuchnię 🙂
Gdzie spać w Karlowych Warach?
Jeśli planujecie wypad do Karlowych Warów, to my polecamy Wam świetną miejscówkę – to camping Na Spici położony w miejscowości Kyselka, około 15 kilometrów od centrum Karlowych Warów.
Wolicie hotele? Sprawdźcie oferty promocyjne na Booking.com 🙂
Najlepsze campingi w Czechach
-
Camping Olsovec
Dowiedz się więcej -
Camping Vranovska Plaz
Dowiedz się więcej -
Camping Chaty Zvule
Dowiedz się więcej -
Camping Frymburk
Dowiedz się więcej -
Camping Stribrny Rybnik
Dowiedz się więcej -
Camp Lodin
Dowiedz się więcej -
Safari Kemp Dvur Kralove
Dowiedz się więcej -
Camp Ostra
Dowiedz się więcej -
Autocamp Melnik
Dowiedz się więcej -
Camping La Provence
Dowiedz się więcej -
Camping Na Spici
Dowiedz się więcej