Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Czechy > Zoo Safari w Dvur Kralove

ZOO z Safari w Dvur Kralove - kawałek Afryki w Czechach

O ZOO w Dvur Kralove słyszeliśmy już wiele dobrego, ale nigdy nie było czasu by się tu wybrać. Aż wstyd się przyznać, bo z Wrocławia to raptem 150 kilometrów. Tak więc postanowiliśmy poprawę i w końcu zaplanowaliśmy wypad do Dvur Kralove, chcąc przy okazji przetestować camping Safari Park, położony tuż przy zoo.

Działalność ZOO w Dvur Kralove

ZOO Dvur Kralove, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w miejscowości Dvur Kralove nad Labem, około 50 km od granicy polsko-czeskiej w Kudowie.

Ze względu na liczbę zwierząt, zoo plasuje się wśród największych, najbardziej znanych i najbardziej słynnych parków zoologicznych w  Czechach. Ponadto, oferuje największą liczbę afrykańskich gatunków w Europie i jest uważany przez niektórych za jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie. 

Zoo jest zaangażowane w publiczne projekty mające na celu zachowanie i odtworzenie zwierząt dzikich, a także ich ponowne wprowadzenie do naturalnych środowisk. Jest to szczególnie ważne w przypadku gatunków, które wyginęły, które zoo aktywnie się opiekuje.

Zwierzęta gorącej Afryki w Dvur Kralove

Zoo w Dvur Kralove specjalizuje się w zwierzętach z gorącej Afryki.

W zoo jest sporo pawilonów i ekspozycji, dzięki którym poczujecie się jak w Afryce! Jest tu pawilon Madagaskar z lasem tropikalnym, który zamieszkują lemury, orangutany, żółwie czy dzioborożce.

W genialnym pawilonie dla żyraf z podniesioną kładką możecie stanąć oko w oko z tymi pięknymi zwierzętami.

Na afrykańskiej sawannie spotkacie słonie czy mangusty, a w pawilonie „Afrykańskie bestie” wypatrzycie gepardy, lamparty czy hieny.

Jest pawilon hipopotamów, goryli i okapi. Sporą frajdę sprawia zwiedzającym obserwowanie surykatek. Jest też świetnie zorganizowany teren nazwany West Cape, gdzie pustynia spotyka się z oceanem, a Wy możecie obserwować nurkujące pingwiny czy brodzące w wodzie flamingi i pelikany.

Wioska afrykańska w sercu zoo

Wzorując się na wiosce w Burkina Faso stworzono w  ZOO Dvur Kralove zabudowania charakteryzujące się unikatową dekoracją domów i typową architekturą afrykańskiego plemienia. W niektórych  domkach możecie podejrzeć małe afrykańskie gryzonie czy nietoperze.

Afrykańskie safari w zoo Dvur Kralove

Safari Park Dvur Kralove jest podzielony na trzy części – klasyczną część spacerową ogrodu, piesze safari i safari z przejażdżkami samochodowymi. 

Safari do jazdy samochodem określane jest jako Afrykańskie Safari Josefa Vagnera i Lwie Safari. Odwiedzający, którzy tam wyruszą, będą mieli do przejechania około 5,5 km.

Początek trasy wiedzie pomiędzy obszarami dużych wybiegów afrykańskich zwierząt kopytnych i zwierząt. Przejedziecie pomiędzy antylopami, łosiami, końmi, kozłami wodnymi, stadami zebr, gnu i gnu pasących się na rozległych łąkach, zobaczysz pelikany pływające po powierzchni zbiornika wodnego czy kwartet strusi. Na pewno nie przegapicie po drodze żyraf.

Safari wśród lwów

Droga z Afrykańskiego Safari prowadzi dalej na Lwie Safari, gdzie na 600-metrowej trasie odwiedzisz lwy i lwice afrykańskie i berberyjskie. Lwie safari zostało otwarte w 2015 roku i jest jedynym tego typu w Czechach. 

Macie trzy możliwości poruszania się po safari: 

  • Wasze auto  – Safari Park Dvur Kralove to jedyne miejsce w Czechach, gdzie własnym samochodem można przejechać się wśród afrykańskich zwierząt.  Wjazd na safari własnym samochodem możliwy jest tylko do godziny 17:15 i wyłącznie w sezonie letnim. Podróżując własnym samochodem istnieje możliwość poruszania się po safari tak długo, jak potrzebujecie.
  • ciężarówka Afrika – to pojazd specjalny z przyczepą, który może pomieścić do 45 osób. W czasie przejażdżki usłyszycie ciekawostki o zwierzętach, które właśnie mijacie. Taki przejazd trwa 50 minut.
  • Safaribus – specjalny autobus mieszczący do 52 osób, ale ważna uwaga – trasa Safirbusa obejmuje wyłącznie afrykańskie safari, pojazd nie wjeżdża na safari dla lwów.  

W strefie safari dla lwów bezpieczeństwo w czasie przejazdu jest stale nadzorowane przez przewodników, którzy podążają za pojazdami. Koniecznie przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa – nie wolno otwierać okien i drzwi, należy zablokować drzwi (zwierzęta potrafią otworzyć auto), nie wolno mieć psów i innych zwierząt w samochodzie w czasie przejazdu przez safari. 

Jeśli wciąż będziecie głodni wrażeń, to polecamy wieczorne safari, w czasie którego  czeka na Was obserwacja zebr, żyraf i antylop w blasku zachodzącego słońca. 

Atrakcje, bary i restauracje

Plac zabaw przy wejściu do zoo to spektakularna drewniana konstrukcja w stylu afrykańskim,  z parkiem linowym, drabinami i torem przeszkód, która zdobyła w 2013 roku pierwszą nagrodę za najlepszy drewniany plac zabaw w Czechach. Zaś plac zabaw przy restauracji Lemur wyposażony w  huśtawki i zjeżdżalnie, zachwyci każdego małego i dużego gościa już od samego wejścia. 

Kapitalny jest zamek linowy w pobliżu wybiegów dla lwów, a niektóre jego wieże stoją bezpośrednio nad  zwierzętami. Są interaktywne stacje z quizami i zagadkami, a także wybiegi z owcami i kozami w Dziecięcym Zoo. W sezonie działa również park linowy.

Sporą atrakcją, a jednocześnie zaskoczeniem może być lokalny browar! Browar Safari powstał w 2018 roku i oferuje pięć rodzajów piwa. Część dochodu ze sprzedaży piw przeznaczona jest na wsparcie nosorożców.

Na terenie zoo działa restauracja Lemur z domowymi posiłkami, Kibo oferująca pizzę i makarony, a także stragany z deserami czy napojami.

To co nas urzekło to fakt, że we wszystkich restauracjach i punktach gastronomicznych nie używa się oleju palmowego. Jest ot sprzeciw przeciw plantacjom palm olejowych, przez które niszczone są duże obszary lasów tropikalnych.

Na terenie zoo można również zorganizować wesele, spotkania firmowe czy wycieczkę szkolną.

Nietypowe zwiedzanie zoo

Poza standardowym zwiedzaniem można również wykupić pakiety, które pozwolą Wam poznać tajniki pracy opiekuna zoo. Można wykupić rodzinną wizytę na terenie hodowli żyraf, słoni, gadów czy ryb.

Dla dorosłych również przygotowano specjalną ofertę. Osoby, które ukończyły 18 lat mogą zamienić się w pielęgniarkę zwierząt lub ich kucharza. Dzień zaczyna się przed godziną ósmą, kiedy to uczestnik przebija się w odzież ochronną. Rano zajmuje się zwierzętami, karmi je i sprząta kwatery. Być może będzie okazja do obserwacji zabiegu weterynaryjnego czy narodzin szczenięcia. Cały program kończy się popołudniu. Zwierzęta które można leczyć to ptaki, pingwiny, słonie czy nosorożce.

Imprezy tematyczne w zoo Dvur Kralove

W zoo Dvur Kralove odbywa się wiele imprez i dni tematycznych wśród których warto wspomnieć np. Dni Afryki w czasie których sporo jest kultury afrykańskiej, muzyki i gastronomii. Są podróże do czasów prehistorycznych, dzień zebry, żyrafy czy nosorożca. Są imprezy z okazji halloween, walentynek czy świąt.

Informacje praktyczne

Park Safari czynny jest codziennie, także w święta, od godziny 9:00.

Bilety wstępu najlepiej zakupić online – unikniecie wtedy niepotrzebnego stania w kolejce. Bilety możecie zakupić zarówno na spacer po zoo, jak i na zoo safari własnym autem. Opłaty za przejazd ciężarówką Afrika i Safaribusem można kupić wyłącznie na miejscu.

Parking jest bezpłatny i znajduje się przed wejściem do zoo.

Na teren zoo możecie wejść z psem, który musi być cały czas na smyczy. Na terenie ogrodu znajdują się poidła z miskami z wodą dla czworonożnych przyjaciół. Z psami nie można wchodzić do pawilonów, jest także kategoryczny zakaz wjazdu z psem na safari. 

Nocleg w Dvur Kralove

Jeśli myślicie o wycieczce do zoo w Dvur Kralove, to będzie to strzał w dziesiątkę! A jak jeszcze połączycie to z noclegiem na campingi Safari Park Resort i wynajmiecie sobie afrykański bungalow czy namiot glampingowy, to na dzień dobry powita Was widok spacerujących pod oknami żyraf i zebr. Zobaczcie!

Zobaczcie nasz film z campingu Safari Park Resort w Dvur Kralove

Wolicie nocleg w hotelu? Zerknijcie na promocję na Booking.com 🙂

Booking.com