Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Portugalia > Porto > Co warto zobaczyć

Porto. Co warto zobaczyć?

Porto to miasto wina, pięknej starówki, mostów i tętniącej życiem rzeki Duero. I choć cała Portugalia jest piękna, to dla nas właśnie Porto jest miastem, które rozkochało nas w sobie na zabój. Co warto zobaczyć w Porto? Już podpowiadamy!

Atrakcje Porto

Na zwiedzanie miasta warto poświęcić minimum cały dzień. My byliśmy w Porto kilka dni i wciąż mamy niedosyt  To miasto ma w sobie coś zadziornego, co jednocześnie dodaje mu uroku. Jest zupełnie inne niż Lizbona czy Faro. Oto lista miejsc i zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć w Porto. 

Ponte Luís I

Most Ludwika I to zdecydowanie jeden z symboli miasta. Ogromny, stalowy, czerwony most łączy oba brzegi rzeki Duero. Most jest dwukondygnacyjny i bardzo długi (ponad 380 metrów). Kiedy był budowany był najdłuższym na świecie mostem dwukondygnacyjnym. Ponte Luis łączy Porto z miastem Vila Nova de Gaia. Otwarcie mostu nastąpiło w 1886 roku. Obecnie górnym poziomem przejeżdża metro, jest tu też chodnik dla pieszych. I zdecydowanie stąd jest najpiękniejszy widok na Porto. Dolny poziom przeznaczony jest do ruchu kołowego. Są tu też chodniki dla pieszych. 

Katedra Sé do Porto

Katedra w Porto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z najważniejszych świątyń w całej Portugalii. Góruje nad dzielnicą Ribeira i jest jednym z symboli Porto. Pierwsza świątynia stanęła w tym miejscu w XII wieku, a następnie była wielokrotnie przebudowywana. Katedra zachwyca zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. To mix stylów architektonicznych, wzbogacony płytkami azulejos. Budowla posiada dwa wspaniałe krużganki, srebrny ołtarz i renesansowe schody do sali pokutnej. Katedra była świadkiem wielu ważnych wydarzeń tj. zaślubiny króla. Przed katedrą jest spory plac Terreiro da Se, który jednocześnie jest genialnym punktem widokowym na rzekę Duero.

Ribeira w Porto

Ribeira czyli jedna z dzielnic w Porto położona przy rzece Douro. Sama dzielnica jest o tyle ciekawa, że została wpisana na listę UNESCO.  Znajdziecie w niej między innymi wspomnianą już katedrę Se do Porto. My jednak zachęcamy Was by trochę pospacerować po tym wspaniałym rejonie. Dlaczego? Posiada wspaniałe budowle, które są ozdobione kafelkami azulejos ( podobnie jak dworzec), wąskie uliczki, ciemne i fascynujące przejścia oraz dużo kawiarni. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat Porto. Po prostu będąc w Ribeirii odłóżcie mapy, zapuście się w plątaninę uliczek i poszukajcie co ciekawego skrywa ta dzielnica  My przez przypadek natrafiliśmy na plątaninę uliczek, a pośród nich na urodziny pewnej uroczej 8 latki czy “sklepik” oferujący dwa produkty – wodę i piwo 🙂

Kościół św. Franciszka

Kościół św. Franciszka to następna budowla sakralna, która olśni Was swym pięknem. Choć z zewnątrz wydaje się surowy, to wnętrze może przytłoczyć namiarem zdobień. Ono wręcz ocieka złotem  Zobaczycie w nim między innymi barokowy portal na głównej fasadzie i ołtarz z którego słynie kościół, przedstawiający Drzewo Jessego (czyli wyobrażenie drzewa genealogicznego Jezusa). Poza nawą główną możecie zwiedzić również muzeum oraz katakumby. Sam kościół wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  

Inne miejsca warte zobaczenia w Porto

Avenida dos Aliados to ważna aleja w mieście. Mieści się przy niej ratusz oraz budynki różnych instytucji w Porto. Aleja jest ogromna i jest jedną z najpiękniejszych w mieście. Warto przejść się nią i pooglądać fasady budynków, rzeźby oraz poboczne uliczki. Dworzec São Bento to następna atrakcja którą trzeba zobaczyć w Porto. Wejdźcie do środka, a zobaczycie piękne ściany ozdobione z kafli azulejos. Przedstawiają one ważne sceny historyczne związane z Porto. Palácio da Bolsa jest to pałac Giełdy, który ma bardzo bogato zdobione wnętrza sal, a jedną z najciekawszych jest Sala Arabska. 

Punkty widokowe w Porto

Poza wspomnianym placem przed katedrą, innym fajnym punktem widokowym jest wieża kościoła Kleryków czyli Torre dos Clérigos, zbudowana głównie z granitu i marmuru. Ma blisko 80 metrów, a kiedy powstawała była najwyższą budowlą w całej Portugalii. By wejść na szczyt wieży trzeba pokonać około 240 schodów. To 6 pięter, a z ostatniego rozciąga się wspaniała panorama miasta. Bilet kosztuje 5 euro (dzieci poniżej 10 lat nie płacą).

Coś dla fanów Harrego Pottera

Czy są tu fani Harrego Pottera? Jeśli tak, to mamy dla Was “wisienkę na torcie” w Porto.  Księgarnia Lello & Irmao (Livraria Lello & Irmão) to najpiękniejsza księgarnia w Porto i całej Portugalii! Co ma z tym wspólnego Harry Potter? Otóż ta przepiękna księgarnia była inspiracją  dla J.K. Rowling podczas pisania książek o Harrym. Jeśli wejdziecie do środka wszystko zrozumiecie  Trzeba spojrzeć tylko na drewniane schody. Autorka Harrego Pottera kiedyś mieszkała w mieście i właśnie chodziła do tej księgarni, którą w pewien sposób przeniosła na kartki książki.

Wnętrze po prostu powala i uważamy, że trzeba je koniecznie zobaczyć. Drewniane schody, wspaniałe witraże, sztukateria oraz oczywiście książki! Kochamy ten klimat 🙂

Vila Nova de Gaia – dzielnica słynąca z wina

Porto kojarzy się z winem. I słusznie! Tyle, że sercem tętniącym winem jest miasto Vila Nova de Gaia, położone na przeciwległym brzegu rzeki Duero. Pełno tu winiarni, piwnic z ogromnymi beczkami pełnymi wina porto i niesamowitą atmosferą. Przez setki lat do przewozu beczek używane były łodzie nazywane barcos rabelos, które obecnie możecie podziwiać zacumowane wzdłuż wybrzeża. Obecnie to głównie wielkie szyldy reklamowe producentów win   Niektórymi z nich możecie wyruszyć w turystyczny rejs. 

Winnice udostępnione są zwiedzającym. Wycieczki wraz z przewodnikiem schodzą do magazynów wypełnionych po dach beczkami. W cenie takiej wycieczki jest degustacja trunku oraz zniżka w firmowym sklepie  Do najsłynniejszych producentów win z tego regionu należy m.in. Sandeman, Calem, Ferreira, których piwnice możecie zwiedzać.

Cais de Gaia to piękna promenada prowadząca wzdłuż rzeki. To właśnie stąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Porto. Miasto nazywane w skrócie Gaia, połączone jest z Porto mostem Ludwika I. Na górną kondygnację mostu możecie wjechać kolejką linową startującą z promenady.

Plaże w Porto

Centrum Porto położone jest kilka kilometrów od wybrzeża, gdzie rzeka Duero łączy się oceanem. Na najpopularniejsze plaże tj. Praia do Ourigo czy Praia do Carneiro, znajdujące się w dzielnicy Foz dojedziecie komunikacją miejską (tramwajami lub autobusami). Warto wiedzieć, że często mocno tu wieje, dlatego mimo upału w centrum, zabierzcie ze sobą coś cieplejszego. 

Tuk tuki w Porto – pomysł na rodzinne zwiedzanie

Na koniec chcemy Wam podpowiedzieć fajną opcję zwiedzania miasta, a mianowicie przejażdżkę Tuk-Tukiem wraz z przewodnikiem. Tuk Tuki parkują w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów i niejednokrotnie zostaniecie zaproszeni do skorzystania z oferty lub zostanie Wam wciśnięta w dłoń ulotka. Wariantów wycieczek jest sporo – od 45 minutowych po kilku godzinne. My wybraliśmy dwugodzinną wycieczkę po Ribeiri, Vila Nova de Gaia i wzdłuż plaży. Polecamy gorąco! To świetna przygoda 🙂

Więcej fotek z pięknego Porto

16 odpowiedzi na “Co warto zobaczyć w Porto?”

Fajne miasto, widać, że ma typowo wakacyjny klimat. Ponieważ jestem fanem Pottera na pewno zobaczę w przyszłości to miasto i słynną księgarnię 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *