Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Portugalia > Lizbona > Żółte tramwaje

Zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem

Żółty tramwaj to niewątpliwie najsławniejszy symbol Lizbony. Poza tym, że to spora atrakcja turystyczna, to też normalny środek transportu, który można wykorzystać Dziś pokażemy jak może wyglądać zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem.

Zwiedzanie Lizbony tramwajem

Zacznijmy od biletów. W poprzednim wpisie o Lizbonie opisaliśmy kartę Viva Viagem. To karta magnetyczna, która  kosztuje 0,50 euro. Potem należy ją doładować. My korzystaliśmy z biletów 24-godzinnych – cena ok. 7 euro. Karta upoważnia do przejazdu metrem, autobusami, tramwajami, windami i kolejkami. Mając taką kartę możecie niezliczoną ilość razy wsiadać i wysiadać ze środków komunikacji miejskiej. Taka tańsza opcja hop-on, hop-off  😉

Tramwaj lini 28 w Lizbonie

Mając już bilet udajcie na przystanek tramwaju linii 28. To linia turystyczna, której trasa poprowadzona jest przy najważniejszych lizbońskich zabytkach. I tutaj właśnie kursują historyczne, żółte tramwaje o nazwie Remodelado. Linia niestety jest bardzo mocno oblegana przez turystów. W szczycie sezonu, aby wsiąść do tramwaju w centrum trzeba mieć dużo szczęścia, gdyż wagony są tak zapchane, że motorniczowie nie zabierają kolejnych turystów. Dlatego polecamy Wam udać na przystanek początkowy na trasie. Mu wsiedliśmy na pętli znajdującej się na Campo Ourique. Dzięki temu mieliśmy miejsca przy oknie i mogliśmy nacieszyć się widokami na miasto.

O placu de Comercio, katedrze Se czy Rue Augusta, które tramwaj mija po drodze pisaliśmy tutaj: Lizbona – co warto zobaczyć.  Jeśli nie zwiedziliście ich wcześniej, koniecznie wysiądźcie z tramwaju i zobaczcie te miejsca.

Cała trasa tramwaju wygląda tak:

Alfama - najstarsza dzielnica Lizbony

My wysiedliśmy na przystanku Lg. Portas Sol i ruszyliśmy w stronę Alfamy, najstarszej i chyba najbardziej klimatycznej dzielnicy Lizbony. Zapuście się w wąskie, strome i brukowane uliczki. Z mijanych barów dobiegnie Was portugalska muzyka fado, która właśnie tu się narodziła.  Najlepszy punkt widokowy na miasto znajduje się na Miraduro das Portas do Sol. 

Zamek Św. Jerzego w Lizbonie

Zamek góruje nad stolicą Portugalii. Pierwsze fortyfikacje powstały w tym miejscu jeszcze za czasów rzymskich. Dzisiejsza budowla powstała w X wieku. Zamek przez wieki był w rękach Maurów,  póżniej był siedzibą królów.  Częściowo zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, odbudowany został dopiero 200 lat później. Położony w dzielnicy Alfama zapewnia fantastyczny widok na miasto. 

Miradouro de Santa Luzia

Innym fajnym punktem widokowym jest  Miradouro de Santa Luzia. Poza fajnym widokiem, możecie podziwiać tu sporych rozmiarów azulejos.

Kafelki czyli płytki azulejos

Azulejos to kolejny symbol Lizbony. Płytki ceramiczne są obecne w mieście na prawie każdym kroku! Można je zobaczyć w kościołach, na elewacjach budynków czy podłodze. Tworzą przepiękne kompozycje, ozdabiają i kolorują miasto. Sami możecie zakupić je również w sklepach z pamiątkami. Nam ogromną frajdę sprawiało wyszukiwanie nowych wzorów 🙂

Lizbona to świetne miasto, idealne na kilkudniowy wypad lub wakacyjny urlop. Tętni życiem, jest głośna, wesoła i gwarantuje niesamowite widoki. Polecamy Wam bardzo i do zobaczenia w Lizbonie 🙂 A na koniec trochę fotek ze stolicy Portugalii:

Noclegi w Lizbonie

Do Lizbony wybraliśmy się przy okazji pobytu na kempingu z sieci Orbitur w Costa Caparica.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

3 replies on “Zwiedzanie Lizbony żółtym tramwajem”

Nam sie udało raz przejechać, c prawda w tłoku innych turystów, ale zawsze to jakaś fajna atrakcja 🙂

dla mnie właśnie było trochę za dużo ludzi jak jechałam. Myślę, że w okresie kiedy nie ma takiego letniego sezonu jest znacznie lepiej. 🙂

Comments are closed.