Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Aveiro - niesamowite miasto w Portugalii

Aveiro w Portugalii słynie z kanałów i uroczych kolorowych łodzi, którymi możecie wybrać się w rejs po mieście i okolicznych rozlewiskach. To miasto pełne kolorów, słynnych azulejos i uroczych skwerków.

Aveiro – co warto zobaczyć?

Musicie wiedzieć, że miasto poprzecinane jest siecią kanałów, nad którymi sporo jest mostów. Dlatego Aveiro nazywane jest portugalską Wenecją. Po kanałach pływają bowiem łodzie, które nazywają się moliceiros. Ich budowa przypomina trochę weneckie gondole. Są bowiem smukłe i mają zakrzywione dzioby. Do tego gondola napędzana jest siłą rak gondoliera, a moliceiros mają silniki, dlatego poruszają się znacznie szybciej. Pochodzenie obu łodzi też jest zupełnie inne.

Moliceiros to stare łodzie rybackie, które niegdyś służyły do zbierania wodorostów. Do tego są kolorowe, pełne rysunków, symboli, postaci z legend i ważnych dla historii Portugalii osób. Na jednej z nich wypatrzyliśmy nawet portret Cristiano Ronaldo 🙂 Dziś moliceiros są symbolem miasta i największą turystyczną atrakcją. Koniecznie wykupcie sobie godzinny rejs głównym kanałem Rio i jego odnogami. To super przygoda!

Co jeszcze warto zwiedzić w Aveiro?

Potem wybierzcie się na spacer po uliczkach starego miasta. Pełno tu cudownych zakamarków, tętniących życiem placów i przede wszystkim domów ozdobionych azulejos czyli kolorowymi kafelkami, tak bardzo popularnymi w Portugalii.

Proponujemy zobaczyć stary dworzec kolejowy z XX wieku. Jest to niewielki, biały budynek ozdobiony oczywiście pięknymi kafelkami azulejos. Na pewno rzuci Wam się w oczy. Warto przyjrzeć się dokładnie płytkom i zobaczyć co przedstawiają.

Następnymi miejscami, gdzie możecie zobaczyć azulejos są kościoły Igreja de Nossa Senhora da Apresentacao oraz Igreja da Misericordia de Aveiro. Oba mają piękne, bogato zdobione wnętrze.

Museu de Aveiro to kolejne miejsce, którego nie warto pomijać. Do największego dzieła tego miejsca zalicza się kaplicę wykończoną złotem. Uwierzcie, że nie będziecie wiedzieć na czym skupić wzrok  Cudo, to za mało powiedziane. Oprócz kaplicy możecie się dowiedzieć o historii tego miejsca oraz zobaczyć inne, piękne eksponaty.

W Aveiro sporo jest parków i zielonych miejsc. Do jednych z najładniejszych zalicza się Parque Infante D. Pedro, który jest cudowną oazą spokoju, zwłaszcza latem. 

Jak będziecie tak sobie spacerować po Aveiro to spróbujcie tutejszego jajecznego przysmaku. Ovos moles to ciasteczka, które są zrobione z wafelka w kształcie muszelki, a w środku skrywają jajeczne nadzienie. Znajdziecie je w każdej cukierni czy kawiarni. Brzmi dziwnie i smakuje tak samo  Ale trzeba je koniecznie spróbować!

Gdzie zaparkować w Aveiro?

Do Aveiro wybraliśmy się w niedzielne popołudnie. Nie był to za dobry pomysł, bo centrum miasta pękało w szwach  Sporo osób spacerowało wzdłuż kanałów, wielu turystów ustawiało się w kolejkę do łodzi, a stoliki w większości knajpek były zajęte. Na szczęście udało nam się szybko przebić przez korek i zaparkowaliśmy na podziemnym parkingu przy Praca do Marques de Pombal. Zaraz po wyjściu z parkingu trafiliśmy na spory plac z uroczymi ławeczkami. Musieliśmy na nich przysiąść choć na chwilę.

Noclegi w Aveiro

My dotarliśmy do boskiego Aveiro w czasie naszej podróży po Portugalii. Naszym domem były campingi sieci Orbitur. Camping Angeiras położony 17 kilometrów od Porto świetnie nadaje się na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem tej części kraju.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Jak już zwiedzicie Aveiro to nie możecie nie pojechać nad ocean. Nadmorska dzielnica Aveiro – Costa Nova, położona 10 kilometrów od centrum, słynie bowiem z kolorowych domków w paski. Gwarantujemy, że zakochacie się w nich na zabój  Zobaczcie co Was czeka w Costa Nova:  Costa Nova – kolorowe domki w Portugalii.

12 odpowiedzi na “Aveiro – piękne miasto w Portugalii”

Super relacja. Zapytam jeszcze, może pamiętacie ile się płaci za taką łódź? Też tak drogo jak w Wenecji czy ceny niższe, za tą atrakcję? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *