Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Costa Nova i cudne kolorowe domki

Costa Nova to nadmorska dzielnica miasta Aveiro. Ale to nie plaża ściąga tutaj masowo turystów, choć jest długa, piaszczysta i idealna do wypoczynku. Wiecie może z czego słynie Costa Nova?  Jeśli nie, to już spieszymy z odpowiedzią, bo nie możemy się doczekać pokazania Wam tego bajkowego miejsca. Symbolem Costa Novy są domki w kolorowe paski! Kto zobaczy to miejsce z pewnością zapragnie je odwiedzić. A my zapragnęliśmy je Wam opisać 🙂

Costa Nova - domki w paski w Portugalii

Costa Nova, obecnie dzielnica miasta Aveiro, niegdyś była małą osadą rybacką. Położona jest na mierzei, która uformowała się podczas ogromnego sztormu w XVI wieku. Wtedy to ogromne ilości piasku odcięły wejście do portu, tworząc zatokę. Na wąskim pasie rybacy zaczęli budować swoje szopy, a z czasem domy. Obecnie kolorowe domki to bez wątpienia główna atrakcja Costa Nova. Czerwone, niebieskie, zielone czy żółte domki malowane są w pionowe lub poziome białe pasy.  Są to właśnie dawne rybackie chaty, dziś przekształcone w domki letniskowe, kawiarnie lub sklepiki. Najpiękniejsze z nich znajdziecie na ulicy Jose Estevao, od strony laguny. Jest tam wyłączony z ruchu kołowego deptak z fontannami, lodziarniami i alejką spacerową. 

Najpiękniejsza ulica w Portugalii

To właśnie na ulicę Jose Estevao należy się kierować, bo my na początku ruszyliśmy w stronę domków nad oceanem i trochę się rozczarowaliśmy widząc zaledwie kilka pomalowanych budynków. Dopiero wracając z plaży postanowiliśmy sprawdzić co znajduje się od strony zatoki i szczęki opadły nam do ziemi 🙂 Domki są bajeczne, a w połączeniu z deptakiem stanowią w naszym odczuciu najpiękniejszą ulicę w Portugalii.

Plaża w Costa Nova

Jak już wspomnieliśmy, będąc w Costa Nova wybierzcie się też na plażę. W tym miejscu wybrzeże zachęca do odpoczynku i długich spacerów brzegiem oceanu. Możecie też wypić drinka w jednym z barów czy odpocząć na leżakach.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?

Costa Nova jest nadmorską dzielnicą miasta Aveiro, którego centrum położone jest około 10 kilometrów od oceanu. Warto wybrać się tu na spacer lub w rejs łodzią moliceiros po kanałach przecinających miasto. Więcej o Aveiro przeczytacie tutaj: – Aveiro. Co warto zobaczyć?

Więcej zdjęć z cudnej Costa Novy 🙂

14 odpowiedzi na “Costa Nova – kolorowe domki w Portugalii”

My spaliśmy na kempingu, w wakacyjnych domkach. Zerknij na nasz bezpłatny przewodnik „Rodzinne wakacje na kempingu” Tam jest sporo fajnych kempingów w Portugalii.

Trzymamy kciuki bardzo mocno, żeby się udało tam dotrzeć. My jak zobaczyliśmy zdjęcia, to wiedzieliśmy, że staniemy na głowie, żeby tak się stało 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *