Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Francja > Paryż > TOP 7 Paryża

7 największych atrakcji Paryża

Co Wam przychodzi do głowy, gdy myślicie o Paryżu?  Wieża Eiffla, prawda?  Ale Paryż to nie tylko słynna wieża, którą wszyscy kojarzą ze stolicą Francji. Co jeszcze warto zwiedzić w Paryżu? Jakie są atrakcje w mieście miłości? O tym dowiedzie się z naszego artykułu.

Atrakcji w Paryżu jest naprawdę sporo. Coś dla siebie znajdą fani muzeów, galerii, architektury, pięknych widoków czy uroczych, klimatycznych uliczek. My wybraliśmy 7 naszych ulubionych, największych atrakcji miasta. 

Wieża Eiffla w Paryżu

Zacznijmy więc od “Żelaznej Damy”, niewątpliwie będącej symbolem Paryża i najsłynniejszą wieżą na świecie. Powstała z okazji organizowanej w XIX wieku w Paryżu wystawy światowej  i miała zaprezentować możliwości technologiczne i gospodarcze ówczesnej Francji. Budowę wieży zlecono konstruktorowi mostów stalowych, Gustavovi Eiffla. Założenie projektu było takie, że wieża po 20 latach zostanie rozebrana, ale na szczęście tak się nie stało. Zapobiegł temu między innymi sam Eiffel, który założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne, a ostatecznie decyzję o wstrzymaniu rozbiórki zawdzięczamy pomyślnym testom telegrafu. 

Budowla od podstawy do czubka ma ponad 230 metrów, a widoki można podziwiać z trzech poziomów. 1 poziom znajduje się na wysokości 57 metrów, 2 poziom – 115 metrów i ostatni, 3 poziom jest na wysokości  276 metrów. Na wieżę można wejść schodami lub skorzystać z windy. Trzeba oczywiście wykupić bilety, a te na sam szczyt są najdroższe. Dorosła osoba zapłaci w takim przypadku 25 euro, osoby w wieku 12-24 lata 12,50 euro, dzieci w wieku 4-11 lat 6,30 euro, a maluchy do 4 roku życia wjeżdżają za darmo (ceny z 2018 roku).

Przed wejściem, ze względów bezpieczeństwa, odbywa się kontrola bezpieczeństwa. Zostawcie więc scyzoryki i szklane butelki w miejscu zakwaterowania, bo nie będziecie wpuszczeni lub będziecie musieli wyrzucić niebezpieczne przedmioty i już ich nie odzyskacie. Wieży nie można zwiedzać ze zwierzętami, wyjątkiem jest pies przewodnik dla osób niepełnosprawnych. Bilety proponujemy zakupić wcześniej on-line, dzięki czemu unikniecie stania w długich kolejkach. Z ciekawostek dopowiemy, że mosty projektu Gustava Eiffla możecie podziwiać m.in.  w portugalskim Porto, na Morawach czy w Przemyślu (most kolejowy nad rzeką San)!

Bazylika Sacre Coeur i dzielnica Montmarte

Historia powstania bazyliki jest bardzo ciekawa. Powstała ona bowiem z obietnicy złożonej przez dwóch przemysłowców z Paryża, którzy obiecali ufundować kościół pod warunkiem, że Paryż nie ucierpi podczas wojny francusko-pruskiej, która wybuchła pod koniec XIX wieku. Wojna trwała rok i oszczędziła Paryż, a przemysłowcy spełnili swoją obietnicę. Już w 5 lat po wojnie rozpoczęły się prace budowlane. I tak powstał jeden z najpiękniejszych w Europie obiektów sakralnych. Do kościoła trzeba się wdrapać po wysokich schodach, z których rozciąga się wspaniały widok.  Jeśli nie chcecie lub nie możecie wchodzić po tylu schodach, to skorzystajcie z kolejki.

Bazylika jest ogromna. Warto przyjrzeć się jej zewnątrz i koniecznie zajrzeć do środka. Polecamy też bardzo taras widokowy na kopule Bazyliki. Wstęp kosztuje kilka euro, widok na Paryż jest bajeczny, ale do przejścia kolejne 300 schodów. Kościół góruje nad 18 dzielnicą, położoną na wzgórzu Montmarte, słynącą z artystycznego klimatu. To tutaj możecie obejrzeć występy kabaretu w Czerwonym Wiatraku czyli Moulin Rouge lub zjeść kasztany na Placu Pigalle, który jest odpowiednikiem amsterdamskiej dzielnicy Czerwonych Latarni. 

Łuk Triumfalny i Avenue des Champs-Élysées

Pola Elizejskie to reprezentacyjna ulica Paryża, pełna ekskluzywnych butików, firmowych sklepów i wykwintnych restauracji. Ulica często wyłączana jest z ruchu i wykorzystywana jako miejsce defilad, pokazów czy protestów. Aleją Pól Elizejskich dotrzecie do kolejnego symbolu Paryża – Łuku Triumfalnego. To piękny, słynny, 51 metrowy pomnik czczący pamięć żołnierzy, którzy polegli w wojnach napoleońskich. Na szczycie Łuku Triumfalnego jest taras widokowy, a wejście kosztuje 12 euro.

Katedra Notre Dame

Notre Dame to kolejny punkt, który znajdował się na trasie wszystkich odwiedzających Paryż. Kto lubi bajkę Disneya “Dzwonnik z Notre Dame” to czuł się tutaj jakby się przeniósł do kreskówki  Katedrę wybudowano na wyspie znajdującej się na Sekwanie, dzięki czemu można ją podziwiać również od strony rzeki z pokładu statków wycieczkowych.

Kościół w stylu gotyckim budowano blisko 200 lat, a ukończono go w XIV wieku. Jego nazwa  w tłumaczeniu na język polski oznacza  “Nasza Pani”.  Jednak potężny pożar w kwietniu 2019 roku, który wybuchł w katedrze zniszczył kościół. Obecnie trwają rozmowy i tworzenie planu odbudowy zabytku. 

Luwr

Jedno z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Znajduje się w przepięknych wnętrzach dawnego pałacu królewskiego, a wejście do niego prowadzi przez charakterystyczną, futurystyczną szklaną piramidę. W Luwrze znajduje się ponad 300 000 dzieł sztuki! To dom Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy słynnej Mona Lisy pędzla Leonarda Da Vinci. Na zwiedzanie muzeum trzeba przeznaczyć min. kilka godzin. Warto wcześniej kupić bilety online, żeby uniknąć długich kolejek.

Ogród Luksemburski

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć najpiękniejszego parku w Paryżu. To świetne miejsce, by nacieszyć się zielenią i odpocząć od paryskiego zgiełku panującego na ulicach. Ogród jest duży  i idealny na spacer z rodziną. Wiele w nim uroczych alei, pięknych roślin, pomników i przystrzyżonych krzewów. Bardzo zadbany, leżący przy wspaniałym Pałacu Luksemburskim. Uwierzcie, z przyjemnością będziecie się przechadzać po Ogrodach Luksemburskich. Dla maluchów jest tu plac zabaw, a dla rodziców kawiarnia. 

Noclegi w Paryżu

Jeśli szukacie noclegów w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com

4 replies on “7 największych atrakcji Paryża”

My też mieliśmy w planach na majówkę, ale chyba zrezygnujemy i wybierzemy się do Amsterdamu 🙂

Klik dobry:)
Trochę czasu w Paryżu spędziłam w 1972 roku. Potem wybrałam się dopiero po 20 latach. Z przyjemnością więc czytam, czytam, czytam i oglądam zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie.

Fajnie tak wrócić do znanych miejsc i zobaczyć jak bardzo się zmieniły 🙂 Pozdrawiamy!

Comments are closed.