Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Lourdes. Czy warto się tu wybrać?

Lourdes to miasto, które leży w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów. Słynie z tego, że jest jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. Do Lourdes przybywają miliony pielgrzymów rocznie. To miasto ma dla Francuzów tak samo wielkie znaczenie jak dla Polaków Częstochowa.  Czy warto się tu wybrać?

Objawienia w Lourdes we Francji

W 1858 roku, wg nauki kościoła rzymskokatolickiego, w Lourdes doszło do objawień Matki Boskiej. 14 letniej wówczas Bernadecie, w przeciągu kilku miesięcy objawiała się Maryja. Nastolatkę wielokrotnie przesłuchiwała władza świecka, chcąc zarzucić jej kłamstwo lub chorobę psychiczną oraz przedstawiciele kościoła,  którzy uznali prawdziwość objawień. Podczas tych objawień Bernadeta odkryła źródło wody, która uznawana jest za cudowną. Kościół odnotował 7000  i uznał blisko 70 przypadków cudownych uzdrowień spowodowanych przez wypicie lub kąpiel w cudownej wodzie. Miejscem objawień Maryi była skalna grota Massabielle

Sanktuarium w Lourdes

Już kilka lat po objawieniach rozpoczęto budowę pierwszego z kościołów, które dziś wchodzą w skład całego Sanktuarium. Obecnie na tym terenie jest kilka kościołów i bazylik. Jedną z nich jest podziemna Bazylika św. Piusa X. To kościół w kształcie odwróconej łodzi, całkowicie umieszczony pod ziemią.  Do tego jest to największy kościół w Sanktuarium.  Przed Bazyliką Różańcową znajduje się ogromny Plac Różańcowy mogący pomieścić 40 tysięcy wiernych. 

Najważniejszym miejscem w Sanktuarium jest oczywiście grota Massabielle, gdzie umieszczona jest figura Matki Boskiej z Lourdes. W gorcie znajduje się surowy ołtarz oraz stojak na świece, które palą się tutaj non stop. Pielgrzymi przechodzą wzdłuż groty, dotykając ściany pod figurą Maryi, która przez lata wygładziła się od dotyku dłoni wiernych.

Źródło cudownej wody w Lourdes

Źródło odkryte przez Bernadettę istnieje nadal, a woda z jego źródła nadal jest elementem kultu i wierzeń w jej nadprzyrodzone moce. Dlatego wielu pielgrzymów wraca z Lourdes z baniakami wypełnionymi źródlaną wodą. Woda została oczywiście przebadana przez naukowców, którzy nie wykryli w niej żadnych niestandardowych składników. Dla wygody wiernych wbudowano specjalne krany i wanny (!) w których można zażyć kąpieli w cudownej wodzie.

Pielgrzymkowy biznes w Lourdes

To co nam się podobało najbardziej w Lourdes to żyłka biznesowa tutejszych handlowców. W mieście bowiem na każdym kroku są sklepiki, sklepy i ogromne supermarkety z dewocjonaliami. Największym hitem są butelki na cudowną wodę o pojemności od 0,2 do 5 litrów. Do tego przeróżne wizerunki Maryi z Lourdes, czasem wręcz z twarzy podobnej zupełnie do nikogo. Chińskie, kiczowate, paskudne pamiątki, począwszy od obrazków, magnesów, przez kubki, ręczniki, aż po zapalniczki czy kieliszki. Wszystko oczywiście z wizerunkiem Matki Bożej. Nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać  Więc jeśli zastanawiacie się nad wizytą w Lourdes, a nie do końca przekonuje Was aspekt duchowy takiej wyprawy, to komercjalizacja kultu i ogłupianie pielgrzymów warte jest zobaczenia na własne oczy. Raczej nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem noclegu, gdyż biznes hotelarski kwitnie tu tak samo jak pielgrzymkowy.

Co poza Sanktuarium warto zobaczyć w Lourdes?

Poza Sanktuarium warto wybrać się na wycieczkę do zamku warownego Château Fort de Lourdes. Jest to twierdza nad Lourdes, z której roztaczają się piękne widoki. Będąc na wycieczce warto zwiedzić muzeum Pirenejów, w którym dowiecie się o historii tego miejsca  i zobaczycie ciekawe eksponaty. Na terenie zamku znajduje się również ogród botaniczny. Jeśli chcecie zwiedzać zamek i muzeum z przewodnikiem trzeba miesiąc wcześniej zrobić rezerwację. No i koniecznie musicie się wybrać na wycieczkę w Pireneje. Zobaczcie jakie cuda się tam kryją! Jest niesamowity Cirque do Gavarnie czy Pic du Midi. Nas zauroczyło najbardziej jezioro Lac du Gaube.

Noclegi w Lourdes

My wpadliśmy z wizytą do Lourdes podczas naszego pobytu na campingu Pyrenevasion. Jeśli wolicie hotele to zerknijcie na oferty promocyjne na Booking.com 🙂

Booking.com

W odpowiedzi na “Lourdes. Czy warto się tu wybrać?”

Możliwość komentowania została wyłączona.