Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Francja > Alpy > Mer de Glace

Lodowiec Mer de Glace

Alpy Francuskie kryją w sobie wiele niespodzianek. Do jednej z nich należy lodowiec Mer de Glace, który niestety z roku na rok robi się coraz mniejszy i traci na swojej potędze, przez ocieplający się klimat. Zobaczcie jakie widoki, atrakcje i niesamowite miejsca tu na Was czekają.

Lodowiec Mer de Glace w Alpach

Mer de Glace to bez wątpienia największy lodowiec we Francji oraz jeden z największych w Alpach. Większe lodowce znajdują się na terenie Alp w Szwajcarii. Mer de Glace ma 7 km długości, 40 kilometrów kwadratowych szerokości, 200 m grubości. Leży 1913 m n.p.m., w Masywie Mont Blanc, niedaleko jednej z najbardziej znanych alpejskich miejscowości – Chamonix Mont Blanc. 

W 1741 r. Anglicy Windham i Pocock mając za nic lokalne przesądy ruszyli w stronę lodowca i stali się pierwszymi ludźmi, którzy odwiedzili to miejsce. Pomimo niezbyt optymistycznych przewidywań mieszkańców Chamonix, wrócili żywi i przedstawili pierwszy opis tego, co nazwali “Mer de Glace”.

Lodowiec kurczy się w zastraszającym tempie! W ubiegłych stuleciach był znacznie większy oraz grubszy. Szacuje się, że co roku Mer de Glace traci 4-6 metrów grubości oraz 30 metrów długości. To przerażające zjawisko widoczne jest gołym okiem. Na lodowcu ustawiane są tabliczki pokazujące jak gruby był lodowiec przy poprzednich pomiarach.

Kolejka zębata i kolejka gondolowa na Mer de Glace

W 1880 roku wybudowano Grand Hotel du Montenvers na wysokości 1913 m, a tym czasie do transportu turystów używano mułów.  W 1892 roku uruchomiono projekt budowy linii kolejowej do Montenvers. Pomimo ostrych sprzeciwów mieszkańców Chamonix, którzy protestowali przeciwko budowie kolejki, w obawie przed utratą pracy, 9 sierpnia 1908 roku otworzono kolejkę na Montenvers. 

Kolejka wygląda jak stary, czerwony tramwaj. Przejażdżka nim to świetna przygoda! Dolna stacja kolejki znajduje się koło dworca kolejowego Chamonix-Mont-Blanc. Górna stacja znajduje się w Montenvers, na wysokości 1913 m, przy hotelu.  Trasa wynosi  niewiele ponad 5 kilometrów i trwa około 25 min. Po drodze macie gwarantowane widoki zapierające dech w piersiach!

Gdy wysiądziecie z kolejki, powinniście kierować się w stronę kolejki gondolowej, która zwiezie Was w pobliże lodowca. Stamtąd wytyczoną drogą, po metalowych schodach dojdziecie do lodowca.

Punkt widokowy na Mer de Glace

Nim wsiądziecie do kolejki linowej warto podejść na taras znajdujący się przy hotelu i restauracji. Jest to najlepszy punkt widokowy na okolicę. Poza Mer de Glace warto spojrzeć również na jedną z najsławniejszych ścian północnych w Alpach, czyli ścianę Les Grandes Jorassses

Grota lodowcowa zwana “Grotte de glace”  

Grota lodowcowa to świetna atrakcja! No bo kto może się pochwalić tym, ze spacerował wewnątrz lodowca? Zwiedzanie “Jaskini Lodowej” przenosi zwiedzających w samo serce lodowca. Rzeźbiony w lodzie tunel posiada wiele korytarzy, sal oraz podświetlanych rzeźb. Wygląda to spektakularnie. 

Mer de Glace – cena biletów

Kasy przy stacjach kolejki czynne są codziennie od 8:00 do 18:00. Bilet dla osoby dorosłej, zawierający podróż kolejką zębatą i kolejką linową w obie strony wynosi 34 euro. Dzieci w wieku 5-14 lat płacą 28,90 euro. Dzieci poniżej 5 lat korzystają z kolejek za darmo. Jest też karta rodzinna, która kosztuje 105, 40 euro i zawiera wstęp dla 2 osób dorosłych i 5 dzieci. Ceny pochodzą z 2020 roku.

Lodowiec Mer de Glace to wyjątkowe miejsce, warte zobaczenia. Pamiętajcie tylko, by zabrać ze sobą bluzę lub kurtkę, gdyż w lodowcu jest zimno. A jak będziecie w Chamonix to koniecznie musicie wjechać na Aiquille du Midi! Zobaczcie:

Noclegi w Chamonix Mont Blanc

My podziwialiśmy widoki na Alpy w czasie wycieczek z jednego z kempingów położonego we Francji. Jeśli wolicie hotele to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com