Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Nicea - co warto zobaczyć?

Nicea to stolica Lazurowego Wybrzeża i jedno z najczęściej odwiedzanych francuskich miast. Spotkacie tu turystów z całego świata. A te widoki! Z trzech stron Niceę otaczają góry, a z czwartej oblewają wody Zatoki Aniołów. Morze Śródziemne ma w tym miejscu niesamowity, błękitny kolor. Mocną stroną Nicei są muzea, które posiadają w swoich zbiorach liczne dzieła wybitnych malarzy. Nicea to też kapitalne miasto dla dzieci. Sporo w nim atrakcji dla najmłodszych turystów. Zobaczcie!

Nicea - lotnisko i dojazd

Nicea to ważny węzeł komunikacyjny we Francji. Możecie się tu dostać samolotem, statkiem, pociągiem, autobusem lub autem.

Port lotniczy Nicea Lazurowe Wybrzeże to jedno z największych francuskich lotnisk. I najpiękniej położone 🙂 Pasy startowe znajdują się na morzu. Już samo lądowanie jest przygodą. Do Nicei możecie dolecieć bezpośrednio z Warszawy.

Jeśli jedziecie autem to do Nicei najszybciej dojechać autostradą A8.

Parkingów w Nicei jest sporo. Polecamy ogromny parking zbudowany… pod wodą. Znajdziecie go w porcie. Nad jego dachem cumują rybackie łodzie i luksusowe jachty.  Adres: Parking Port Lympia, – Quai de la Douane, Nicea. Inne parkingi w pobliżu to: Parking du Phare – Place Guynemer, Parking  Sulzer – Quai des États-Unis 103 czy Indigo Park – Cours Saleya.

Nicea zabytki i zwiedzanie

Nicea jest bardzo przyjazna najmłodszym turystom. Proponowana trasa zwiedzania przygotowana jest z myślą o rodzinach z dziećmi. Jest łatwa i zawiera miejsca przyjazne najmłodszym turystom. Ułożyliśmy i przetestowaliśmy ją osobiście   Na wycieczkę po Nicei zarezerwujcie cały dzień.

Zaczynamy od Starego Portu. Stąd wypływają promy na Korsykę, Sardynię do Monako czy Saint Tropez. W porcie cumują piękne jachty, motorówki i łodzie rybackie.

Promenada Anglków w Nicei

Potem kierujemy się w stronę Promenady Anglików. To 7 kilometrowy deptak, który ciągnie się wzdłuż plaży. Możecie śmigać po nim na rolkach, deskorolkach, rowerach czy hulajnogach. Na początku Promenady, przy Wzgórzu Zamkowym znajdziecie wielki napis „I love Nice” przy którym zawsze stoi kolejka turystów, chcących zrobić sobie pamiątkowe selfi 🙂

Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe to kolejny obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Wnosi się nad Niceą i zapewnia genialne widoki na miasto i port. Na Wzgórze możecie wejść ścieżką, po schodach lub wjechać bezpłatną windą, którą zbudowano w miejscu starej studni. Na szczycie znajdują się ruiny murów obronnych, sztuczny wodospad, plac zabaw i mała kawiarnia.

Plaża w Nicei

Teraz czas na plażę! Kilkukilometrowa, kamienista plaża przyciąga tłumy turystów i mieszkańców. A ten kolor wody! Od razu wiadomo dlaczego nazwano ten region Lazurowym Wybrzeżem. Jeśli macie ochotę skorzystać z kąpieli to koniecznie zabierzcie buty do wody. Kamienie są duże i bardzo niewygodnie się po nich chodzi bosą stopą.

Stare Miasto w Nicei

Kolejnym punktem programu jest Stare Miasto, pełne wąskich brukowanych uliczek, sklepów z pamiątkami, restauracji i perełek architektury. Na początek zaglądamy na ulicę Cours Saleya. Raz w tygodniu odbywa się tu targ staroci, w pozostałe dni targ kwiatów, owoców i warzyw. My byliśmy tu akurat w poniedziałek. Dla szperaczy i poszukiwaczy bezcennych okazów na targach staroci to jest raj! My wypatrzyliśmy stare polskie pieniądze  Krążąc po uliczkach zajrzyjcie na Plac Sprawiedliwości, który jest największym placem Starej Nicei. Wznosi się tu Pałac Sprawiedliwości będący siedzibą sądu.

Katedra w Nicei

Sercem Starego Miasta jest Plac Rossetti na którym znajduje się Katedra św. Reparaty (Cathedrale Sainte-Reparate), patronki Nicei. Warto zajrzeć na chwilę i przyjrzeć się bogatym zdobieniom. Nie mówiąc o złapaniu  cienia i chłodu choć na chwilę  Sam plac Rossetti to istna restauracja na świeżym powietrzu   Ciężko się przecisnąć między zastawionymi stolikami, z których unosi się zapach lokalnych potraw. Polecamy szczególnie dania z owoców morza.

Aby chwilę odetchnąć od zgiełku i turystów wstąpcie do Ogrodów Alberta I (Jardin Albert I), które ciągną się tuż za Promenadą Anglików. Ogrody to spory park z fontannami, amfiteatrem, w którym odbywają się letnie koncerty i prawdziwą, francuską karuzelą 

Plac Massena

Plac Massena to wielka szachownica ułożona z setki białych i czarnych płytek, więc na pewno go nie przeoczycie. Plac jest centralnym punktem Nicei i głównym placem w mieście. Zdobi go fontanna nazywana Fontanną Słońca, z nagim Apollem na środku. Inną ciekawą rzeźbą są figury ustawione na słupach, które symbolizują 7 kontynentów.

Lustro wody w Nicei

Następne miejsca, które proponujemy to raj dla dzieci. Zaczynamy od Lustra Wody, czyli ogromnej fontanny, w której maluchy mogą się chlapać do woli. To kapitalne miejsce! Tylko zabierzcie kąpielówki i ręcznik. Tuż za fontanną znajdziecie super plac zabaw. Wszystkie huśtawki, drabinki i zjeżdżalnie przypominają morskie stworzenia.

Plac Garibaldi

Spacer kończymy na Placu Garibaldiego. To kolejny ważny punkt w mieście. Panuje tu fajna atmosfera, którą możecie poczuć sącząc kawę przy stoliku jednej z wielu tutejszych kawiarni. Przyjrzyjcie się budynkom stojącym na placu. Wszystkie zdobienia, poza okiennicami, namalowane są na fasadzie. To przykład malarstwa iluzjonistycznego.

Noclegi w Nicei

My wpadamy do Nicei podczas pobytów na campingach na Lazurowym Wybrzeżu.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com