Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Pomysły na zwiedzanie > Łódź
Rodzinna przygoda w Łodzi
Łódź zwykle przegrywa z Krakowem, Wrocławiem czy Warszawą w przypadku wyboru miejscówki na weekendowy wypad z rodziną. I choć nie ma tak spektakularnych zabytków i wielowiekowej historii, to i tak znajdziecie tu sporo atrakcji. My przybyliśmy do Łodzi, by pomóc odnaleźć pewien Tajemniczy Przedmiot.
Ukryty list
Pewnego razu w naszej skrzynce pocztowej znaleźliśmy wiadomość od Zosi i jej młodszego brata Kuby z Łodzi. Zosia napisała, że ostatnio ich rodzice kupili nowy dom, w związku z tym przeprowadzili się do centrum miasta. W czasie zabawy w nowym pokoju rodzeństwo odkryło, że jedna z desek w podłodze jest obluzowana. Okazało się, że pod nią jest tajemna skrytka! Zosia i Kuba znaleźli w niej kopertę z tajemniczą wiadomością.
Jak się okazało, list napisała Pani Izabela w 1880 roku! Pani Izabela mieszkała w obecnym domu Zosi i Kuby wraz z dziećmi i mężem, który był właścicielem fabryki włókienniczej. Dzieci Pani Izy – Maria, Aniela i Jerzy to były oczka w głowie mamy, która kochała ich nad życie. I dlatego właśnie napisała tą wiadomość. Okazało się bowiem, że miała w domu pewien skarb. To tajemniczy przedmiot, który „wyczarowywał” dla jej dzieci różne zabawki i ubrania. Niestety dowiedziała się o nim okropna czarownica i nie przestawała w wysiłkach, by go odebrać. Pani Iza ukryła Tajemniczy Przedmiot, a wskazówki co to jest zostawiła u swoich przyjaciół – najznamienitszych postaci Łodzi.
W liście Pani Izabela zawarła prośbę, by odnaleźć jej przyjaciół, zdobyć informacje i odkryć co jest owym Tajemniczym Przedmiotem, by teraz służył kolejnym pokoleniom. Zawarte było też ostrzeżenie, że czarownica zapowiedziała iż ona nie spuści oka z domu. Wiedźma, jej dzieci i wnuki na pewno będą chciały przechwycić informacje i odebrać skarb.
Łódź z dzieckiem – pomysł na zwiedzanie miasta
Zosia i Kuba poprosili nas o pomoc w odnalezieniu przyjaciół Pani Izabeli. Dodali, że jak tylko przeczytali ten list, od razu przypomniała się im dziwna, starsza Pani z długim nosem, która zawsze przesiaduje na ławce pod ich domem i nie spuszcza z nich oka. To pewnie wnuczka tej czarownicy!
Nie było na co czekać Ruszyliśmy więc do Łodzi na naszą kolejną Tajną Misję. Dzięki załączonej do listu mapie dotarliśmy do przyjaciół Pani Izabeli od których dostawaliśmy kawałek rysunku. Dzięki naszej Tajnej Misji przenieśliśmy się do XIX wiecznej Łodzi pełnej fabryk włókienniczych! Dowiedzieliśmy się co się kryło w budynkach Manufaktury, kim był Izrael Poznański i dlaczego jego pałac nazywany jest łódzkim Luwrem. Zaprzyjaźniliśmy się z rikszarzem śmigającym po Piotrkowskiej, z Reymontem, Tuwimem i Rubensteinem. Odwiedziliśmy bohaterów bajek powstałych w SE-MA-FO-RZE w Łodzi – Koralgola, Uszatka i Plastusia. Podziwialiśmy łódzkie murale i kamienice na Piotrkowskiej.
Po odwiedzeniu wszystkich Punktów Akcji i zdobyciu wszystkich elementów, ułożyliśmy je jak puzzle i odkryliśmy co jest Tajemniczym Przedmiotem! Nie będziemy tu jednak spolerować Jeśli bowiem macie ochotę na taką przygodę jak my to zajrzyjcie do Banku Niezbędników.
Bank Niezbędników – bank pomysłów na zwiedzanie miast bez marudzenia
Na podstawie naszej przygody powstał Niezbędnik Poszukiwacza Przygód – Łódź – Tajemniczy Przedmiot. Niezbędnik dostępny jest w wersji pdf i to w dwóch wersjach – z krótszą trasą polecaną dla młodszych dzieci i dłuższą, dla zaprawionych w boju piechurów. Na wycieczce przydadzą Wam się nożyczki i klej lub taśma klejąca, do sklejenia uzyskanych fragmentów obrazka przedstawiającego Tajemniczy Przedmiot.
Bank Niezbędników to kilkanaście gotowców na rodzinne przygody w polskich i europejskich miastach do pobrania i samodzielnego wydruku. Roczny dostęp do Banku Niezbędników kosztuje tylko 39 zł. To zaledwie niecałe 3 zł za każdy Niezbędnik. Bierzecie, drukujecie, zabieracie rodzinkę i długopis i macie gotowy przepis na rodzinną przygodę. W kolejnych miesiącach pojawią się kolejne Niezbędniki, do których będziecie mieć dostęp w ramach wykupionego dostępu.