Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Tajna Misja w Krakowie jako sposób na zwiedzanie z dziećmi

Dzisiaj pokażemy Wam nasz pomysł na rodzinną super przygodę w Krakowie. Tym razem dołączyliśmy do Drużyny Smoka i szukaliśmy wskazówek, które pomogły nam stworzyć Tajemnicze Zaklęcie. Ale po kolei!

Kraków z dziećmi – pomysł na rodzinne zwiedzanie

Niewątpliwie najbardziej znanym symbolem Krakowa jest Smok Wawelski, który mieszka u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. Ale w krakowskich legendach występuje sporo innych postaci m.in. Lajkonik, Pan Twardowski czy Diabeł, zwany Czortem. I to właśnie on sporo w Krakowie namieszał!

Przed wyjazdem wręczyliśmy Michasiowi list od Smoka Wawelskiego, w którym zmartwiony smok prosi nas o pomoc. Nad Krakowem bowiem zawisły ciemne chmury. Diabeł, zwany Czortem, który jest bohaterem wielu krakowskich legend, wymyślił sobie, że teraz on stanie się symbolem Krakowa! Na nic tłumaczenia i prośby, że nie może ot tak sobie zmieniać historii miasta. Czort jest jednak uparty jak osioł. Zamówił już sobie pomniki ze swoją podobizną, które zamierza ustawić w całym mieście. Wyprodukował diabelskie pamiątki i krzyczy na handlarzy, że od teraz mają sprzedawać turystom tylko te, na których widnieje jego wizerunek. Podobno planuje zmienić herb Krakowa i nazwy jego zabytków. 

Powstrzymać Diabła może tylko Drużyna Smoka. To najznamienitsze postacie w całej historii Krakowa. Jest ich 14 i każdy zna jeden fragment tajemniczego zaklęcia.  To zaklęcie powstało wiele wieków temu, właśnie na wypadek, gdyby Czort chciał przejąć władzę nad miastem. Wypowiedziane w całości pozwoli sprowadzić Diabła z powrotem do piekielnych czeluści.  Warunek jest jeden – Diabeł nie może poznać nawet jego tajnego fragmentu, bo wtedy czar nie zadziała. Dlatego właśnie każdy członek Drużyny Smoka zna tylko pojedyncze wyrazy.

Smok w swoim liście wyjaśnił nam, że trzeba dotrzeć do wszystkich postaci z Drużyny Smoka, uzyskać od nich zaszyfrowane wyrazy i wpisać je w brakujące fragmenty zaklęcia. Postanowiliśmy mu pomóc wygonić Czorta z miasta 🙂

Punkty Akcji, szyfry, zadania i akcja jak z najlepszego filmu

I tak zamieniliśmy się w Superposzukiwaczy Przygód i ruszyliśmy na pomoc Drużynie Smoka  Zadaniem naszej rodzinki było dotrzeć do 14 znanych z historii osób związanych z Krakowem, których spotkaliśmy w Punktach Akcji. Punkty Akcji to nic innego, jak ważne, krakowskie zabytki, ale w uszach dziecka i do tego Superposzukiwacza Przygód “Punkt Akcji” brzmi lepiej niż pomnik Mickiewicza 😉 Na rzeźbach, pomnikach i przy zabytkach odszyfrowywaliśmy hasła i szukaliśmy wskazówek, które pozwoliły nam zdobyć poszczególne fragmenty zaklęcia.

Łatwo nie było! W Krakowie jest pełno pułapek zastawionych przez Czorta, który czaił się w kanałach, montował kamery, by nas podglądać i nasyłał swoich szpiegów w okularach, którzy chcieli zeskanować nasze zaklęcie. Podczas naszej Tajnej Misji poznaliśmy Kraków – jego historię, zabytki i legendy. Do dziś Michaś pamięta ciekawostki o Wawelu, miejskie legendy, detale architektoniczne i informacje o zabytkach.

Jak przygotować Tajną Misję w Krakowie?

Aby przygotować rodzinne zwiedzanie Krakowa, gotową trasę obejmującą największe zabytki miasta, ciekawostki, legendy, a przede wszystkim zadania w Punktach Akcji potrzebowałam kilku dni pracy. Konieczne było przekopanie internetu w poszukiwaniu informacji, ciekawostek i legend. Najwięcej czasu zajmuje zwykle wymyślenie zadań, gdyż wymaga to dokładnego obejrzenia danego zabytku na zdjęciach dostępnych w sieci. Ale warto! Przeżyliśmy świetną przygodę, zwróciliśmy uwagę na szczegóły, które umknęłyby nam w czasie normalnego zwiedzania i sporo wiemy o Krakowie. Bardzo polecamy Wam taki sposób na zwiedzanie.

A jeśli chcecie przeżyć ze swoimi dziećmi super przygodę i stanąć do walki z Czortem, ale nie macie czasu na szperanie i układanie trasy i zadań to możecie skorzystać z gotowca! Na podstawie naszej przygody powstał Niezbędnik Poszukiwacza Przygód – Drużyna Smoka. Poza tym że jest świetnym przewodnikiem dla dzieci, to także gotowiec dla rodziców. Nie musicie się już zastanawiać co warto zobaczyć, jakie zabytki pokazać dzieciom, jak zaplanować trasę zwiedzania. Niezbędnik poprowadzi Was krok po kroku przez centrum Krakowa, pokazując Waszej rodzince najważniejsze miejsca. Na początku książki pokazana jest cała trasa wraz z zaznaczonymi Punktami Akcji. Trasa prowadzi przez Bulwary nad Wisłą, Wawel, ulicę Kanoniczą, Grodzką aż do Rynku. Dla wygody Waszych małych poszukiwaczy przygód, przy każdym Punkcie Akcji jest dokładna mapa pokazująca jak do niego dotrzeć. Na zabawę z Niezbędnikiem powinniście przeznaczyć około 3 – 4 godzin. Oczywiście wszystko zależy od tempa spaceru i czasu rozwiązywania zadań.

zarezerwuj nocleg w krakowie przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!

  1. Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
  2. Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
  3. Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Drużyna Smoka" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Krakowie!  Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.
Booking.com

Niezbędnik poszukiwacza przygód
super przewodnik dla dzieci

One reply on “Drużyna Smoka – pomysł na zwiedzanie Krakowa z dziećmi”

Comments are closed.