Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Słowenia > Zamek Predjama

Zamek Predjama w Słowenii

Zamek Predjama to niesamowita budowla wkomponowana w skałę. Ściąga turystów z całego świata. Warto tu zajrzeć podczas wakacji w Słowenii. Zobaczcie!

Zamek Predjama – położenie i parking

Zamek Predjama znajduje się w miejscowości Predjama, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Lublaną a Koprem, na skalistym terenie Krasu. Jadąc drogą E61 zobaczycie sporo drogowskazów kierujących na Zamek Predjama i znajdującą się 10 km od zamku Jaskinię Postojną. Przy zamku znajdują się parkingi, ale nie są duże. My sporo musieliśmy się nakręcić i wciskać pomiędzy innymi autami, aż w końcu udało nam się zaparkować na skrawku asfaltu.

Inną opcją dojazdu, którą warto rozważyć jest wykupienie biletu łączonego do Zamku i Jaskini Postojnej. Wtedy w cenie biletu macie dojazd pod zamek autobusem. To lepsze rozwiązanie, bo auto zostawiacie na ogromnym parkingu przy Jaskini i potem nie musicie go ruszać, by dostać się do zamku i tu się męczyć ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Jaskiniowy Zamek Predjama

Predjama jest to największy jaskiniowy zamek na świecie. Pod takim tytułem widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. Zamek wznosi się na 123 metrowej skale. Wybudowano go w XII wieku, przez wiele wieków przechodził z rąk do rąk, ale jego najsławniejszym właścicielem był Erazm Lueger, zwany królem złodziei. Dlaczego tak go nazywano? Bo to piętnastowieczny słoweński Robin Hood. Rabował bogate karawany, a następnie sam ze swoim łupem chował się na zamku, który był nie do zdobycia z zewnątrz. Później rozdawał rzeczy z grabieży ubogim. Jak więc dostawał się Erazm do środka skoro zamek był nie do zdobycia? Otóż do zamku wiodło tajemnicze przejście, prowadzące przez jaskinię.  Zamek zdobyto dopiero wtedy, gdy jeden ze sług zdradził swego pana i pokazał gdzie znajdują się tajemne przejścia. 

Zamek Predjama oprócz ciekawej historii posiada również niezwykłą architekturę. Jak już wcześniej wspominaliśmy zawieszony jest na górze, a część jego komnat wyżłobiona jest w skale. Turystom udostępniono do zwiedzania część komnat w grocie, zbrojownię oraz tajemnicze przejście króla złodziei.  Jeśli chcecie zwiedzać tajemnicze przejście musicie zarezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem, ponieważ chodzi się tam z liną i uprzężą. W cenie biletu dostępne są audioprzewodniki, również w naszym ojczystym języku  Przed zamkiem jest kilka punktów widokowych skąd widać zamek jak na dłoni.

Bilety wstępu do zamku Predjama

Bilet wstępu w sezonie (czerwiec- wrzesień) kosztuje 14,90 euro dla osoby dorosłej i 8,90 dla dzieci w wieku 6-15 lat.  Poza sezonem jest taniej o kilka eurocentów. Młodsze dzieci zawsze wchodzą za 1 euro. Możecie też kupić bilet łączony do Zamku i Jaskini Postojnej. Wtedy korzystacie z autobusu kursującego pomiędzy obiema atrakcjami. Bilet łączony to koszt 35,70 euro dla osoby dorosłej i 21,40 euro dla dzieci w wieku 5-15 lat. Maluchy płacą 2 euro. Wizyta w Jaskini Postojnej to obowiązkowy punkt wycieczki!

Noclegi w okolicach Zamku Predjama

My wpadamy do zamku podczas pobytu na słoweńskim kempingu Adria.

Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂

Booking.com