Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Lawenda w Europie

Lawenda w Europie

Lawenda to roślina, która oczaruje każdego kto zobaczy ją rosnącą na polu. To przez cudowny kolor i zapach lubimy otaczać się lawendą, a gdy zobaczymy lawendowe pola to skaczemy z radości 😀 Każdy fotograf chciałby zapewne zrobić na takim polu kilka zdjęć, a wielu turystów z chęcią chciałoby się znaleźć na fotce w fioletowym morzu. Lawenda w Europie występuje w wielu miejscach. Gdzie pojechać by mieć okazję znaleźć się na takim lawendowym polu ? Podamy Wam kilka sprawdzonych miejscówek 😉

Lawenda w Europie – Prowansja we Francji

Prowansja to pierwsze miejsce jakie kojarzy się każdemu z lawendą. I słusznie, bo można by ją nazwać “ojczyzną lawendy”. Lawenda kwitnie tu od czerwca do końca lipca. Prowansja jest duża, więc w które miejsca najlepiej pojechać by zobaczyć lawendę? Już odpowiadamy. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Płaskowyż Valensole, który leży między doliną rzeki Durance a Kanionem Verdon. Region ten słynie z uprawy lawendy, dlatego jest to popularne miejsce turystyczne. Następnym miejscem jest Luberon. Najlepiej podjechać w pobliże miasteczka Gorde. Dlaczego? Ponieważ niedaleko Gorde znajduje się pole lawendowe, a na środku fioletowego morza leży Opactwo Senanque. Piękne widoki są tu gwarantowane! Kolejnym regionem jest Drome Prowansalska, a dokładnie obszar górski pomiędzy Saint Ferreol, Bouvieres i Roche Saint Secret. Górzyste tereny pięknie współgrają z polami lawendy. Jeśli oprócz pól lawendy chcielibyście np. zobaczyć proces destylacji tej rośliny i kupić sobie pamiątkę związaną z nią to najlepiej pojechać drogą D164 do Sault. Tam znajdują się lawendowe muzea. Okolice Metzel również obfitują w fioletową roślinę.

Na Lazurowym Wybrzeżu również znajdzie się coś fioletowego. Aby zobaczyć lawendę najlepiej udać się w okolice miasteczka Valensole, które słynie z uprawy rośliny oraz muzeum. Nie zabraknie również sklepików z pamiątkami i wyrobami.lawenda we francji

Toskania we Włoszech

Opuszczamy Francję i lądujemy w Toskanii, która również posiada fioletowy skarb, choć już nie tak łatwy do odnalezienia. My znaleźliśmy lawendę w Civitella Marittima około 40 km od Sieny oraz w Borgo a Mozzano, przy agroturystyce specjalizującej się w produkcji lawendy i wyrobów z niej.

W innym rejonie Włoch – nad naszym ulubionym jeziorem Garda, w lipcu odbywa się święto lawendy, z którego cieszą się turyści i mieszkańcy pobliskich miasteczek, którzy wystawiają swoje produkty z lawendy na sprzedaż. 

lawenda we włoszech

Wyspa Hvar w Chorwacji

Hvar to chorwacka wyspa leżąca na wodach Adriatyku. Nazywana również jest  “lawendową wyspą”. Roślina jest tu sadzona masowo, głównie dla przemysłu. Lawendowe centrum na wyspie to wioska Velo Grablje, która ma swoją ciekawą i jednocześnie smutną historię. Dawniej w tym miejscu pola lawendowe ciągneły się po horyzont, a uprawa rośliny odbywała się na wielką skalę. Jednak przyszedł trudny okres dla Velo Grablje związany z licznymi pożarami, które pochłonęły większość lawendowych upraw. Jednak na szczęście do tej pory przetrwała na tych terenach, więc i my możemy cieszyć się pięknymi widokami. Nam udało się też upolować lawendę na wyspie Pag. Mieliśmy swój własny, maciupki lawendowy ogródek przed domkiem na kempingu Strasko (klik do artykułu o campingu Strasko TUTAJ).   

lawenda w chorwacji

Balaton na Węgrzech

Jezioro Balaton na Węgrzech również słynie z lawendy. Szczególnie półwysep Tihany (o którym pisaliśmy TUTAJ), który za swój symbol przyjął lawendę. Na półwyspie oraz w okolicach jeziora możecie zobaczyć lawendowe pola. Lawenda kwitnie tu w okolicach czerwca-lipca.

lawenda nad balatonem

Wielka Brytania

Na wyspach Brytyjskich lawenda była uprawiana już za czasów rzymian, jednak później  o niej zapomniano. Na szczęście Brytyjczycy pokochali tę roślinę i zaczęli ją uprawiać ponownie od średniowiecza. Jeśli chcecie na wyspach zobaczyć lawendę warto odwiedzić dwa gospodarstwa, które znajdują się w bliskiej odległości Yorku. Yorkshire Lavender w Terrington oraz Wolds Way Lavender to miejsca, w których zobaczycie upragnione fioletowe i niebieskie krzewy.

lawenda w uk

Lawenda w Polsce

Nie trzeba w sumie wyjeżdżać za granicę, ponieważ w naszym kraju też rośnie lawenda i to w kilku miejscach. Fioletowe morza kwiatów znajdziemy w Nowym Kawkowie niedaleko Olsztyna. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, na którym znajduje się uprawa lawendy oraz muzeum lawendy. Możecie tu wynająć pokój w razie potrzeby, gdybyście potrzebowali dłużej nacieszyć się pięknymi widokami.
Lisie Pole następna miejscówka gdzie znajdziecie lawendę w Europie. Lisie Pole leży w Bieniądzicach niedaleko Wielunia. Jest to półhektarowa uprawa lawendy. Wstęp na plantację jest bezpłatny. Turyści mogą korzystać z ławeczki, leżaków, domku, który jest pracownią, poduszek i koców. Niczego Wam tu nie zabraknie. W tym miejscu wyrabiane są lawendowe dekoracje, które można np. zamówić na ślub. Kupicie też bukiety i wianki z lawendy.

Lawendowe Zdroje jak sama nazwa wskazuje też są lawendowe. Znajdują się w Wielkopolsce, niedaleko Czerniejewa. Wstęp na pole jest bezpłatny, ale gdy chcecie tam mieć profesjonalną sesję zdjęciową musicie już się liczyć z kosztami. Wyrabiane tam są olejki, dostaniecie również bukiety oraz rękodzieło.  Dworzysk leży na Podlasiu, a dokładniej na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Wyrabiane są tu mydełka, kule musujące do kąpieli i musy do ciała 😀 Lawendę uprawia się tu od 2010 roku, zobaczyć można 500 krzaków lawendy.

Mamy nadzieję, że co nieco uprościliśmy Wam planowanie podróży śladem lawendowych pól po Polsce i Europie. Pamiętajcie, żeby w tych miejscach upolować lody lawendowe. Pycha 😀

3 odpowiedzi na “Lawenda w Europie”

Uwielbiam lawendę! Fajnie, że jest tyle miejsc w Europie z nią dostępnych 😉 Myślę, że najpierw pojeżdżę po Polsce, a później wybiorę się nad Balaton, jeszcze tam nie byłam 🙂 Coś czuje, że szykuje się kolejna super wycieczka 😉

Podróż śladami lawendy to jest myśl 🙂 A Balaton jest genialny. Nie tylko ze względu na lawendę, ale i widoki, smaki i zapachy 🙂 Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *