Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Najfajniejsze zabawy w parku

Park to miejsce, w którym można bawić się bez przerwy. Tylko czasem brakuje pomysłów.  Dlatego dziś podrzucamy nasze najfajniejsze zabawy w parku z dzieckiem. Ciekawe czy to też Wasze ulubione sposoby na spędzanie rodzinnych chwil w parku?

W co się bawić w parku? 10 najfajniejszych zabaw dla dzieci

Bańki mydlane

Rozległe polany w parku to świetne miejsce do puszczania kolorowych baniek – i tych małych i tych większych. Wspólnie obserwujemy jak wznoszą się wysoko, ponad drzewa. Szczególnie polecamy zakup sprzętu do puszczania wielkich baniek mydlanych. To wydatek kilkunastu złotych, ale frajda bezcenna.

Zabawa w chowanego

Stara jak świat  zabawa w chowanego sprawdza się świetnie, szczególnie wtedy gdy spotykamy się w parku z przyjaciółmi.

Fajna zabawa "na odwrót"

Zabawa polega na podawaniu poleceń, które trzeba wykonać odwrotnie – np. na hasło wstań trzeba usiąść, na hasło stań na lewej nodze – trzeba stanąć na prawej itp. Zabawę należy tak poprowadzić, by każdy z uczestników mógł wydawać polecenia. Spora dawka śmiechu gwarantowana.

Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy

Ustawiamy się w szeregu w wyznaczonym miejscu i wybieramy osobę, która będzie Babą Jagą. Baba Jaga stoi daleko od reszty, jest odwrócona tyłem i mówi: “Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie pozostali starają się jak najszybciej do niej dobiec. Kiedy Baba Jaga kończy wyliczankę, szybko się odwraca, a reszta zastyga w bezruchu. Kto się ruszył czy nawet mrugnie okiem, wraca na linię startu. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi.  

Ukryty obrazek

Do tej zabawy używamy kawałka przeźroczystego szkła (które zostaje tylko w rękach rodzica) oraz kamyczki, patyczki, listki, kwiatki i inne skarby. Udajemy się na spacer, wybieramy miejsce gdzie chcemy ukryć obrazek. Wykopujemy w ziemi dołek (uwaga- przyda się mała łopatka!) – układamy na dnie dołka kompozycję z przyniesionych rzeczy, na koniec przykrywamy go szkłem. Obrazek zasypujemy ziemią i zapamiętujemy gdzie go ukryliśmy. Za kilka dni wracamy w to samo miejsce i sprawdzamy czy nadal tam jest.

Wygibasy

Zabawa, która zapewni trochę ruchu podczas spaceru. Przydatnym rekwizytem będzie kostka do gry, ale jak jej nie macie to wystarczy podawać liczbę od 1 do 6.  Jeśli w zabawie uczestniczy więcej niż  3- 4 osoby to proponuję podzielić się na grupy. Zabawa polega na wyrzuceniu kostki i takim ustawieniu osób by liczba części ciała dotykających ziemi odpowiadała liczbie wyrzuconych oczek. Np. jeśli w zabawie biorą udział 3 osoby i wypadnie 4 to jedna osoba stoi na obu nogach, a pozostałe dwie na jednej. Jeśli wypadnie 2 – dwie osoby stoją na jednej nodze i trzecią biorą na ręce.  Można kucać, podpierać się rękami, kłaść na plecach, brać się na barana itd.

Tropiciele dzikich zwierząt czyli leśne paparazzi

Uzbrojeni w aparaty fotograficzne i obiektywy ze sporym zoomem ruszamy na polowanie dzikich zwierząt. Począwszy od mrówki, biedronki, pająku, skończywszy na wiewiórkach i kaczkach. Wygrywa ten, kto zrobi zdjęcia większej ilości zwierząt.

Pomoc parkowej wróżce (zabawa jesienna)

Przyznam, że odkąd odkryliśmy tą zabawę to z niecierpliwością czekamy na jesień. Zasady są bardzo proste – na worku/reklamówce naklejam listę rzeczy do znalezienia. Są to przedmioty potrzebne parkowej wróżce, by pamiętała wiosną jakie drzewa i krzewy ma wyczarować. Wśród skarbów do znalezienia znajdują się kasztany, żołędzie. różnego rodzaju, kształtu i koloru liście, jarzębina itd. Wszystkie skarby składamy w sekretnym miejscu do którego prowadzi mapa, narysowana na drugiej stronie kartki z listą.

Podchody

Genialna, prosta gra terenowa do której warto zaprosić znajomych i przyjaciół. Im więcej osób tym weselej. Dzielimy się na dwie grupy. Pierwsza – uciekająca – zostawia po drodze ślady, strzałki i zadania. Druga – wyrusza z kilkuminutowym opóźnieniem i ma za zadanie wykonać zadania i odnaleźć grupę pierwszą. Do zabawy przydadzą się kolorowe wstążeczki (do zaznaczania drogi), kartki i długopisy (do przygotowania zadań).

Zabawę w podchody możecie też wykorzystać do fajnego zwiedzania miasta bez marudzenia. Zobaczcie jak my przenieśliśmy grę terenową i zwiedzaliśmy chorwacki Trogir grając w podchody (KLIK)

Szukanie skarbru - super zabawa w parku

Zabawa świetna, niezależnie od pory roku. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. Przede wszystkim skarbu. W naszym przypadku jest to jajko-niespodzianka lub inny drobny upominek, zwykle ukryty w korzeniach, mchu lub zawieszony na gałęzi, ukryty przed oczami przechodniów. Do tej gry potrzebujemy przygotowanej wcześniej mapy w kilku kawałkach – podzielonej na etapy. Po dotarciu do punktu wskazanego na mapie, wręczamy dziecku kopertę z zadaniem. Jeśli wykona je poprawnie, otrzymuje następny kawałek mapy.

Pomysły na zabawy z dziećmi w mieście

Nie tylko parki świetnie nadają się do zabawy. Wiecie ile tajemnic kryją w sobie miasta? My uwielbiamy odkrywać ich sekrety! Całą rodziną zamieniamy się w Superposzukiwaczy Przygód i wyruszamy na Tajne Akcje. W Warszawie ratowaliśmy porwaną z herbu Syrenkę, we Wrocławiu organizowaliśmy urodziny dla Papy Krasnala, w Krakowie dołączyliśmy do Drużyny Smoka i szukaliśmy Tajemniczego Zaklęcia, w Gdańsku walczyliśmy z Czarnoksiężnikiem Gigabajtem, w Wenecji pomagaliśmy księżniczce odnaleźć elementy maski weneckiej, a w Barcelonie salamandra poprosiła nas o pomoc w odzyskaniu kolorów. Za nami już ponad 100 takich rodzinnych przygód. I wiecie co? Zwiedzanie odbyło się bez marudzenia. Zobaczcie koniecznie nasze pomysły na zwiedzanie miast.