Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Polska > Gdynia > Skwer Kościuszki
Skwer Kościuszki i Molo Południowe w Gdyni
Każdy turysta, który dotrze do Gdyni na pewno trafi na Skwer Kościuszki, reprezentacyjną ulicę miasta, przy której znajdują się największe atrakcje. Tutaj też najlepiej czuje się nadmorski klimat tego miejsca, dlatego podpowiadamy czego nie można przegapić na Skwerze Kościuszki, gdy człowiek za bardzo zapatrzy się na fale.
Skwer Kościuszki w Gdyni
Reprezentacyjny Skwer Kościuszki wraz z przedłużeniem – Molem Południowym to najczęściej oblegane przez turystów miejsce w Gdyni. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej i ulicy 10 Lutego i prowadzi w stronę morza. W pamięci mieszkańców świeże jest wydarzenie z 1987 roku, kiedy to na Skwerze Kościuszki z wiernymi spotkał się Jan Paweł II. Wzdłuż Skweru wznoszą się hotele, kamienice, a nad okolicą góruje wieżowiec Sea Towers. Sporo tu również pomników upamiętniających marynarzy i żołnierzy.
Molo Południowe w Gdyni
Skwer Kościuszki płynnie przechodzi w al. Jana Pawła II i Molo Południowe, przy którym wakacyjna, nadmorska atmosfera miesza się z zabytkowymi statkami, atrakcjami morskimi i widokami na morze.
Fontanna na Skwerze Kościuszki
Na granicy Skweru Kościuszki i Mola Południowego znajduje się popularny punkt w mieście. To fontanna przy będąca symbolem miasta, która zdobi wiele pamiątek i widokówek. To też punkt spotkań mieszkańców, gdzie umawiają się na spacer, lody czy do kina.
Pierwsza fontanna stała w tym miejscu w 1938 roku, ale wyglądała zupełnie inaczej niż ta, którą można podziwiać dziś. Pierwotna fontanna była okrągła, na środku miała wodotrysk i służyła jako brodzik dla dzieci. Została zniszczona w czasie wojny przez wycofującą się z miasta armię niemiecką. Została odbudowana, ale brak konserwacji spowodował, że popadła w ruinę. Obecnie znane kielichy powstały w 1974 roku, a gruntownie odnowione w 2013. Zimą na fontannie zamontowane są świetlne iluminacje.
ORP Błyskawica
Na Molu Południowym, przy Nabrzeżu Pomorskim cumuje ORP Błyskawica. Skrót ORP oznacza Okręt Rzeczypospolitej Polskiej. Okręt został zbudowany w latach 1935-36 w Wielkiej Brytanii. W 1937 roku pierwszy raz wpłynął do Gdyni i służył w Polskiej Marynarce Wojennej. Błyskawica brała udział w walkach na Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i na Oceanie Atlantyckim w czasie II wojny światowej. To najstarszy na świecie niszczyciel, który zachował się w tak dobrym stanie do dziś. Od roku 1976 ORP Błyskawica funkcjonuje jako muzeum.
Żaglowiec Dar Pomorza
Dar Pomorza to najbardziej znany polski żaglowiec zwany również „Białą Fregatą”. Został zbudowany w 1909 roku w Hamburgu, a od 1929 roku związany jest z Gdynią, kiedy to zakupiony został przez mieszkańców dla Szkoły Morskiej. Przez dziesiątki lat służył jako żaglowiec szkolny, a w ciągu swoich 51 lat służby odbył 102 rejsy i przepłynął pół miliona mil morskich!
W 1982 roku jego miejsce zajął „Dar Młodzieży”, a „Dar Pomorza” został przekazany muzeum. Żaglowiec można dziś zwiedzać i zajrzeć na pokład, do maszynowni, magazynu żagli, kuchni czy kajut oficerów. Statek ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych polskich żaglowców. Trzeba zobaczyć go na własne oczy, by się o tym przekonać!
Akwarium Gdyńskie
Akwarium Gdyńskie to idealne miejsce dla fanów morskiej fauny i flory! Zbiory znajdujące się w Akwarium są niesamowicie obszerne i skrzętnie zbierane od lat. Nikogo zatem nie zdziwi fakt, że można całymi godzinami podziwiać egzotyczne i rzadko spotykane rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie. To miejsce popularne jest wśród rodzin z dziećmi przez cały rok, a w czasie deszczowych dni w wakacje lepiej kupić bilet on-line. Jeśli planujecie wizytę z dziećmi to warto odnaleźć pomnik Morświna, który znajduje się blisko wejścia do Akwarium. Morświny to jedyne występujące w Bałtyku ssaki z rodziny waleni, które przypominają z wyglądu delfiny. Trudno je zobaczyć, bo występują niezwykle rzadko i są bardzo płochliwe.
O Akwarium Gdyńskim sporo pisaliśmy tutaj:
Aleja Statków Pasażerskich
W Alei Statków Pasażerskich znajdują się tablice z zielonego granitu, na którym uwiecznione są statki pasażerskie. To największe i najbardziej luksusowe statki świata, które przybiły do portu w Gdyni. Największym statkiem, który został upamiętniony w tej Alei jest “MS Navigator of the Seas”. Na tablicy wykute są informacje z nazwą statku, rokiem wizyty oraz znakiem armatora. Jest też tam herb Gdyni i róża wiatrów.
Planetarium w Gdyni
Kto ma ochotę przenieść się w kosmos to niech rozważy wizytę w Planetarium należącym do Akademii Morskiej. Czeka tu na gości 4800 gwiazd, a poza tym planety, Słońce, Księżyc, gwiazdozbiory, a nawet cała Droga Mleczna! Prezentacja ta jest prowadzona w taki sposób, że czuje się kosmos na wyciągnięcie ręki. Prezentacje te mogą być uzupełniane przez popularno-naukowe lekcje, które obejmują wytłumaczenie zjawisk astronomicznych tj. zaćmienie Słońca, pojawianie się komet czy innych ciał niebieskich.
Pomnik Maszty i Dyrygent Fal
Na Molu Południowym znajduje się jeden z naszych ulubionych gdyńskich pomników – Maszty, znany również pod nazwą Żagle. To jeden z najbardziej rozpoznawanych monumentów w mieście. Jest widoczny zarówno z morza, jak i z lądu. To pomnik, który przypomina maszty potężnego żaglowca, w które dmucha wiatr.
Zaś za budynkiem Akwarium Gdyńskiego z Mola Południowego można wypatrzyć Dyrygenta Fal. 40 metrów od brzegu na betonowym podeście znajduje się bowiem postać chłopca. Rzeźba ma dwa metry wysokości i wykonana jest z brązu. Marzyciel, zwany przez innych Dyrygentem Fal, trzyma w ręce batutę, jakby dyrygował falami. Rzeźba powstała po zdobyciu biegunów przez podróżnika Marka Kamińskiego i Jaśka Melę – niepełnosprawnego chłopaka, który udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. To symbol ludzi, którzy nie boją się realizować własnych marzeń.
Co warto zobaczyć w pobliżu Skweru Kościuszki?
Jest jeszcze kilka miejsc w pobliżu Skweru i Mola Południowego, które mogą Was zainteresować. Pierwsze z nich to Muzeum Marynarki Wojennej, którego główny eksponat – ORP Błyskawicę opisaliśmy wyżej. Zaś na ul. Zawiszy Czarnego, w pobliżu Mola Południowego znajduje się Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej. To miejsce stworzone dla osób, które interesują się działaniami wojennymi, maszynami, bronią podwodną i udziałem Marynarki Wojennej w II wojnie światowej.
My też bardzo lubimy plażę miejską. To tutaj możemy wypocząć po zwiedzaniu, wykąpać się w morzu, złapać promienie słoneczne! To najpopularniejsza plaża w Gdyni, gdzie można poczuć piasek pod stopami. Na plaży jest fajny plac zabaw i bary, gdzie możecie coś przekąsić.
Gdynia z dzieckiem
Skwer Kościuszki, pomimo, że nie jest długi to wraz z Molem Południowym naszpikowany jest miejscami, które warto zobaczyć. Niestety często dzieci nie są zainteresowane pomnikami czy historią zwiedzanego miejsca. Dlatego namawiamy Was gorąco, by spróbować zamienić nudne zwiedzanie w rodzinną super przygodę! My zwiedzaliśmy Gdynię poszukując fragmentów mapy skarbów! Zobaczcie koniecznie:
zarezerwuj nocleg w gdyni przez naszą stronę na booking.com, a dostaniesz od nas Niezbędnik Poszukiwacza Przygód!
- Zarezerwuj nocleg na Booking.com korzystając z naszej strony.
- Wyślij nam na adres kontakt@globtroterek.com numer Twojej rezerwacji.
- Otrzymasz dostęp do Banku Niezbędników, w którym znajdziesz Niezbędnik Poszukiwacza Przygód „Mapa Skarbów" – przewodnik dla całej rodziny w formie gry miejskiej w czasie której poznacie zabytki miasta i ciekawostki o Gdyni! Link wyślemy na kilka dni przed Twoim wyjazdem.