Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Chorwacja > Pula > Co zobaczyć w Puli

Pula. Co warto zobaczyć?

Pula w Chorwacji to największe miasto na Istrii. Położona jest na siedmiu wzgórzach, tuż przy Morzu Adriatyckim. Miasto słynie ze świetnie zachowanych starożytnych budowli, w tym jednego z największych amfiteatrów w Europie. Zobaczcie co jeszcze czeka na Was w Puli.

Pula. Co warto zobaczyć?

Pula słynie ze starożytnych budowli, szczególnie z ogromnego amfiteatru. Ale to też miasto portowe z dużą stocznią, dlatego w centrum miasta nie znajdziecie plaż. To miejsce zdecydowanie lepsze jest na popołudniowy spacer z rodziną niż wypoczynek nad morzem.

Starożytna Pula i Arena

Arena to zabytek mający ponad 2000 lat, który wybudowano za czasów panowania cesarza Wespazjana. Amfiteatr był świadkiem walk gladiatorów, turniejów rycerskich, a także największych targowisk miejskich w historii Puli.

Amfiteatr ma kształt elipsy, dłuższa oś ma 130 metrów, a krótsza 100 metrów. Walki gladiatorów czy rycerzy odbywały się na centralnym placu na środku monumentu. Widzowie zaś podziwiali ich zmagania siedząc na kamiennych ławach lub stojąc w galerii budynku. W czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 20 tysięcy widzów.

W średniowieczu arena służyła niestety jako surowiec dla lokalnych mieszkańców, którzy rozbierali amfiteatr w celu pozyskania kamienia. W XVI wieku pojawił się pomysł rozbiórki areny i przeniesienia jej w całości do Wenecji, który na szczęście nie został zrealizowany. Obecnie Arena jest centrum kulturowym Puli. Odbywają się tu koncerty i letnie przedstawienia, to miejsce Festiwalu Filmowego, pokazów baletu i zawodów sportowych. W miesiącach letnich organizowane są również pokazy walk gladiatorów.

Warto zwiedzić amfiteatr, nie tylko obejrzeć go z zewnątrz. To wycieczka fajna dla całej rodziny, a szczególnie dla dzieci polecamy wypożyczyć audio-guida po polsku. Aby z niego korzystać należy poruszać się po Arenie zgodnie z mapą i poszczególnymi punktami wskazanymi na terenie obiektu, gdzie wysłuchuje się kolejnych informacji i ciekawostek o amfiteatrze. Już samo szukanie punktów na terenie areny jest fajną zabawą.

W podziemiach areny przygotowane są wystawy dotyczące m.in. uprawy oliwek i winorośli na Istrii.

Bilet wstępu w 2020 roku kosztuje 50 kun dla osoby dorosłej i 25 kun dla dzieci i studentów.

Więcej o Amfiteatrze przeczytacie tutaj:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli

Katedra znajduje się przy Trg Svetog Tome. Wybudowana w XV wieku na miejscu dawnej świątyni Jowisza i późniejszej chrześcijańskiej bazyliki. To w tym miejscu zbierali się chrześcijanie w czasie prześladowań w I-IV w n.e. Ciekawostką jest, że we wnętrzu świątyni znajdują się antyczne kolumny, a ołtarz główny stanowi rzymski sarkofag z III wieku. W drugiej połowie XVII wieku wzniesiono dzwonnicę, do budowy której użyto bloków pochodzących z amfiteatru.

Świątynia Augusta

Kolejnym starożytnym zabytkiem jest Świątynia Augusta, poświęcona bogini Romie i Cesarzowi Augustowi. Świątynię wybudowano pomiędzy 2 rokiem p.n.e. a 14 rokiem n.e. Przez wieki przeznaczenie świątyni się zmieniało – była to zarówno pogańska świątynia, kościół chrześcijański, spichlerz, a nawet muzeum kamiennych zabytków. W czasie wojny świątynia uległa zniszczeniu, a odbudowano ją już w 1947 roku. Obecnie znajduje się tutaj wystawa rzeźb, a wstęp do środka jest płatny (10 kun dorośli, 5 kun studenci i dzieci). Świątynię znajdziecie na ogromnym placu zwanym Forum, który był sercem starożytnej Puli. To fajne miejsce na odpoczynek. Możecie usiąść na schodach prowadzących do Świątyni i przyglądać się tętniącemu życiem placowi.

Ulica Sergijevaca i Łuk Sergiusza

Jedna z głównych ulic ścisłego centrum – ulica Sergijevaca  wyłączona jest z ruchu kołowego. Wzdłuż deptaka ciągną się sklepy z pamiątkami, bary i restauracje. To główna ulica turystycznej części miasta. Na końcu ulicy znajduje się Łuk Sergiusza. Łuk to kolejna starożytna perełka. Zwany jest także Złotą Bramą. Zbudowano go ku chwale zmarłych członków rodziny Sergiuszy. Znajdziecie go na końcu ulicy Sergijevaca. Z jednej strony Łuk jest bogato zdobiony. A z drugiej, gdzie w przeszłości połączony był z bramą miejską, nie ma żadnych ozdób. Na placu obok Łuku często organizowane są przedstawienia teatralne i muzyczne.

Zerostrasse w Puli

Nową atrakcją turystyczną miasta jest podziemny tunel, który powstał jako część podziemnego systemu tunelowego wybudowanego przed pierwszą wojną światową przez ówczesne władze austro-węgierskie. Tunele miały służyć jako schrony i magazyny amunicji. Wykorzystywane były również jako więzienie dla jeńców wojennych. W czasie II wojny światowej utworzono w nich szpitale ratunkowe. System był tak duży, że był w stanie pomieścić 50000 osób, czyli praktycznie całe miasto. Tunele mają od 3 do 6 metrów szerokości i około 2,5 metra wysokości. Temperatura nie przekracza tu 20 stopni, więc nawet w upalne dni warto wziąć coś cieplejszego do ubrania.

Do zwiedzania udostępniono niewielki fragment podziemnego miasta. Tunel ma 400 metrów i dużą centralną salę. Wstęp kosztuje 15 kun dla dorosłych i 5 kun dla dzieci do 15 lat.

Pula – inne atrakcje

Do innych zabytków Puli zalicza się m.in. zamek z 1630 roku zbudowany na szczycie wzgórza. Zamek w kształcie gwiazdy ma cztery bastiony i był typową budowlą wojskową, mającą ochraniać miasto. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne Istrii.

Przez wiele wieków, od starożytności po średniowiecze, miasto otoczone było murami, a do centrum można było się dostać przez 10 bram. Wiele murów zostało wyburzonych na początku dziewiętnastego wieku, ale niektóre zachowały się do dziś. Dzięki temu możemy podziwiać m.in. Bliźniacze Bramy czyli łuki prowadzące do dzisiejszego Muzeum Archeologicznego. Inną zachowaną brama jest Brama Herkulesa, na szczycie której można rozpoznać, uszkodzoną już mocno głowę Herkulesa i jego maczugę. Na Forum łatwo odnaleźć Pałac Komunalny czyli siedzibę samorządu miejskiego z końca XIII wieku.

Na terenie Puli działa też kilka muzeów i galerii. Ciekawym jest Memo Muzeum – muzeum życia codziennego, gdzie fikcyjna, czteroosobowa rodzina porywa zwiedzających w lata 50 – 80, pokazując jak wyglądało wtedy codzienne życie mieszkańców miasta. Osoby zainteresowane sztuką powinny zajrzeć do Muzeum Sztuki Współczesnej Istrii.

Port i stocznia

Pula to miasto portowe. Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie ogromne statki które naprawia tutejsza stocznia. Ich wielkość robi wrażenie na dorosłych, nie mówiąc już o dzieciach. Idąc wzdłuż morza dojdziecie do mariny i portu jachtowego. Stąd wypływają też statki wycieczkowe na rejsy wzdłuż wybrzeża.

Wieczorem port zamienia się w pokaz wielkich, świecących gigantów. Lighting Giants to specjalnie przygotowane podświetlenie wielkich dźwigów portowych, znajdujących się w centrum miasta. Portowe żurawie oświetlone są standardowym programem lub specjalnymi pokazami przygotowanymi np. na Dzień Świętego Patryka czy w czasie imprez sportowych. W lecie podświetlone dźwigi można podziwiać do północy.

Parkingi w Puli

Do Puli najwygodniej wybrać się własnym autem. Parkingi najbliżej Areny to: Pula Parking Arena, ul. Amfiteatarska 10 lub Parking Karolina, ul. Amfiteatarska 6. Największy ruch odbywa się do południa, dlatego polecamy wybrać się do Puli na popołudniowy spacer, kiedy znaczna część zwiedzających opuści już miasto.

Chorwacka Istria to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków wakacyjnych rejonów. Warto zwiedzić Pulę i zobaczyć największe miasto tej części kraju, pełne antycznych perełek i uroczych zaułków. Będąc na Istrii koniecznie zajrzyjcie też do Rovinj, Poreca czy Bale

A tu jeszcze kilka fotek z Puli:

4 odpowiedzi na “Pula. Co warto zobaczyć?”

Odradzam Pulę i to zdecydowanie. Podczas wakacji w lipcu 2019 roku będąc na Istrii zrobiliśmy sobie wycieczkę do Puli. Korki w mieście, brak wolnych miejsc do parkowania, ceny wysokie, tłum ludzi, miasto zatłoczone, przechodnie niczym święte krowy wchodzą przed samochód, wbudowane nie odnowione stare, komunistyczne bloki wbudowane w starożytną architekturę. Wg mnie szkoda czasu i pieniędzy na robienie wycieczki do Puli. Lepiej pojechać do Rovinj, gdzie jest przepiękna starówka. Ponadto w piekarni przy porcie młody sprzedawca chciał mnie oszukać na 100 kun. Dobrze że resztę z 200 kun policzyłem przy nim przez co po chwili dodał sto kun. Trzeba uważać i liczyć resztę. Plusem jest amfiteatr przy którym nożna od ulicy zrobić świetną fotkę. Wstęp do środka 50kun.

Zdecydowanie. Podczas wakacji w lipcu 2019 roku będąc na Istrii zrobiliśmy sobie wycieczkę do Puli. Duże korki w mieście, brak wolnych miejsc do parkowania, ceny wysokie, tłum ludzi, miasto zatłoczone, przechodnie niczym święte krowy wchodzą przed samochód, wbudowane nie odnowione stare, komunistyczne bloki wbudowane w starożytną architekturę. Szkoda czasu i pieniędzy na robienie wycieczki do Puli. Lepiej pojechać do Rovinj. Ponadto w piekarni przy porcie młody sprzedawca chciał mnie oszukać na 100 kun. Dobrze że resztę z 200 kun policzyłem przy nim przez co po chwili dodał sto kun. Trzeba uważać i liczyć resztę. Plusem jest amfiteatr przy którym nożna od ulicy zrobić świetną fotkę. Wstęp do środka 50kun.

Dlatego właśnie najlepiej do Puli pojechać popołudniu, jak większość jednodniowych turystów opuści miasto. Amfiteatr wart jest zwiedzenia, a i uliczki starego miasta też są urocze. Ale bez tłumów 😉

Wlasnie dzis bylismy w Puli. Parking tuż przy amfiteatrze. Bylo sporo miejsc parkingowych pustych. Zaczelismy zwiedzac o 1 po poludniu. Nie bylo tłoku jak straszono . ( prawdziwy tlok jest w Wenecji). W niektorych miejscach takich jak mozajkowa podłoga wogole nie bylo turystów. Ceny za jedzenie różne. Kazdy znajdzie cos dla siebie. Mozna sie najeść pizzą za 45 kun, schabowym z frytkami 85 kun lub dania z owocami morza za wiele wiele więcej. Jak ktoś jedzie z nastawieniem ze drogo to na pewno ktos z kraju z nad Wisły… jak 6 czlonkow rodziny próbuje wybrac pieniadze z bankomatu to naprawdę troche mi wstyd za rodakow.

Możliwość komentowania została wyłączona.