Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Ratusz Staromiejski w Pradze

Ratusz Staromiejski na Rynku w Pradze to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta. Kryje w sobie wiele tajemnic, o których Wam opowiemy.

Dlaczego Ratusz to aż pięć budynków?

Ratusz Staromiejski w Pradze powstał w 1338 roku i był to pierwszy ratusz w Czechach. Zwykle turyści są przekonani, że ratusz to tylko wieża ze słynnym zegarem astronomicznym. Tymczasem ratusz składa się z pięciu budynków, które tworzą jeden ciąg. Każdy z budynków ma inną fasadę i powstawał w innym stylu architektonicznym. Jak to się stało, że wszystkie stanowią część ratusza? Otóż dawniej były to osobne kamienice, będące własnością mieszkańców Pragi. W ciągu wieków ratusz powiększał się, zajmując kolejne budynki. 

Dom z zegarem astronomicznym

Najstarszy i najbardziej znany to dom Wolflina z Kamen, który wybudowano pod koniec XIII wieku. Mieszczanie zakupili go od właściciela, który by bogatym kupcem. To dom z wysoką, blisko 70 metrową wieżą, na której znajduje się słynny zegar astronomiczny. Warto poznać historię zegara i przyjrzeć się figurom, które się na nim pojawiają. Koniecznie zerknijcie tutaj: Zegar astronomiczny w Pradze

Dom ma bogato zdobiony gotycki portal i okno z godłem Starego Miasta i królestwa czeskiego. Na pierwszym piętrze Ratusza Staromiejskiego znajduje się kaplica z pięknymi witrażami. Tutaj również podejrzeć można figurki apostołów, które pojawiają się na zegarze astronomicznym.

Kolejne domy wchodzące w skład ratusza w Pradze

Następny dom, który wchodzi w skład ratusza to tzw. dom zachodni. To ten z pięknym, potrójnym oknem i herbami. Napis na fasadzie „Praga caput regni” oznacza:  Praga, głowa królestwa. W tym budynku znajduje się dawna sala weselna. 

Na kolejnym domu – domu Mikša – stanowiącym część ratusza pośrodku fasady znajduje się herb Starego Miasta. W 1458 r. dom został przekazany ratuszowi przez wdowę po kuśnierzu Mikšie. Ostatni dom „U Kohouta”, został zakupiony przez gminę i połączony z ratuszem w 1835 r.

Pod koniec II wojny światowej ratusz został ostrzelany i podpalony. Wschodnie i północne skrzydło zostało całkowicie zniszczone, a wieża z zegarem astronomicznym Orloj i kaplica zostały poważnie uszkodzone. Na parterze zniszczono archiwum Pragi, bibliotekę i cenne zbiory. 

W kwietniu 2017 r. rozpoczęła się przebudowa Ratusza Staromiejskiego mająca na celu przywrócenie mu dawnego wyglądu. Remont zakończył się w 2018 roku.

Atrakcje Ratusza w Pradze

Sala Miejska, Stara Sala Rady, Przedpokój do Sali Zgromadzeń, Sala Zgromadzeń Brožíka i Sala Jerzego to najważniejsze sale w ratuszu i miejsca najważniejszych praskich wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich stuleciach. Można w nich podziwiać piękne malowidła, rzeźbę Chrystusa z VX wieku czy herby miejskie. 

Niewątpliwie ciekawym miejscem są podziemia ratusza. Ciekawostką jest to, że dawniej poziom miasta był o kilka poziomów niższy niż obecnie, co powodowało częste powodzie. Aby temu zaradzić teren miasta musiał zostać sztucznie podwyższony, przez co nisko położone domy np. parterowe stały się podziemiami. Stąd też w podziemiach praskiego rynku można poczuć się jak podczas podróży w czasie, bo znajduje się tu m.in. sala rzymska, studnie czy miejsca na wodę deszczową. Pod ratuszem znajdowały się też więzienia, dwa z nich można dziś oglądać.

Zwiedzanie Ratusza w Pradze

Ratusz Staromiejski jest narodowym zabytkiem kultury i jest udostępniony dla zwiedzających. Opłata za wejście w 2020 roku wynosi 250 koron za bilet dla osoby dorosłej, 150 koron dla dzieci i młodzieży. Bilety można zakupić stacjonarnie jak i przez internet. Bilety online wychodzą taniej i gwarantują wejście na wieżę bez czekania w kolejce. W cenie biletu jest wejście na wieżę zegarową i punkt widokowy na wieży, podziemia oraz przejście przez historyczne sale ratusza.

Praga z dziećmi

Wybieracie się do Pragi z dziećmi? A są fanami Minecrafta? Lubią bajkę “Sąsiedzi”? To mamy dla Was pomysł na super rodzinną przygodę, która zastąpi nudne zwiedzanie Otóż Pat i Mat, bohaterowie “Sąsiadów” zapragnęli zagrać w Minecrafta, ale jak to oni wszystko zepsuli. Postacie z Minecrafta rozbiegły się po całej Pradze i potrzebują pomocy, by je odnaleźć 🙂 Zobaczcie jak zorganizować dzieciom super zabawę w Pradze – Minecraftowa przygoda w Pradze

Noclegi w Pradze

W Pradze i w okolicach sporo jest świetnych kempingów np. Praha Klanovice, Sokol Praha czy Ostra 

Jeśli wolicie noclegi w hotelu – zerknijcie na promocję na Booking.com

Booking.com