Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie

Strona główna > Podróże > Czechy > Czeski Krumlov > Most Płaszczowy

Most Płaszczowy w Czeskim Krumlovie - skarb czeskiej architektury

Czeski Krumlov to malownicza miejscowość położona w południowych Czechach i prawdziwa perła na mapie cudów architektury czeskiej. To miasto, które zachowało swój średniowieczny urok, znane jest z wielu zabytków, z których jeden wyróżnia się szczególnie. Jest to misternie zdobiony Most Płaszczowy, który od wieków jest nieodłączną częścią krajobrazu Czeskiego Krumlova.

Tuż przy moście znajdują się duże parkingi miejskie, więc już tuż po zaparkowaniu auta zadarliśmy głowę w górę, by przyjrzeć się tej nietypowej konstrukcji.

Most Płaszczowy w Czeskim Krumlovie

Cała konstrukcja mostu opiera się na kamiennych filarach z łukami. O niezwykłości budowli świadczy fakt, że ma aż 4 poziomy, a dwa z nich to kryte korytarze. Dolny korytarz łączy zamkową Salę Maskową z gmachem teatru zamkowego, górny zaś galerię obrazów z ogrodem zamkowym i dalej prowadzi do klasztoru minorytów.

Historia Mostu Płaszczowego

W średniowieczu na miejscu mostu stała drewniana kładka, którą stopniowo zastępowano konstrukcją ceglaną. W 1686 roku właściciel dworu, Jan Kristian, rozpoczął budowę nowego drewnianego mostu prowadzącego do ogrodu. W 1706 roku, w budowie była pierwsza drewniana wersja krytego przejścia do górnego ogrodu, wspartego na kamiennych filarach. Wejście do niego znajdowało się z galerii obrazów na drugim piętrze zamku.

W latach 1707 – 1708 zbudowano piętro niżej drugi drewniany korytarz, który prowadził z Sali Masek do loży książęcej teatru zamkowego. Niestety w czasie najazdu wojsk na miasto w 1741 roku zniszczono drewniane zadaszenia mostu. W kolejnych latach most przebudowywano, a ostateczny kształt, który przetrwał do dziś, budowla nabrała w 1777 roku.

Most ma 80 metrów długości i prawie 6,5 metra szerokości. Od samego początku zadaniem mostu było połączenie zamku z ogrodem, gdyż przepaść pomiędzy obiektami ma ponad 40 metrów głębokości.

Most Płaszczowy dzisiaj

Dziś Most Płaszczowy jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych Czeskiego Krumlova i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Most jest dostępny dla pieszych i stanowi doskonałe miejsce do podziwiania malowniczych widoków na miasto i rzekę Wełtawę. Podczas spaceru przyglądaliśmy się rzeźbom umieszczonym na balustradzie – św. Antoniego z Padwy, św. Feliksa, św. Wacława i św. Jana Nepomucena, znanego nam z legendy związanej z Mostem Karola w Pradze. Rzeźby to kopie oryginałów, które znajdują się w lapidarium zamkowym.

Oczywiście to miejsce z widokiem na starówkę Czeskiego Krumlova stanowi idealną scenerię na rodzinne sefie 😉

Co więcej, Most Płaszczowy odgrywa ważną rolę podczas różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali organizowanych w mieście. Jest także często wykorzystywany jako tło do różnych wydarzeń artystycznych i sesji fotograficznych.

Niestety poza turystami, fotografami i fanami architektury, to miejsce upatrzyli sobie również samobójcy. W ciągu ostatnich lat w tym miejscu na swoje życie targnęło się kilka osób. Miasto pracuje nad zabezpieczeniami, które w przyszłości uniemożliwią takie desperackie kroki.

Most Płaszczowy jednym z atrakcji Czeskiego Krumlova

Most Płaszczowy w Czeskim Krumlovie to nie tylko most łączący dwie części miasta, ale również istotny element historii i kultury Czech. Jego wyjątkowa architektura i bogata historia przyciągają turystów z całego świata, którzy chcą odkryć urok tego urokliwego miasta nad Wełtawą.

Więcej o Czeskim Krumlowie pisaliśmy tutaj: Co warto zwiedzić w Czeskim Krumlovie?

Noclegi w Czeskim Krumlovie

Jeśli planujecie dłuższy pobyt w południowych Czechach zerknijcie na genialną miejscówkę! To camping Frymburk położony nad jeziorem Lipno, który był naszą miejscówką do zwiedzania Czeskiego Krumlova.

Jeśli wolicie hotele – sprawdźcie ofertę na booking.com 🙂 

Booking.com