Rodzinne wakacje na kempingu
i podróże po Europie
Strona główna > Podróże > Słowenia > Jezioro Bled
Cudne jezioro Bled w Słowenii
Dziś znów porywamy Was do pięknej Słowenii. Pisaliśmy już o Lublanie – stolicy państwa, a teraz przyszedł czas na jedno z najbardziej malowniczych jezior nad jakimi byliśmy. Chodzi oczywiście o jezioro Bled. Jest tu kilka atrakcyjnych miejsc do zwiedzenia. Zobaczcie, co oferuje jezioro Bled!
Jezioro Bled - dojazd i parkingi
Jezioro Bled położone jest w północno – zachodniej Słowenii, około 50 km od Lublany. To jedno z najcieplejszych alpejskich jezior. Dojazd jest bardzo łatwy. W okolicach jeziora przebiega E61, która łączy Austrię, Słowenię, Włochy i Chorwację.
My zostawialiśmy auto w miejscowości Bled – największej nad jeziorem. Bardzo duży parking znajduje się przy ulicy Ljublanska Cesta. To główna droga prowadząca do miasta. Po drodze znajdziecie sporo znaków prowadzących na parking – na pierwszym rondzie w miasteczku należy skręcić w prawo. Parking jest płatny, opłatę uiszcza się w biletomacie parkingowym. Parking przystosowany jest też dla kamperów i autokarów. Z parkingu nad jezioro czeka Was kilkuminutowy spacer.
Inny parking z którego skorzystaliśmy znajduje się po przeciwnej stronie jeziora, obok kempingu Bled (ulica Kidriceva Cesta). Poza tym ciężko zaparkować tuż przy samym jeziorze. Nie ma parkingów, ani nawet miejsc w których można zatrzymać się na chwilę i pstryknąć fotkę :/
Wyspa z kościołem na jeziorze Bled – Blejski Otok
Widok na wyspę Blejski Otok, położoną na jeziorze kojarzy chyba każdy. To najpopularniejszy motyw na pocztówkach z Bledu i jednocześnie najbardziej oblegane miejsce nad jeziorem. Na szczycie wyspy znajduje się kościół Wniebowzięcia Marii Panny. Można się do niego dostać po blisko 100 schodach. W kościółku znajduje się dzwon życzeń. Legenda głosi, że wystarczy pomyśleć życzenie, uderzyć w niego i czekać, aż się spełni. Kościółek na Blejskim Otoku to wymarzone miejsce na ślub. Pary młode zabiegają o to, by właśnie w tym miejscu powiedzieć sobie sakramentalne TAK. My będąc na wyspie mieliśmy okazję obserwować słoweński ślub.
Jak się dostać na wyspę na jeziorze Bled?
Z każdej strony jeziora znajdują się niewielkie przystanie, przy których cumują pletny. Pletna to drewniana, spora łódź, która na pokład zabiera do 20 osób. Napędzana jest ręcznie, przez wioślarza, który wprawia ja w ruch za pomocą dwóch wioseł. Wioślarz, podobnie jak wenecki gondolier, steruje łodzią na stojąco. Pasażerowie siedzą na drewnianych ławkach umieszczonych po bokach łodzi. Na głowami mają kolorowe daszki, które chronią od słońca. Pletny produkowane są wyłącznie przez mieszkańców okolic Bledu. To tradycja tych regionów. Gdy powstaje nowa łódź, nazywa jest ona imieniem żeńskim. W większości przypadków to imiona żon lub córek właściciela łodzi. Pletna to niewątpliwie jeden z symbolu Bledu.
My wypłynęliśmy pletną z przystani położonej przy hotelu Grand w miejscowości Bled. Z tego miejsca odległość od wyspy jest największa, więc praktycznie przepłyniecie prawie całe jezioro rozkoszując się widokami. Koszt rejsu to 15 euro. Po dopłynięciu do wyspy dostaje się około 45 minut czasu wolnego na zwiedzanie. Potem pletna rusza w drogę powrotną.
Zamek Bled – Blejski Grad
W wodach jeziora odbija się majestatyczny zamek Bled. Znajduje się na wzgórzu wznoszącym się nad miejscowością Bled, blisko 130 metrów nad taflą jeziora. Widoki są nieziemskie Zamek jest jednym z najstarszych zamków w Słowenii. Obecnie znajduje się w nim muzeum i restauracja. W nocy jest podświetlany. Wstęp do zamku kosztuje 11 euro (osoba dorosła), 7 euro (student) lub 5 euro dzieci do lat 14 – ceny z 2018 roku.
Jezioro Bled – punkty widokowe
Nad Bledem znajduje się sporo wzgórz i wniesień, skąd rozciągają się fantastyczne widoki na okolicę. Najpopularniejsze są trzy. Pierwszy z nich to Ojstrica, która znajduje się na wysokości 611 m. n.p.m.. Ten punkt słynie z drewnianej ławeczki, z której można podziwiać jezioro. Inny punkt to Mala Osojnica (685 m. n.p.m.) oraz Vielka Osojnica (756 m. n.p.m.)
Wąwóz Vintgar koło Bledu
W niedalekiej odległości od jeziora Bled (5 km) znajduje się wąwóz Vintgar. Jeśli chcecie znaleźć trochę spokoju i usłyszeć szum wartkiej rzeczki Radovna, która płynie dnem wąwozu to z pewnością musicie się tam wybrać na przechadzkę. Na końcu gdy pokonacie dróżki i drewniane kładki nad rzeką, dojedziecie do największej atrakcji wąwozu Vintgar, czyli małego wodospadu. Gorąco polecamy! Aby wejść do wąwozu trzeba najpierw kupić bilet, przyjmowana jest tylko gotówka. Ceny biletów na 2018 rok wyglądały następująco: dorośli – 5 euro, dzieci w wieku 6 -15 lat – 2,5 euro, dzieci do 6-go roku życia: 80 eurocentów.
Symbole jeziora Bled – Kremna Rezina i lilie wodne
Kremna Rezina to coś idealnego dla smakoszy słodkości Otóż to kremówka. To właśnie tu ponad 60 lat temu wymyślono przepis na to pyszne ciasto. Nad Bled powinien przyjechać każdy kto chce spróbować prawdziwej Kremna Rezinej. Kremówka jest idealna, bardzo duża i specjalnie robiona. Ciasto jest podobno przekładane 7 razy by nad ranem zostać upieczone i nacieszyć podniebienia wszystkich, którzy chcą ją spróbować. Krem jest niezwykle lekki, a sama Kremna Rezina tak duża, że nam wystarczyła na obiad 🙂
Innym symbolem Bledu są lilie wodne. Możecie je podziwiać przy brzegu jeziora, tuż przy promenadzie w Bledzie. Lilie znajdziecie również na wielu pamiątkach z tego miejsca.
Objazd jeziora Bled
Jezioro nie jest duże i świetnie nadaje się na wycieczki rowerowe! Inną opcją jest przejazd turystyczną ciuchcią, która kursuje wzdłuż jeziora. Przy okazji można wyskoczyć na plażę Tylko zabierzcie ręcznik i kąpielówki.
Jezioro Bled – czy warto?
No pewnie, że warto! Tu jest pięknie. Koniecznie przepłyńcie się pletną, popływajcie w jeziorze, znajdźcie rosnące tu lilie wodne (kolejny symbol tego miejsca), zjedzcie kremówkę, przespacerujcie się promenadą i cyknijcie fotę w sercu 🙂
Co jeszcze zobaczyć w okolicy jeziora Bled?
Wybierzcie się do stolicy Słowenii – Lublany. Miejsca pełnego uroczych zakątków, mostów i zabytków. I koniecznie upolujcie smoka Zobacz nasz pomysł na zwiedzanie Lublany bez marudzenia i najważniejsze atrakcje miasta:
Noclegi w okolicy jeziora Bled
My korzystamy z kempingowej bazy noclegowej – jest tu camping Bled czy Sobec.
Jeśli wolicie noclegi w hotelu to zerknijcie na promocyjne oferty na Booking.com 🙂
6 replies on “Jezioro Bled w Słowenii”
Jak tam pięknie! W tym roku już mamy zaplanowane wakacje, ale na pewno nie zapomnę o tym miejscu 😀 Kolejne wakacje nad Bledem ! Polecacie jakieś miejsca do spania blisko jeziora?
Polecamy camping Sobec, 5 kilometrów od Bledu. Genialny kemping 🙂
W jakim terminie tam byliście? szukamy miejsc, gdzie w wakacje nie ma tłumu turystów, czy to może tam? 🙂
Byliśmy na początku lipca. Nie było wielkich tłumów. Spaliśmy na kempingu Sobec, 5 km od Bledu. Cisza, spokój, piękna okolica i brak tłumów. Polecamy bardzo 🙂
Czy można zwiedzać w towarzystwie psa? czy to problem?
Można z psem 🙂